Књиге

филмови, књижевност, сликарство, фотографија, наука, технологије, филозофирања, видарство, квизови, кућни љубимци, доживљаји, искуства, животни стилови, хобији, весеља, здравице, музика, игра, песма, и све друго што машта допушта

Re: Књиге

Порукаод Svetovid » Уто Јул 12, 2016 10:41 am

Прочитао. :vamp Књига која вреди јер демистификује хаос у коме се тренутно налази земља.
:knjige http://www.delfi.rs/knjige/90253_masina ... izare.html
Слика

„Svi smo slušali o zločinima u Ruandi ili Sijera Leone polovinom devedesetih. I svi smo osuđivali te zločine. Smatrali smo da je to nedopustivo, nehumano i kriminalno, te da počinioci takvih zločina treba da završe iza rešetaka. Ipak, zamislite da ste ikada mogli da otputujete u Kigali ili Fritaun, i onda lično vidite ljudske trupove, odsečene ruke i noge kako leže razbacane po ulici. Kako biste reagovali? Iako ste sve to znali, užas koji nastaje kada celu stvar vidite na licu mesta morao bi da vas šokira. Nakon prizora vaše razumevanje cele stvari mora da se popne na jedan viši nivo. Pre ličnog iskustva mislite da je zločin nedopustiv; posle ličnog iskustva osećate potrebu da nešto lično preduzmete.

Otprilike tako sam se osećao kada sam sredinom septembra postao savetnik ministra privrede. Mislio sam da znam kako sistem funkcioniše. Na predavanjima iz političke ekonomije i teorije javnog izbora sam studentima često izlagao koncepte kojima se objašnjava kako državna intervencija može da upropasti privredu. Ipak, kada sam došao u ministarstvo i video na licu mesta podatke i detalje o postojećim institucijama, bio sam šokiran.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Elrond Smith » Уто Јул 12, 2016 1:47 pm

Hahaha mogu i ja dosta toga da ti ispricam, jer sam za ministarstva radio vise od pet godina :P
Hvala im, vise se tamo ne vracam
The ring can not stay here Mr. Anderson
Корисников грб
Elrond Smith

Поруке: 5341
Придружен: Пет Јун 25, 2010 11:01 pm

Порукаод Svetovid » Сре Јул 13, 2016 12:14 pm

Мислим да си ми понешто од тога већ испричао. :vamp Можда да све утиске сабереш у књигу? А ову су књигу писали људи који су формално држали министарство привреде, министар и његов кабинет имали су разрађен програм, тј. требало је да имају политичку моћ да спроводе свој програм јер је то био уједно и програм владе (на речима). А онда су схватили да је моћ негде другде, и да ништа неће моћи да спроведу, да ће све остати како је и било.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Сре Јул 13, 2016 10:37 pm

Nekada sam i imao zelju da pisem o neefikasnosti sistema i kako je "nova demokratija" u sustini farsa za gradjane.
Zna se da nema besplatnog rucka
Zna se da kampanje vecinom finansiraju "biznisi", a koji su cesto i izvan zemlje (nase ili druge)
Zna se da ako "gazda" placa nesto, onda i ocekuje nesto

... i onda mi mislimo da nas glas o necemu zaista odlucuje.
Mozda o nekim manjim stvarima, ali o bilo cmeu ozbiljnom ne odlucuje ni narod, a ni politicka elita malih zemlja.
Uvijek postoje samo interesi. Da li neke mocne vlade, mocnih firmi, mocnih pojedinaca (kakvi god oni bili).
Sve je to uvijek kanalisano kroz nekoliko ljudi koji mogu i hoce.
"Volja" naroda je disperzovana i haoticna pa samim tim, sem u nekim ekstremnim momentima istorije, i nema ni volju ni snagu.

Svaka cast kada se pokaze suprotno i izedjstvuje nesto bitno protestima, ali protesti su izuzeci u dnevnom zivotu, a i ko garantuje da i oni nisu finansirani ili izmanipulisani, direknto ili indirektno, od strane onih prvopomenutih...
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Elrond Smith » Сре Јул 13, 2016 10:51 pm

Takodje, savetujem, ako vec citas slicne knjige, da se upoznas sa principima liberalne i neoliberalne ekonomije i narocito njenim posledicama.

Nikada se nije desilo da je obicnom narodu dugorocno bilo bolje pod pomenutim ekonomskim sistemima, ali se zato uvijek desavalo da se elita izuzetno obogati.
U liberalnoj ekonomiji narod je radnik i sraf, sa cesto isto tolikom vrijednoscu i nista vise.

Pogledaj radni dan u americi, koreji..., kakvo je zaista i koliko obicnog covjeka kosta zdravstvo, koliko vrijedi socijala, koliko siromasnih zaista ima...
Prosecan, malo bolje informisan amerikanac, vrlo zavidi vecini ljudi koji zive u EU... sa razlogom i bar za sada, jer se i EU sve vise okrece ka liberalizmu.

Za tvoju informaciju, i ja sam nekada zastupao liberalizam (vrlo je privlacan)...

Slazem se da je birokratija rak rana svakog drustva, a narocito naseg, ali liberalizam nece dati ono cemu se narod nada
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Чет Јул 14, 2016 10:36 am

Elrond Smith пише: i ja sam nekada zastupao liberalizam (vrlo je privlacan)...

Аутор књиге (проф Павловић) заговара социјални либерализам.
Бар тако пише на свом блогу: http://www.dusanpavlovic.in.rs/mypage/B ... lizam.html

Elrond Smith пише:
Takodje, savetujem, ako vec citas slicne knjige, da se upoznas sa principima liberalne i neoliberalne ekonomije i narocito njenim posledicama.

Ако сам добро схватио ту влада међу теоретичарима спор. Једни тврде да је либерализам као такав крив, а други тврде да су најкривље владајуће структуре које терет реформи преносе на обичног човека. Пример је ово код нас смањивање пензија, ММФ никада није наредио да смањујемо пензије (њима је важно само да се дугови враћају, из којег год извора) али партија на власти није хтела да се одрекне привилегија, па није било другог начина. Либералне реформе, по некима ауторима, могу да се изведу сасвим безболно, уколико би све институције радиле ефикасније.

Elrond Smith пише:
Pogledaj radni dan u americi, koreji..., kakvo je zaista i koliko obicnog covjeka kosta zdravstvo, koliko vrijedi socijala, koliko siromasnih zaista ima...

Да ли је у Канади боље? Ово питам информисаности ради, јер све чешће чујем за канадски модел, а никад нисам био тамо...
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Чет Јул 28, 2016 10:55 pm

Evo tek sada vidim, da post koji sam napisao prije nekoliko dana iz nekog razloga nije i ostao hmmmm

Anyway, evo opet.... u mozda malo skracenijoj varijanti.

Kao prvo za mene socijalni liberalizam zvuci kao zaista dobra sala. Nikada se u istoriji nije desilo da je liberalizam iznedrio socijalnu sigurnost ili radio za narod. Liberalizam je iskljucivo nastao radi kapitala i firmi - i to sto veceg kapitala i firmi to bolje.

Takozvana glavna parola "lesse faire" zvuci super i moze vrlo lako da zavede (prosao kroz taj period), ali je istorija pokazala da je na kraju drzava uvijek morala da intervenise kako se sve ne bi raspalo ili pojedinci ne bi postali apsolutisti na ustrb svih drugih.

Rak rana svake drzave je institucionalna birokratija koja uvijek zivi zivot za sebe i stvara projekte cesto da bi opravdala svoju svrhu... a kod nas (mogu da potvrdim) vecina birokratije je tu samo da bi uzela platu. Nije bitno koja je partija na vlasti - samozadovoljnost birokratije je uvijek tu.
Pogledaj bilo koju statistiku koja se ovim bavi.
Vecina ljudi u svakoj drzavi bi htjeli da se sve promijeni, svi su za bolje sutra, svi zele da se zalazu za visi cilj...
Ali kada pitanja postavis malo drugacije dobijas sledece odgovore: ne zelim rizik, ne zelim nagle reforme/promjene, ne zelim da radim prekovremeno, ne zelim da danas ili bar neko vrijeme ispastam kako bi bilo bolje sutra, zelim da radim u drzavnoj birokratiji - da radim malo - da imam dobru platu....

Cinjenica je takodje, da ako drzava nesto zaista zeli drzava to moze i da sprovede.
Vlada (koja god - apolitican sam pa mi je svejedno o kome govorimo) uvijek moze da usvoji norme efikasnosti privatnog sektora i preslika ih na svoj drzavni aparat.
To bi naravno dovelo do verlo velikih otpustanja, zaposleni u drzavnom aparatu bi radili vise, a za cesto manje para... kada bi se to preguralo aparat bi postoa efikasniji i radio sta i kako zaista treba (bar neko vrijeme).
Nema to nikakve veze sa liberalnim socijalizmom vec samo sa voljom (i pamecu) da se nesto sprovede.

Kanadski model je bolji od onog u US.
Ipak, kako je meni jedan visoki drzavnik tamo kazao (dok sam bio u posjeti u Kanadi):
- Drzavne bolnice su dobro opremljene i covjek moze (kao kod nas) da ode i dobije besplatno lijecenje, ali isto tako mozes i da iskrvaris u hodniku doma zdravlja/bolnice dok ne dodjes na red da te neko pogleda
- Iz tog razloga vecina ljudi ipak ode kod privatnog doktora (privatne ordinacije)

I samo jos jednom da naglaskim svoje misljenje - "socijalni liberalizam" zvuci kao zaista fina sarena laza.
Ali tako nesto ne postoji nigdje i vjerovatno nikada nece u praksi, sem u necijoj teoriji i mastanju.
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Пет Јул 29, 2016 9:51 am

Нисам брисао постове, веруј ми. :vamp

Око либерализма, могуће да си у праву, ти си човек са већим искуством, али ја волим да маштам. :vamp Овако то изгледа у мојој машти: велике корпорације и банке су препуштене саме себи, забрањује им се свака манипулација на тржишту, опорезују се према зарадама, прогресивно, сви трикови и злоупотребе се строго кажњавају (уређено тржиште) , а малима и средњима се ствара атмосфера да могу да порасту уколико имају квалитетан производ. Незапосленој породици је гарантована једна месечна плата, (зависно од тренутне снаге привреде) књиге за школу су бесплатне, храна у школи је бесплатна, превоз до школе је бесплатан. Такав поредак ми звучи најприродније, можда социјални либерализам није одговарајући назив, не знам, ово "либерализам" схватам као живот у слободи, а не као свако одсуство државе, као систем који пружа слободу живљења већини, а не мањини.

Vecina ljudi u svakoj drzavi bi htjeli da se sve promijeni, svi su za bolje sutra, svi zele da se zalazu za visi cilj...
Ali kada pitanja postavis malo drugacije dobijas sledece odgovore: ne zelim rizik, ne zelim nagle reforme/promjene, ne zelim da radim prekovremeno, ne zelim da danas ili bar neko vrijeme ispastam kako bi bilo bolje sutra, zelim da radim u drzavnoj birokratiji - da radim malo - da imam dobru platu....

А исто тако кад већину питаш, из државне бирократије, која се противи свакој реформи, и против је "злог либерализма", да ли би делић својих примања дала сиромашним породицама, одговор већине би био: не, не, ни случајно. :vamp3 Мислим да је Вук Караџић рекао да народ не боли када има мало, ако тако мора у датим околностима, него када се то мало неправедно дели. (неко не ради ништа за 150 000, и тако узима од друштва сваког месеца тих 150000, а од којих би једна сиромашна вишечлана породица живела скромно годину дана, тј. имала за хлеб и млеко )

Иначе,
Изгледа да је књига постала прилично популарна.
:vamp
https://twitter.com/d_pavlovic/status/7 ... 7002485760

Dušan Pavlović ‏[ltr]@d_pavlovic[/ltr] Jul 26
Sto mu gromova. I dalje mi ne uspeva da skinem @isidorabjelica sa prvog mesta!

Слика
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Суб Јул 30, 2016 2:31 pm

Нисам брисао постове, веруј ми. :vamp

Vjerujem ti ;)
U poslednje vrijeme me zeza net, a i komp mi je vec prilicno mator tako da nije iskljuceno da je do mene.

Око либерализма, могуће да си у праву, ти си човек са већим искуством, али ја волим да маштам.

U pravu sam :vamp bez tog "moguce" hahahaha
Hvala
Nastavi da mastas. To je jedan od darova covecanstva. :detel
"Sterilnim" razmisljanjem se nikada nije doslo ni do cega novog.

Овако то изгледа у мојој машти: велике корпорације и банке су препуштене саме себи, забрањује им се свака манипулација на тржишту, опорезују се према зарадама, прогресивно, сви трикови и злоупотребе се строго кажњавају (уређено тржиште) , а малима и средњима се ствара атмосфера да могу да порасту уколико имају квалитетан производ. Незапосленој породици је гарантована једна месечна плата, (зависно од тренутне снаге привреде) књиге за школу су бесплатне, храна у школи је бесплатна, превоз до школе је бесплатан. Такав поредак ми звучи најприродније, можда социјални либерализам није одговарајући назив, не знам, ово "либерализам" схватам као живот у слободи, а не као свако одсуство државе, као систем који пружа слободу живљења већини, а не мањини.

To sto si opisao je standard za lijevo orijentisane stranke Severozapadne Evrope (Svedska, Norveska, Finska, Danska).
Ako budes pricao sa ljudima koji tamo duze zive vidjeces da je sve to na snazi i prilicno u skladu sa upravo onim kako si to i sam opisao.
Lijevo orijentisane stranke tog dijela Evrope su ono sto je socijalaizam trebalo da bude.
Nekada su u Evropi i na Zapadu postojale sale da su skandinavske zemlje zeznule Rusiju (Sovjetski Savez) po pitanju implementacije socijalnih ideja i prava.

Ono gdje vrlo grijsis jeste u izboru termina - "liberalizam" - jer on u ovom kontekstu nema nikakve vece veze sa "zivotom u slobodi". Eknomski Liberalizam (koji zastupa tvoja trenutno omiljena politicka grupacija) moze se simplifikovano opisati definicijom iz wikipedije:

*** Ekonomski liberalizam je naziv za ekonomsku komponentu liberalne ideologije, a pogotovo klasičnog liberalizma, a koji se odražava kroz stav prema kojoj se ekonomski sistem neke zemlje mora temeljiti na kapitalizmu, odnosno načelu laissez faire i privatnim sredstvima za proizvodnju. Iako ekonomski liberali u određenim okolnostima mogu prihvatiti državnu intervenciju u ekonomiju, u načelu smatraju da slobodno tržište mora biti što slobodnije od bilo kakvih faktora koji smetaju kompetitivnosti i slobodnoj trgovini. Ekonomski liberalizam smatra neprihvatljivim plansku ekonomiju te se suprotstavlja konceptima merkantilizma, državnog kapitalizma, socijalizma i korporatizma. ***

Dakle, sloboda za kapital, a ne za narod.
Takodje, ne brkaj ovo sa klasicnim liberalizmom i liberalima koji su tema i pokret za sebe. ;)

Inace u potpunosti se slazem sa Vukovom izjavom, a dodao bih da nije problem i kada neko ima puno ili mnogo vise, ali kada to i zaradi/stekne.
Ono sto birokratija a i vlade odbijaju da prihvate jeste da ih narod placa na najdirektniji moguci nacin (porezi i takse) i da su tu da budu servis za taj narod tj pruze svoje znanje i usluge narodu koji ih placa (javni servis).
S druge strane narod ne cini prakticno nista da to okonca.
Ne vidim sta je problem da ako u nekom selu ili opstini neko od sluzbenika ne radi svoj posao kako treba ili se istresa na narodu da narod uradi sledece:
* Napise prijavu zbog povrede nacina rada i ophodjena sa ljudima
* Napise peticiju za smenu istog/e
* Odrze javni protest
* Prijave ga/je republickoj inspekciji rada
* Jave to medijima (koji ce jedva docekati da nekoga nazovu imenom i prezimenom i prikazu ga u negativnoj konotaciji)
* Na FB-u naprave stranicu gdje ce svako ko je imao negativna iskustva sa datim sluzbenikom podijeliti svoja iskustva
* bilo sta drugo sto im padne na pamet a da je u skladu sa zakonom

Naravno ovo se ne smije zloupotrebiti (kada bi samo kod nas postojala i pravna drzava, ali otom potom)

Ne sjecam se da je to neko uradio ili iskoristio sve sto mu je na raspolaganju.
Na zalost vecina naroda voli da spusti glavu, gundja, ne uradi nista konkretno da stvari promijeni, ali su svi grlati kada se prica i kuka.

Na isti nacin treba i nagraditi i nekoga ko se zaista trudi da svoj posao sto bolje radi i da nesto i napravi - da napravi pozitivnu razliku.
Ovako bez javnog priznanja ti pojedinci su cesto zigosani cak i od svojih kolega, jer svojim radom pokazuju nerad ostalih, koji primaju svoje plate za nerad.

Pristup ovom problemu tj problemima treba da je sistemski i sveobuhvatan. U protivnm nista se nece desiti.

Sto se popularnosti knjige tice kazacu sledece:
* nisam je citao pa ne mogu da sudim. Vjerovatno ima nekih dobrih ideja i ukazivanja na stvari koje ocigledno ne funkcionisu u drzanom aparatu pa u skladu sa tim ima i neku vrijednost.
* i kockarnice i igre na srecu su najpopularnije kada narod namjanje para ima i kada je najocajniji pa se hvata za slamku i najlaksu ideju kako da mu bude bolje tj lakse je vjerovati u srecu nego u tezak rad i dug put kada okolnosti to zahtijevaju.
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Пет Авг 19, 2016 11:12 am

Препорука. :detel :srce

Слика

Opis

Ova knjiga je ispovest, dokument i dnevnik ljudskog sećanja.

U njoj govori više od dve stotine žena, koje nam opisuju kako su, kao devojke koje su sanjale o tome da postanu neveste, postale vojnici 1941. godine. Oko milion sovjetskih žena učestvovalo je u Drugom svetskom ratu, najstrašnijem ratu dvadesetog veka. Žene nisu samo spasavale i previjale ranjenike, već su i pucale iz snajperskih pušaka, dizale mostove u vazduh, odlazile u izviđanje i ubijale… Ubijale su neprijatelja koji je, s dotad neviđenom okrutnošću, napadao njihovu zemlju, njihove domove i njihovu decu.

Svetlana Aleksijevič, sovjetska spisateljica iz Belorusije, provela je četiri godine radeći na ovoj knjizi i posetila preko sto velikih i malih gradova, varoši i sela, beležeći priče i sećanja ratnih veteranki. Sovjetska štampa je knjigu opisala kao „upečatljiv izveštaj o davno prošlim vremenima koja su uticala na sudbinu celog naroda“, ali epizode s prve linije fronta nisu najvažnije – od njih su važnija uznemirujuća iskustva žena u ratu. U njihovim svedočanstvima, prošlost se strasno obraća sadašnjosti, dižući glas protiv jučerašnjeg i današnjeg fašizma…

Rat nema žensko lice, po mišljenju mnogih kritičara, jeste remek-delo savremene književnosti, kojim je Svetlana Aleksijevič zasnovala sebi svojstvenu književnu vrstu, „roman glasova“, literarni pristup kojim, na osnovu više stotina svedočanstava očevidaca, iz prve ruke stvara grandioznu sliku jednog vremena, vešto uklapajući pojedinačne ispovesti u celinu.

Pored nepodeljene naklonosti kritike, delo Rat nema žensko lice naišlo je i na izuzetan prijem čitalaca i ubedljivo je najpopularniji roman beloruske autorke. Samo u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, ovaj roman je prodat u više od dva miliona primeraka, a preveden je ili se prevodi na skoro četrdeset jezika širom sveta.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

ПретходниСледећа

Повратак на НАУКА, УМЕТНОСТ, ЉУБАВ, ЗДРАВЉЕ, ЗАБАВА

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 3 госта