Ваша омиљена митолошка бића/божанства?

филмови, књижевност, сликарство, фотографија, наука, технологије, филозофирања, видарство, квизови, кућни љубимци, доживљаји, искуства, животни стилови, хобији, весеља, здравице, музика, игра, песма, и све друго што машта допушта

Ваша омиљена митолошка бића/божанства?

Порукаод Милица » Нед Јун 13, 2010 5:31 pm

Мислим да је ред да се и о овоме поведе разговор на форуму, ипак нас је у свет митологије привукла управо прича о неком таквом бићу... :wub
Е сад, да ли ћете причати о словенској, некој другој европској или чак неевропској митологији, крајње је небитно... Битно је да покренемо тему.
Такође било би лепо и да качите слике тих бића које вам се нарочито допадају.

Мени је словенска наравно примарна... Па ето, од бића то су виле :srce , русалке, мада ми се чини да су то само два имена за исто биће, суђаје. Интригира ме и онај Усуд. :)
А од божанстава, кад сам била мала омиљени ми је био Перун, ваљда зато што сам о њему највише знала...
До недавно сам највише волела Мокош, а у последње време ми је Лада све занимљивија... Ах, какав клише, хаха!

Што се тиче осталих митологија - Фреја (исто то само мало другачије), Норне и онај ирски вилењак, леприкон. :)

Слика
Лада

Слика
Мокош

Ово су две слике које сам нашла на нету а новије су израде, и то су их урадили уметници који уопште нису Словени (колико сам могла да закључим по сајтовима), тако да ипак не можемо рећи да наша митологија баш нигде није позната и прихваћена... :)

А шта ви кажете?
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Re: Ваша омиљена митолошка бића/божанства?

Порукаод Svetovid » Нед Јун 13, 2010 7:47 pm

Од бића: хроми вук.
(јер само на први поглед он је лошији од свих других вукова, без шанси за успех, али у ствари то је најмудрији и најспособнији вук... и уопште узев, у српским бајкама/легендама увек се показује као највећи јунак онај од кога то нико не очекује, на пример: Биберче)
Од Богова: Дабог и Бели Вид.
(њих двојица су скоро исти по особинама, тј. бескомпромисни су у борби за народно благостање, само што је један мрачан, опасан, тврдоглав, док је други Бог (Вид) светао, сталожен, доброћудан, разлика је отприлике као између Марка Краљевића и Милоша Обилића... Марко Краљевић чини јунаштва и борбе непланирано у моменту из чистог гнева, док Милош Обилић сасвим "плански" одлази у акцију.... а и један и други су ми драги)
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Ognjena Omi » Нед Јун 13, 2010 10:09 pm

Todor definitivno! Poznatiji i kao tracki konjanik
Fascinantna mi je najpre sama ideja o konjaniku koji je srastao sa konjem. Za razliku od kentaura koji je polu covek, polu konj.
Volim da ih crtam...a volela bih i da imam nesto sa njim, ali znajuci mitolosku prirodu tog stvorenja znam da je to nemoguce :hoho :hoho :hoho

Слика
Ja sam ovde samo zbog spama :hoho
Корисников грб
Ognjena Omi

Поруке: 111
Придружен: Пет Мај 07, 2010 3:23 pm

Порукаод kult bezimenog » Уто Јун 15, 2010 6:25 pm

Fascinantni su mi ZLIDNJI.
To su sicusna fantasticna bica iz istocno-slovenske (najvise ukrajinske) mitologije. Predstavljaju bedu i tesko siromastvo i najcesce se javljaju u obliku sitnih vodenastih prikaza u vlagi, budji itd. Smatra se da u kuci u kojoj se nastane njihovim vlasnicima preti velika beda, pa ma kakvo bilo njihovo bogatstvo do tada.
kult bezimenog

Поруке: 61
Придружен: Нед Мај 09, 2010 2:41 am

Порукаод Hildur » Пон Јун 28, 2010 2:16 pm

Dažbog i njegov hromi vuk. Od mitskih bića najinteresantniji su mi navi, mislim da ni u jednoj mitologiji ne postoji nešto tako jezivo zamišljeno. :-? takođe su mi zanimljivi i zduhači...
SOL.VERITAS.LUX.
Корисников грб
Hildur

Поруке: 297
Придружен: Чет Дец 17, 2009 5:18 pm
Место: Beograd

Порукаод Demokrata1993 » Пон Јун 28, 2010 5:24 pm

Meni je licno jako zanimljiva mitologija Maja i Asteka,kao i imena njihovih bozanstava....navodim neke primere:
Huitzilopochtli - bog rata
Tonatiuh - bog Sunce
Tlaloc - bog kise
Tlahuixcalpantecuhtli - personifikacija Zvezde Danice
Xolotl - Tlahuixcalpantecuhtliov brat;personifikacija Zvevde Vecernjice
Mictlantecuhtli - bog podzemlja.....ovo su astecki bogovi,a sada majanski:
Kinich Ahau - "Suncoliki gospodar"
Chac - bog kise, groma i munje
Hun Hunahpu - bog kukuruza
Zanimljiva je i majanska legenda o podzemnom svetu koji je poznat i kao Xibalba ili "Mesto strave".
Bila je to civilizacija koja je nastajala na prostoru srednje,mezo-Amerike i koja se ocuvala sve do dolaska kolonijalistickih sila koje su predvodili evropski,pre svega, spanski konkvistadori,cime je sav onaj uticaj i snaga koji je Crkva imala u srednjem veku,"bacen pod noge". Zalosno,ali to je napisala istorija....
"Kada dođes na svet, čitav svet se smeje, a ti si jedini koji plače. Vodi svoj život tako da na dan tvoje smrti čitav svet plače, a da ti budeš jedini koji će se smejati."
Konfučije(551 – 479 pre nove ere), kineski filozof i socijalni reformator
Корисников грб
Demokrata1993

Поруке: 566
Придружен: Нед Јун 13, 2010 8:40 am
Место: Lazarevac

Порукаод teodora » Пон Јун 28, 2010 6:58 pm

Bravo Hildur!!! :zurka Pisala sam ja seminarski,tacnije 2 (posto sam u srednjoj skoli) o slovenskoj mitologiji,drugi je bio o zduhacima,ali nekako mi se nije ucinilo da je sve to naislo na dobar prijem-kad sam ga branila gledali me k'o da sam u sekti nekoj.... :izvol
Корисников грб
teodora

Поруке: 126
Придружен: Пет Мар 19, 2010 10:18 pm

Порукаод Милица » Сре Јун 30, 2010 10:35 pm

Нажалост... Да си писала о грчкој или римској митологији све би било ок, али овако се чуде откуд ти уопште интересовање... Безвезе.
Мада ми се ипак чини да је све више и више људи који се интересују за ове теме.

Али да се осврнем и на ово што је Демократа рекао. Једна јако интересантна ствар везана за, ја мислим, Маје: богиња која је "Мајка-Земља" им се зове Паћамама. Да подвучем, ако не видите на шта циљам: Мајка Земља : Паћамама.
И ваљда им свако женско божанство има тај назив мама.
Кад погледам све разлике између њих и нас, и у географском положају, и у митологији, и пореклу тј. генима, и у пореклу језика... рекла бих да је ипак у питању само коинциденција... Али опет је интересантна коинциденција.
Осим ако Шпанци нису мало модификовали имена њихових богова када су о њима писали, не би ли их приближили неком свом схватању, онда све ово што ми је тако занимљиво и интригантно у тој подударности пада у воду. :hoho
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод Demokrata1993 » Чет Јул 01, 2010 12:40 am

U mitologiji Inka mama Pacha ili Pachamama predstavlja boginju plodnosti i boginja koja predstavlja sadnju i berbu.Ona,prema verovanju, izaziva i zemljotrese.Njen muz je bio Pacha Camach ili Chete,u zavisnosti od prevoda i izvora koji se koristi.Lame se zrtvuju za ovu boginju.Nakon osvajanja katolickih spanskih konkvistadora ovu boginju poredili su sa Devom Marijom,iza koje je ovaj lik boginje Inka ozivljen i ocuvao se u nekim delovima Argentine,Cilea,Bolivije.....
"Kada dođes na svet, čitav svet se smeje, a ti si jedini koji plače. Vodi svoj život tako da na dan tvoje smrti čitav svet plače, a da ti budeš jedini koji će se smejati."
Konfučije(551 – 479 pre nove ere), kineski filozof i socijalni reformator
Корисников грб
Demokrata1993

Поруке: 566
Придружен: Нед Јун 13, 2010 8:40 am
Место: Lazarevac

Порукаод Svetovid » Чет Јул 01, 2010 12:55 am

Нови устав Боливије прогласио је равноправност индијанске вере у Паћамаму и хришћанства.
Више о томе на теми о Чавезу.

By a mandate of our people and with the strength of our Pachamama [Mother Earth] and God, we declare the re-foundation of Bolivia.

Constitution of Bolivia
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Следећа

Повратак на НАУКА, УМЕТНОСТ, ЉУБАВ, ЗДРАВЉЕ, ЗАБАВА

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Bing [Bot] и 4 госта