Школство, професори, ученици и сл.

филмови, књижевност, сликарство, фотографија, наука, технологије, филозофирања, видарство, квизови, кућни љубимци, доживљаји, искуства, животни стилови, хобији, весеља, здравице, музика, игра, песма, и све друго што машта допушта

Школство, професори, ученици и сл.

Порукаод talican » Уто Апр 26, 2011 9:49 pm

ŠALJIVDŽIJA
Milan Lečić kaže da se šalio kad je pred RTS spalio papirno srce i demantuje da je hteo se zapali zbog Nataše Miljković

BEOGRAD - Milan Lečić, koji je u petak pokušao da se zapali pred zgradom RTS zbog neuzvraćene ljubavi novinarke Nataše Miljković, u razgovoru za Kurir tvrdi da je svojom "malom predstavom" samo hteo da nasmeje ljude. Lečić, profesor Mašinskog fakulteta, trenutno se nalazi u bolnici "Laza Lazarević".
Foto

Profesor Milan Lečić
Слика

U ovu ustanovu smešten je u petak jer se, navodno, polio benzinom i pokušao da zapali zbog zvezde nacionalne televizije.
- Sve što je napisano samo je delimično tačno - kaže Lečić i nastavlja:
- Niti sam se polio benzinom, niti sam imao benzin. Nemam suicidne ideje i nikad se ne bih ubio. Tačno je da sam doneo na tacni srce napravljeno od papira i natopljeno šljivovicom, što je trebalo da simboliše opijenost tog srca. I onda je dotrčao čovek iz obezbeđenja i šutnuo tu tacnu. Nisu shvatili da je to bila samo igra. U pitanju je bio jedan mali performans, kojim sam hteo da pokažem jednoj nepoznatoj osobi da mi je simpatična.
- Planirao sam da je oraspoložim i ništa više! A uspeo sam da oraspoložim samo policajce i zdravstvene radnike, koji su se od srca smejali. Inače, RTS je moja omiljena kuća, pogotovo od kad je na njenom čelu Tijanić - objasnio je redovni profesor Mašinskog fakulteta.
Naš sagovornik kaže da ima suprugu i troje dece i da nije ni planirao da upozna Natašu Miljković jer je ona devojka, a on oženjen čovek. Kako kaže, u poslednje vreme je malo premoren i lečenje mu je dobrodošlo:
- Pregledala me je dr Vera Plavljević. Pijem neke tablete i ostaću nekoliko dana u bolnici. Ja sam profesor koji se bavi ozbiljnim naučnim radom. Bio sam najbolji student Mašinskog fakulteta, a sada sam hteo da napravim malu igru, da donesem malo smeha među ljude - dodaje Lečić.
Njegov kućni prijatelj Đorđe Trajković, koji ga je juče posetio u bolnici, kaže da je reč o čistom geniju i da je kao takav verovatno interesantan lekarima:
- Ja razumem da ga oni sada analiziraju, ali trebalo bi da ga analiziraju kao genija, a ne ludaka. Pominju oproštajno pismo, koje ne postoji, jer ga nikad nije napisao - kaže Trajković.

Popularan predavač
Dekan Mašinskog fakulteta profesor Miloš Nedeljković kaže za Kurir da je profesor Lečić vrlo popularan predavač i sposoban čovek koji je držao izuzetno kvalitetnu nastavu velikoj grupi studenata.
- On nikad nije imao problem na fakultetu ni sa studentima, ni sa ostalim profesorima. Reč je o veoma emotivnom čoveku koji se sredinom decembra razočarao u jednu osobu, ali to razočaranje nema veze sa Natašom Miljković, koju čak i ne poznaje. Mi ćemo pokušati da mu maksimalno pomognemo kako bi se što pre vratio na posao - kaže dekan Nedeljković.

G. KATIĆ

http://arhiva.kurir-info.rs/arhiva/2006 ... 2006.shtml
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Re: Школство, професори, ученици и сл.

Порукаод Svetovid » Сре Апр 27, 2011 5:09 pm

talican пише:Tačno je da sam doneo na tacni srce napravljeno od papira i natopljeno šljivovicom, što je trebalo da simboliše opijenost tog srca.

Краљ над краљевима. :vamp
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод talican » Сре Апр 27, 2011 5:59 pm

Svetovid пише:
talican пише:Tačno je da sam doneo na tacni srce napravljeno od papira i natopljeno šljivovicom, što je trebalo da simboliše opijenost tog srca.

Краљ над краљевима. :vamp

:toto
Корисников грб
talican

Порукаод Svetovid » Чет Апр 28, 2011 7:40 pm

Кад год сам у лошем расположењу доћи ћу да поново прочитам ово:

"Tačno je da sam doneo na tacni srce napravljeno od papira i natopljeno šljivovicom, što je trebalo da simboliše opijenost tog srca. I onda je dotrčao čovek iz obezbeđenja i šutnuo tu tacnu."

:hoho
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Милица » Пет Апр 29, 2011 10:32 pm

:-?
Овај смајли је мој једини коментар, хахаха!
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод talican » Чет Мај 19, 2011 9:48 pm

Осмаци не знају да попуне картон за библиотеку

Ђаци највише грешили у рачуну, нису показали завидан ниво вештина читања и разумевања прочитаног

Слика
Са пробе завршног испита из математике: ђаци непажљиви и незаинтересовани

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... ku.sr.html
Корисников грб
talican

Порукаод talican » Суб Јун 25, 2011 6:24 pm

:shock:

ЗАВРШНИ ИСПИТ НА КРАЈУ ОСНОВНОГ ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА

МАТЕМАТИКА

1. Дати су бројеви...

а) Најмањи од ових бројева јe

б) Највећи од ових бројева јe

2. Израчунај и напиши одговарајући резултат.
a) – 6 : 2 =
б) – 6 – 2 =
в) – 6 ∙ 2 =
г) – 6 + 2 =

3. Заокружи слово испред тачног одговора.
Вредност степена 0,32 је:
а) 0,06
б) 0,6
в) 0,09
г) 0,9

...

http://www.blic.rs/_customfiles/pdf/tes ... tika-3.pdf
Корисников грб
talican

Порукаод talican » Пон Авг 15, 2011 2:16 am

Слика
Корисников грб
talican

Порукаод Svetovid » Сре Сеп 07, 2011 11:34 am

:kafa

Школске заблуде

Својевремено, док је још функционисала СФРЈ, ми смо у Министарству просвете били изненађени да је, некако за нас у Србији увек напреднија, бар у технологији, Словенија у индустрији имала процентуално знатно мање инжењера него Србија! Са друге стране, наши стручњаци су се релативно брзо уклапали кад се нађу у иностранству, а неке наше средње стручне техничке школе школовале су такав кадар који је такорећи носио производњу, а у свету афирмисао врхунске грађевинаре и остале.

У последњих неколико деценија невероватно су нарасле и личне амбиције у погледу школовања наше омладине, али и апетити готово свих регионално-локалних заједница. У срединама у којима није, на пример, било ни угледније средње школе појавиле су се чак „високе школе струковних занимања”, али – да су им бар програми компатибилни са стварним потребама и тих средина, а и Србије! Политичким притисцима и лично-земљачким утицајима, као печурке после кише никле су многе средње школе, одељења виших школа, смерови на факултетима, а посебно су избујали тренутно пожељни, комерцијализовани смерови: фармација, менаџмент, разна пословна секретарства, наставничке катедре… Али, пошто ми Срби негујемо све новије и новије гране, а ништа не крешемо, „стабло” националног школства увелико се ломи под теретом јалових плодова...

Никаква рационализација, па и потрошња пара за школство из сиротињског српског буџета, код нас не успева. Желели смо, рецимо, да нам остану школе од првог до осмог разреда чак и у насељима са стотинак ђака, иако у САД школски аутобуси скупљају и возе ђаке.

Догађало нам се (и још увек тога има) да одржавамо, са свим трошковима, средњу школу са једва педесетак ђака, иако је то место окружено у размаку од три до десет километара чак са осам потпуних средњих школа! „Машинаца”, трговаца, чак и ПТТ техничара, а ускоро вероватно због отворених апотека „на сваком ћошку” имаћемо и фармацеута (да не помињемо оне који се надају да ће бити менаџери за страну, али не и нашу конкурентну робу), више на берзи рада него у функцији струке!

У ствари, наш школски систем је сејач заблуда, али – без одговорности: важно је имати „своју” школу, факултет, групу, уградити се у буџет, а ко ће да сноси последице – то је ствар „државе”! Кад би, рецимо, економски неисплативој, истине ради и непотребној средњој школи, та иста „држава” плаћала по ученику, а остатак компензовала локална самоуправа или кад би се за незапослене високошколце прозивали, уместо „државе”, они који тезгаре где год нађу згодно место, онда би и статистичка наука у нашем школству била у својој, заиста корисној и научној, али и животној функцији и – не би покривала наше школске заблуде...

*Доктор наука, помоћник министра просвете у пензији
Миодраг Д. Игњатовић*
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Svetovid » Нед Нов 06, 2011 11:55 pm

:kafa

Приватни тутор бесплатно подучава

Математичар Салман Кан прозван је човеком који све зна, јер уз помоћ Јутјуба држи лекције о свему – од алгебре до Наполеоновог напада на Русију

Слика
Салман Кан верује у бесплатно образовање (Фото www.wordpress.com)

Образовање је зрело за револуцију, каже амерички математичар Салман Кан који је напустио одлично плаћен посао у финансијама да би уз помоћ Јутјуба бесплатно подучавао оне који не могу да реше једначину са две непознате или желе да обнове знање из уметности или историје.

Он је оснивач Кан академије, сајта који свима који разумеју енглески језик у виду клипова нуди лекције из геометрије, физике, хемије и других области.

Уколико лекције математичара са дипломом Харварда потражите на Јутјубу, наићи ћете на кратке видео-записе у којима објашњава материју на једноставан начин користећи слике, мапе и симулацију писања по табли.

Амерички медији кажу да сваки наставник математике у САД зна за Кана. Да су за њега чули и многи ђаци и студенти сведочи и податак да је његових око 2.800 снимака погледало око 80 милиона људи. Зато га називају следећом великом звездом дигиталног света после Гејтса, Џобса, Закерберга и других.

– Догодила се информациона револуција. Лудост је да је из темеља промењена свака друга област изузев образовања – објашњава Кан.

Он верује да је одзвонило класичном образовању где ђаци и студенти одлазе у школу и прате предавања. Сваки корисник може да слуша његов видео онолико пута колико му је потребно и зауставља га кад хоће, што значи да учи својом брзином.

Више од свега истиче се начин на који предаје: кратко, јасно и занимљиво, што није лако у математици и науци.

– Очигледно је да човек који говори треба да изгледа занимљиво али је невероватно колико су често говорници досадни.

Његова непрофитна академија привукла је донације Била Гејтса и „Гугла”. Они улажу у њега јер верују у његову мисију бесплатног образовања. Поверење су му указале и поједине школе у Калифорнији које су уврстиле његове лекције у свој наставни програм.

Ипак, нису сви одушевљени његовом улогом приватног тутора који не наплаћује своје услуге. Глас су подигли поједини професори уметности и друштвених наука који тврде да Кан нема хуманистичко образовање па самим тим и не може да дели лекције о историји. Професор Дејвид Клеменс тврди да је ова демократизација информација у ствари прилика да појединци шире своје субјективне ставове као што то чини Кан који „свачију главу напуни истим информацијама на исти начин”.

На ове оптужбе, Кан одговара речима да његов метод рада није тајна и да ишчита брдо литературе пре него што седне за лаптоп и обрати се милионима корисника. Осим тога, свестан својих лимита у неким областима, позвао је професоре историје и уметности да му се придруже.

Међутим, реакција издавача уџбеника могла би да буде драматичнија: они ће сигурно предузети неке кораке када виде да се Кан њиховој индустрији вредној 4,2 милијарде долара годишње супротставља бесплатним лекцијама у 12 минута.

----------------------------------------------

Сестричина лош математичар, али дала идеју

Кану је синуло да „отвори” академију када му је у посету у Бостон дошла сестричина из Њу Орлеанса. Помогао јој је да реши домаће задатке, али пошто јој је први пут математика била јасна, девојчица је тражила помоћ и када се вратила кући. Сваког дана су проводили сате на телефону. Онда су га се сетили и други рођаци са истим захтевом. Канније могао свакоме да посвети толико времена тако да се сетио како да помогне свима: лекције је постављао на интернет.
Ј. С.
објављено: 07.11.2011.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Следећа

Повратак на НАУКА, УМЕТНОСТ, ЉУБАВ, ЗДРАВЉЕ, ЗАБАВА

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Bing [Bot] и 4 госта