ODRŽIVI RAZVOJ KAO NAČIN ŽIVOTA - Permaculture

филмови, књижевност, сликарство, фотографија, наука, технологије, филозофирања, видарство, квизови, кућни љубимци, доживљаји, искуства, животни стилови, хобији, весеља, здравице, музика, игра, песма, и све друго што машта допушта

Re: ODRŽIVI RAZVOJ KAO NAČIN ŽIVOTA - Permaculture

Порукаод Svetovid » Пон Јан 05, 2015 1:16 am

Скроман, експериментални покушај да направим органску башту за личне потребе. Ово је углавном храстово лишће, скупљено у јесен, и према мом плану представљаће плодну подлогу за пролећну садњу:

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Фундаменталиста » Пон Јан 05, 2015 12:52 pm

Врло добро! Баци мало пепела и остатака воћа и поврћа.
Корисников грб
Фундаменталиста

Поруке: 1612
Придружен: Сре Јул 25, 2012 4:11 pm
Место: Градац Моравски

Порукаод Elrond Smith » Пон Јан 05, 2015 10:00 pm

Svetovid пише:Скроман, експериментални покушај да направим органску башту за личне потребе. Ово је углавном храстово лишће, скупљено у јесен, и према мом плану представљаће плодну подлогу за пролећну садњу:

Слика

Nadam se da ce ti uspeti :D
Sve sto treba da se desi jeste da imas gomilu glista tj da dodju i pojedu svo ili vecinu tog lisca ;)

Cuo sam doduse, ili mi se bar cini... nisam siguran vise, da hrast moze da bude aleopat tj da inhibira druge da rastu u blizini, ali to je samo ako njegovog lisca ili nesatrulih grana ima previse. Ovo ne bi trebalo da bude problem narocito sto ce malo sta ostati do proleca :)
The ring can not stay here Mr. Anderson
Корисников грб
Elrond Smith

Поруке: 5341
Придружен: Пет Јун 25, 2010 11:01 pm

Порукаод Svetovid » Пон Јан 05, 2015 10:57 pm

Elrond Smith пише:Sve sto treba da se desi jeste da imas gomilu glista tj da dodju i pojedu svo ili vecinu tog lisca ;)

Нисам сигуран да си сасвим разумео концепт. Ђубрење је једна од предности, а исто тако је важно да се коровима онемогући развој и да се одржава влажност, а све то помоћу природног "покривача". Можда се не види лепо на фотографији, прилично је дебео слој лишћа постављен, до пролећа би требао да се мало слегне и ништа више. Бар би теоријски требало да буде тако. :vamp А онда, када дође време за садњу, мало се разгрне слој. Практично, Сунце допире само до биљака које гајимо, а не и до корова и траве. То је такозвано баштованство без трактора, мотокултиватора, без хемије и ђубрива, и скоро без мотике. Идеју сам нашао у књизи симпатичне бакице Ruth Stout http://en.wikipedia.org/wiki/Ruth_Stout па сам је само мало прилагодио мојим условима. Све ми делује господски једноставно, чисто, и елегантно, па сам решио да пробам.
:kafa
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Уто Јан 06, 2015 12:05 am

Svetovid пише:
Elrond Smith пише:Sve sto treba da se desi jeste da imas gomilu glista tj da dodju i pojedu svo ili vecinu tog lisca ;)

Нисам сигуран да си сасвим разумео концепт. Ђубрење је једна од предности, а исто тако је важно да се коровима онемогући развој и да се одржава влажност, а све то помоћу природног "покривача". Можда се не види лепо на фотографији, прилично је дебео слој лишћа постављен, до пролећа би требао да се мало слегне и ништа више. Бар би теоријски требало да буде тако. :vamp А онда, када дође време за садњу, мало се разгрне слој. Практично, Сунце допире само до биљака које гајимо, а не и до корова и траве. То је такозвано баштованство без трактора, мотокултиватора, без хемије и ђубрива, и скоро без мотике. Идеју сам нашао у књизи симпатичне бакице Ruth Stout http://en.wikipedia.org/wiki/Ruth_Stout па сам је само мало прилагодио мојим условима. Све ми делује господски једноставно, чисто, и елегантно, па сам решио да пробам.
:kafa

To je upravo sve ono o cemu ja trubim na ovoj temi vec godinama ;)
Pogledaj ranije postove i naci ces finu kolicinu toga ;)

Ali da objasnim malo sta sam to htio da kazem.
Poenta je bila u vrsti drveta od koga si uzeo lisce. Neke biljke mogu biti aleopati odnosno da budu toksicne za druge biljke (u vecoj ili manjoj mjeri) i na taj nacin sprecavaju druge da rastu preblizu i da im uzimaju hranljive materije.
Ovo naravno ne vazi za sve, u podjednakoj mjeri, i narocito ako to lisce/ostatke aleopatske biljke gliste i druge bubice fino razgrade.

Inace no-till gardening je odlicna stvar i sam sa tim prilicno fino eksperimentisem i mogu reci da su mi iskustva (moja basta na balkonu) vrlo vrlo pozitivna :)
Ne unistava bas sav korov, ali sredi veliku vecinu ;)
Ove godine dodajem i sloj drobljenog drveta pa da vidim kako ce da ide :D

U sustini podrzavam malchiranje liscem. To je super stvar. Jedino sto bih ja stavio i drugog lisca ako ga ima.
Takodje, na ovaj nacin koji primenjujes ce ti trebati i manje zalivanja ;)
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Уто Јан 06, 2015 2:40 am

Сад смо се разумели... :kikl учинило ми се да очекујеш да глисте сав мој труд разграде. :vamp Чуо сам да орахово лишће спада у те природне хербициде. И стварно кад погледаш, мало шта расте око ораха.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Уто Јан 06, 2015 6:54 pm

Pa gliste na kraju i treba da pojedu svo tvoje lisce hehehe. To i jeste razlog zasto uvijek treba da stalno dodajes novo lisce kada god je to moguce.
Tako i nastaje najbolja zemlja koju mozes da dobijes
A sto se samog lisca tice njega stavljaj koliko god imas, jer tesko da ces ga ikada imati previse ;)

Cisto iz mog iskustva: dobio sam, otprilike, 1 cm debljune sloj humusa (mozda i manje) na povrsini manjoj od jednog kvadratnog metra, a stavio sam nekih 5-6 kesa punih lisca.
Gliste su sve pojele za nekoliko mjeseci, ali je dobijena zemlja fenomenalna.

Iz tog razloga sam kazao da lisca nikada ne mozes staviti previse. Od donjeg sloja treba uvijek da nastaje "zemlja/humus" dok gornji sloj treba da cuva zemlju od prevelikog isparavanja, da te cuva korova i slicno...

Ako te sta jos zanima oko ovoga pitaj.
Teoretski znam mnogo, a vezbao sam u svojoj basti velicine citava 2 m2 tokom poslednje dve godine ;)
A po nesto sam probao da vidim i u maminoj velikoj basti...
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Сре Јан 07, 2015 12:13 am

Elrond Smith пише:Ako te sta jos zanima oko ovoga pitaj.

Да ли ће те глисте кад заврше са лишћем појести и башту? :vamp И уопште, колко ће се у лишћу намножити, глиста, црва, пужева и сличних живуљака које се хране повртарским културама? Сада ми систем делује превише савршено, а увек кад је тако почнем да му тражим скривене мане.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Сре Јан 07, 2015 9:08 pm

Svetovid пише:
Elrond Smith пише:Ako te sta jos zanima oko ovoga pitaj.

Да ли ће те глисте кад заврше са лишћем појести и башту? :vamp И уопште, колко ће се у лишћу намножити, глиста, црва, пужева и сличних живуљака које се хране повртарским културама? Сада ми систем делује превише савршено, а увек кад је тако почнем да му тражим скривене мане.

Prvo pravilo jeste da glista nikada nije previse! :) :detel
Sto ih ima vise to je bolje (kada bi ih u svakoj saci zemlje imao po desetak i vise bilo bi savrseno), jer one jedu samo ono sto truli i ostavljaju za sobom najbolji humus koji postoji, a koji nikada ne moze da ti osteti ili sprzi zasad.
Gliste, kao sto rekoh jedu samo ono sto truli, tako da ti nikada nece dirati nista sto je zdravo od zasada, a pored djubrenja prave i tunele cime imas aeraciju zemljista (jedan od glavnih razloga zasto se ore) i zbog toga su vrlo bitne u no-till bastovanstvu :D :detel
Ono sto se pogresno po narodu vjeruje jeste da gliste pojedu povrce, ali to nije tacno.
Ono sto se desava jeste da kada nesto pocne da truli gliste dodju i to jedu pa kada neko pogleda sta je to pojelo povrce ispadne da su gliste, ali kao sto rekoh to je pogresno. Nekada se kvalitet zemlje gledao po broju glista u njoj. Sto ih vise ima to je zemlja smatrana plodnijom i vrednijom. :detel

Takodje vecina bubica koje se nasele u tom liscu je korisna za biljke koje budes sadio. Naravno bice i po neki stetocina, ali obicno je mnogo vise korisnih vrsta, a cesto se vrlo brzo pojave i predatori koji potamane vecinu stetocina.

Koliko znam idealno je ako malca (lisca, drobljenog drveta, i sl.) imas i po desetak cm debljine. ;)
Zato ti kazah da lisca nikada ne mozes imati previse :vamp
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Elrond Smith » Сре Јан 07, 2015 9:29 pm

moguci plan vece baste :vamp2
jedan od najboljih nacina da se "oteraju stetocine" jeste da se basta sto vise mijesa tj svakoh nekoliko desetina cm da se zasadi nesto drugo... vecina stetnih insekata su kao i ljudi - lijeni i zbunjivi.
ako nemaju lak pristup vecem broju istih biljaka koje ih zanimaju odu dalje. takodje, puno razlicitih vrsta ih zbunjuje.
to ne znaci da ce ovo da rijesi sve probleme, ali dosta pomaze.
takodje, treba praktikovati "companion planting"

i predlozeni plan na slici ispod treba da bude dosta "mesovitiji"

Слика
Корисников грб
Elrond Smith

ПретходниСледећа

Повратак на НАУКА, УМЕТНОСТ, ЉУБАВ, ЗДРАВЉЕ, ЗАБАВА

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 3 госта