ODRŽIVI RAZVOJ KAO NAČIN ŽIVOTA - Permaculture

филмови, књижевност, сликарство, фотографија, наука, технологије, филозофирања, видарство, квизови, кућни љубимци, доживљаји, искуства, животни стилови, хобији, весеља, здравице, музика, игра, песма, и све друго што машта допушта

Re: ODRŽIVI RAZVOJ KAO NAČIN ŽIVOTA - Permaculture

Порукаод Svetovid » Чет Јан 08, 2015 1:24 pm

Elrond Smith пише:moguci plan vece baste :vamp2
jedan od najboljih nacina da se "oteraju stetocine" jeste da se basta sto vise mijesa tj svakoh nekoliko desetina cm da se zasadi nesto drugo... vecina stetnih insekata su kao i ljudi - lijeni i zbunjivi.
ako nemaju lak pristup vecem broju istih biljaka koje ih zanimaju odu dalje. takodje, puno razlicitih vrsta ih zbunjuje.
to ne znaci da ce ovo da rijesi sve probleme, ali dosta pomaze.
takodje, treba praktikovati "companion planting"

i predlozeni plan na slici ispod treba da bude dosta "mesovitiji"

Слика

Хвала! :detel Овакав план ми је био баш потребан. :vamp Имам још једно глупо питање: кад се купује семенски материјал, било који (лук, кромпир, шаргарепа...) да ли може у продавници да се захтева куповина на комад или се све продаје на кило? Ја сам прошле године куповао семенски лук на кило, па после нисам знао шта ћу са толиким луком, садио сам га на сваком слободном ћошку. (нисам лепо оценио колико ми реално треба) Претпостављам да ти, за потребе терасе, све то купујеш у малим количинама?
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Elrond Smith » Чет Јан 08, 2015 8:00 pm

Pretpostavljam da ima i boljih planova, ali ovaj mi je najvise licio na bastu moje mame, a ona je prilicno vesta sa svojom bastom i kolicinom povrca i voca koje ubira iz nje :)

Ja bih recimo vise mesao i ne bih sve iste biljke grupisao na jednom mestu vec ih vise razbacao "tamo-vamo".

Napravi staze po kojima ces hodati (nista posebno vec samo sadi tako da sve uvijek mozes da dohvatis, a da ne zalazis u ono sto si sadio... hmmm nadam se da si me razumio sta hocu da kazem ;) ), jer ne smijes da setas po zasadu - sabijas zemlju, a to je jako lose kod no-till basti
Obrati paznju na sunce i sadi istok-zapad tj tako da ti basta bude najvise osuncana i takodje pazi koliko visoko sta raste tako da ti ne baca hlad na nesto sto ne treba.
Ako imas hlada onda obrati paznju sta voli, a sta ne da je u hladu.

Sto se samog semena tice ja sam luk kupovao na pijaci i to po principu na grame : ovoga toliko, onoga toliko... volim da ima sto vise razlicitih vrsta od svega ;)
Sto se ostalog povrca tice uzimao sam iz semenare, ali im kazi da zelis seme koje nije tretirano. Seme moze da bude hibrid, ali ne kupuj one druge gluposti ;)
takodje rasad sam nabavljao i od prijatelja, a rastan sam dobio iz CG ;)
Godji sam nabavio iz Subotice, dok mi je aroniju prodao neki cika iz Sumadije...

Probaj da svako malo napravis po mali sanac (makar i pedalj dubok) koji ces stalno drzati pod liscem, pokosenom travom, iskidanim kartonom i slicno jer ce u njemu da se duze zadrzi voda/vlaga sto ce biljakama znatno pomoci ako nemas namjeru da cesto polivas.
The ring can not stay here Mr. Anderson
Корисников грб
Elrond Smith

Поруке: 5341
Придружен: Пет Јун 25, 2010 11:01 pm

Порукаод Aнa » Пон Јул 27, 2015 10:17 am

Eko karavan: Sunčana strana, 1. deo
http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/R ... .+deo.html

Eko karavan: Sunčana strana, 2. deo
http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/R ... .+deo.html

ponedeljak, 06. jul 2015, 10:35

Vuk je arhitetkta i umetnik. Marina prevodilac i turistički vodič s licencom za tri države. Bračni par Krstić. Ljubav iz studentskih dana. Vuk, rođeni Sarajlija, doputovao u Beograd na studije, upoznao Marinu i oženio je. Završio je Arhitektonski fakultet i u Beogradu ostao.

Svojim osnovnim profesijama ali i mnogim drugim zanimanjima su se bavili radeći u tri države - nekadašnjoj Jugoslaviji, Južnoafričkoj Republici i Crnoj Gori.

Danas žive na obronku Fruške Gore gde imaju ekološku kuću, baštu, voćnjak, vinograd... sve na 60 ari placa.

Na to su se odlučili kada su shvatili da im grad baš ništa više ne pruža, a dve kćerke već odrasle, osamostalile - prodali su stan u Beogradu i došli u prirodu. Imanje su nazvali "Sunčana strana".

Dom Krstića je lepa i neobična kuća. Prava ekološka. Sagrađena je isključivo od prirodnih materijala - blatnog maltera, drveta, trske, slame... Kuću je Vuk sagradio po svojoj ideji i sopstvenom nacrtu. Uz pomoć jednog majstora i nekoliko radnika, kuća od 100 kvadrata je bila završena za šest meseci. Toplotna i zvučna izolacija su odlične, tako da po vrelom letu, temperatura ne prelazi 23 stepena. Zimi je, pak u kući jako toplo iako je zagreva samo jedna peć.

Pored toliko poslova kojima se u životu bavila - sada Marina brine o bašti, voćnjaku, vinogradu primenjujući principe permakulture i proizvodi hranu na prirodan način. Završila je seminar za dizajnera permakulture.

Reč je o procesu kreativnog dizajna zasnovanog na poštovanju prirode, njenih zakona i na etici. Permakultura usklađuje 4 životna elementa - zemlju, vazduh, vodu i vatru, peti, takođe značajan element je ljubav. Zato Marini na "Sunčanoj strani" sve uspeva, raste i rađa. Na ovom imanju - hemije nema.

I tako, na prelepom delu Fruške Gore, Vuk i Marina Krstić žive u skladu s prirodom i provode dane, od jutra do mraka, neprekidno u poslu. To je rad za koji Vuk kaže da je "blagorodan i po meri čoveka, koji nas ispunjava i donosi plodove."

Autor emisije Dragana Vasiljević, snimatelj Nebojša Đurđević, montažer Milica Živojinović.
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4089
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Порукаод Elrond Smith » Уто Авг 04, 2015 8:45 pm

E ovo volim da vidim i cujem! :D
Hvala Ana, uljepsala si mi dan sa ovim :D

PS: Kamo srece da je ovakvih imanja na sve strane
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Aнa » Чет Нов 12, 2015 12:02 pm

Корисников грб
Aнa

Поруке: 4089
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Порукаод Svetovid » Суб Јун 18, 2016 5:26 pm

Покушај да врбујем Елронда за одређену политичку опцију. :mjaumjau :opaki
(колико је ово реално? :kikl тј. да ли је реално? :mjaumjau )

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Чет Јул 28, 2016 10:57 pm

Svetovid пише:Покушај да врбујем Елронда за одређену политичку опцију. :mjaumjau :opaki
(колико је ово реално? :kikl тј. да ли је реално? :mjaumjau )

Слика

Hehehe pa ja sam o oveme postovao/pisao/postavljao video fajlove jos prije koju godinu.
Ovo se prilicno primjenjuje, samo sto je to na ovom crtezu prilicno simplifikovano.
Gotovo svi koji imaju iole vece farme i rade po permaculture stilu praktikuju ovaj nacin stvaranja bio gasa, dok se u mnogim siromasnim zemljama to praktikuje kao nacin pomoci (zamena za prljavi ugalj).

Sto se tice poruke da je potrebno samo dvije krave za sve ovo, iskreno vrlo vrlo sumnjam.
Ono za sta bi ta kolicina gasa bila dovoljna jeste za potreba kuvanja i mozda jos za toplu vodu, ali i za grijanje cisto sumnjam.

Bas me zanima koliko je njih iz datog pokreta to probalo i u praksi - svojoj praksi.

Svakako toplo pozdravljam projekat popularizacije koristenja gasa iz bio otpada i to bi trebalo da se uvede kao edukacija (seminari za sva seoska domacinstva).
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Elrond Smith » Чет Јул 28, 2016 11:15 pm

Mislim da sam to ovdje prvi put "pomenuo", a trebalo bi da bude bar jos neki takst ili video klip na ovu temu :)
Ako te zanima probacu da nadjem jos video fajlova na ovu temu u praksi.

Пет Јан 27, 2012 2:18 am
Elrond Smith пише:Kratak film (4 minuta) o tome kako je Dr Haller uspeo da od kamenoloma u Africi za manje od decenije povrati sumu, jezera, zivotinjski svijet... i da da lokalnom stanovnistvu nadu u bolje sutra:

Tako da kada neko kaze da nesto nije moguce i da je nesto nepovratno unistreno evo dokaza da se sve moze.

Sada kod njega dolaze strucnjaci i vladini zvanicnici susjednih zemalja, sa ciljem da nauce kako da njegov princip rada primijene kod kuce i izbjegnu nove ratove zbog neplodne zemlje.
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Пет Јул 29, 2016 9:39 am

Elrond Smith пише:
Bas me zanima koliko je njih iz datog pokreta to probalo i u praksi - svojoj praksi.

Претпостављам, нико, али не знам, да не грешим душу, можда је неко све ово инсталирао. Нисам члан покрета, само тренутни симпатизер и гласач. Покрет није централизован, презентација је лична иницијатива неког активисте, а не званични програм. (званични програм подржава личну иницијативу у свим областима)
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Суб Јул 30, 2016 1:37 pm

Kao sto rekoh, podrzavam svaki vid popularizacije dobrih ideja i praksi (koja god da je stranka ili NGO u pitanju).
Ono sto me zabrinjava je sledece:
* Ukoliko to neko zaista nije u praksi i uradio i tokom godina savladao, prodavace ljudima samo teoriju (kao i vecina nasih profesora i politickih "lidera")
* Teorija sa praksom cesto i nema toliko mnogo dodira
* Ako se neko od ljudi i obraduje ovome i pokusa da teoriju sprovede u praksu na svom imanju vrlo vjerovatno ce dozivjeti razocarenje
* Razocarenje ce voditi nevjerici i nevoljnosti da se opet pokusa pa makar predavac bio i neko ko je zaista i strucan i iskusan u ovome

Ovo gore navedeno i jeste probem svih nazovi eksperata i profesora koji ljudima prodaju teorije i filozofije bez i trunke prakse i rada u realnom zivotu.
Navedena tema je jako dobra i zdrava i moze da donese puno dobra, ali iz samog pamfleta se vidi da je nerealna.
Ne vidim zasto se ne bi dati aktivista drzao cinjenica (koje su dovoljno dobre) vec mora da pretjeruje i bude bombastican.
Корисников грб
Elrond Smith

Претходни

Повратак на НАУКА, УМЕТНОСТ, ЉУБАВ, ЗДРАВЉЕ, ЗАБАВА

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 3 госта