Живот у граду или на селу?

филмови, књижевност, сликарство, фотографија, наука, технологије, филозофирања, видарство, квизови, кућни љубимци, доживљаји, искуства, животни стилови, хобији, весеља, здравице, музика, игра, песма, и све друго што машта допушта

Гласам за

Велеград (Београд, Нови Сад, Ниш..)
2
17%
Град, градић
3
25%
Село
7
58%

Укупно гласова : 12

Re: Живот у граду или на селу?

Порукаод Svetovid » Уто Нов 27, 2012 1:14 pm

Elrond Smith пише:"svaki dinar koji zaradimo, a mučno se dolazi do njega, daje se meni".

Нисам то схватио буквално, мислим да је ово "сваки динар" стилска фигура. Јер каже да сви синови пуше, а када је неко страстан пушач не може без 4-5 000 динара месечно, само за ту потребу.

Elrond Smith пише:Kako da se siri porodica i sinovi zene ako moraju da pitaju za dzeparac i da objasnjavaju zasto im treba "ovo ili ono" ako njihov "stari" ne zeli to, ne razumije to (tehnika/tehnologija) ili ne zeli da razumije potebe koje sin/kcer imaju (smatra da je to bacanje para jer ni njemu ni njegovim precima to nije trebalo).

У реду је све то, али морају да нађу додатни посао уз пољопривреду. Конкретно, познајем човека, пољопривредника, који је својим незапосленим синовима купио добар ауто, да им практично покаже да се од пољопривреде може зарадити. Не би ли их навео да буду вреднији и заинтересованији. Мислиш да је таква педагогија успела? Врага. :vamp Исти су као пре, ни за милиметар нису променили размишљања. Чак му не дају да вози ауто кроз село, да се не би испрљао, :vamp3 иако је то "прљаво" село купило ауто. Сад зависи, сви људи су различити, некоме се може и речима објаснити или кроз примере, али неке људе би дословно требало пустити да гладују да би схватили колики је значај сваког динара.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Elrond Smith » Уто Нов 27, 2012 1:39 pm

Kao sto rekoh izroda danas ima vise nego ikada. A o umisljenim velicinama da i ne govorim. :izvol
Osnovni princip kojim se rukovodim jeste "svakom po zasluzi".
Otvoren sam uvijek da cujem drugu stranu i da saslusam argumente koje ima da saopsti.
Da o tome razmislim i donesem odluku.

Ali ako je neko lijenstina koja samo palamudi... e tada samo kazem: "e i za to, a i za tebe me bas zabole" :P

Nece nista samo. Mora da se radi! :D
Последње учитавање од Elrond Smith дана Уто Нов 27, 2012 1:45 pm, учитано 1 пут.
The ring can not stay here Mr. Anderson
Корисников грб
Elrond Smith

Поруке: 5341
Придружен: Пет Јун 25, 2010 11:01 pm

Порукаод Elrond Smith » Уто Нов 27, 2012 1:44 pm

Svetovid пише:
Elrond Smith пише:"svaki dinar koji zaradimo, a mučno se dolazi do njega, daje se meni".

Нисам то схватио буквално, мислим да је ово "сваки динар" стилска фигура. Јер каже да сви синови пуше, а када је неко страстан пушач не може без 4-5 000 динара месечно, само за ту потребу.

Elrond Smith пише:Kako da se siri porodica i sinovi zene ako moraju da pitaju za dzeparac i da objasnjavaju zasto im treba "ovo ili ono" ako njihov "stari" ne zeli to, ne razumije to (tehnika/tehnologija) ili ne zeli da razumije potebe koje sin/kcer imaju (smatra da je to bacanje para jer ni njemu ni njegovim precima to nije trebalo).

Nisam samo mislio na ovaj konkretan slucaj. On mi je samo bio povod. Govorio sam o mentalitetu i ovoj pojavi uopste.
Problem je u tome sto imamo dvije generacije koje zive u prilicnoj krajnosti - jedni u odnosu na druge.
Dok se ne nadje zajednicki jezik "nece biti mnogo 'leba" na selu.
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Нед Дец 09, 2012 1:35 am

:kafa
Сељак у Немачкој храни 152, а у Србији 18 становника
http://www.politika.rs/rubrike/ostali-k ... ka.sr.html
Велики поседи имају знатно веће могућности за унапређење технологије производње, интегралну и биолошку заштиту усева и производа, рационалније и економичније коришћење механизације, ефикасније наводњавање, окупљање на једном месту и тимски рад најбољих научних и стручних кадрова...
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Нед Дец 09, 2012 5:03 pm

Pa naravno.
Sto veci posed moze da se stvori bolji i efikasniji biosistem koji radi.

I na kraju krajeva da stvori ekonomiju obima...

I sa manjim se moze fino, ako se zna kako i ako se radi po "prirodi", a ne po "hemiji"... kao u Rusiji npr... mislim da je to vec neko postavljao ovdje, ako se dobro sjecam.
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Нед Дец 09, 2012 5:59 pm

У Србији није лако укрупнити посед, јер су још од кнеза Милоша донете државне мере за заштиту малих поседника од зеленаша и велепоседника. То је донекле била хумана одлука, јер кроз цео 19.век и половину 20. века, у Србији се није умирало од глади, сељаци нису били ни сиромашни, али ни пребогати. Енглески путописац је написао књигу са индикативним насловом: "Сербија, рај сиромашних" Херберт Вивијан (1897. Лондон) http://www.badnjak.com/serbia_raj_siromasnih.html "Servia, the Poor Man's Paradise" http://www.badnjak.com/serbia_paradise.html
:knjige
Њему је то вероватно стварно изгледало као рај јер су Енглези своје мале, сиромашне фармере, ФИЗИЧКИ ПРОТЕРИВАЛИ са својих имања, а све да би омогућили масовну производњу хране на великим парцелама.
:lujk
Нисам превише стручан за пољопривреду, али можда би на малим поседима могла да се организује производња ван ратарства, рецимо: повртарство, у стакленицима, сточарство, пчеларство, рибњаци, сеоски туризам, али то захтева страховито велика улагања, па све на крају дође на исту цену као и проширивање поседа.
:neznam
Али има једна сламка спаса за мале поседнике - задруге и задругарство. :detel
Задруга омогућава да се на низу малих парцела организује производња као на једној великој.
На пример, не купује свако најмодернији трактор за себе, улагања се знатно смањују.
Имало се у томе успеха почетком 20. века, и сада би вероватно могло тако, када би Срби били сложнији.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Нед Дец 09, 2012 6:19 pm

Prilicno si u pravu, narocito za ovo potonje tj za:

Svetovid пише:можда би на малим поседима могла да се организује производња ван ратарства, рецимо: повртарство, у стакленицима, сточарство, пчеларство, рибњаци,

...задруге и задругарство. :detel
Задруга омогућава да се на низу малих парцела организује производња као на једној великој.
На пример, не купује свако најмодернији трактор за себе, улагања се знатно смањују.
Имало се у томе успеха почетком 20. века, и сада би вероватно могло тако, када би Срби били сложнији.

Kao sto rekoh, u Rusiji postoji tradicija malih gazdinstava gdje se povrce sadi sa vecom gustinom na maloj povrsini (organska proizvodnja naravno). I mislim da je to neko vec stavljao ovdje na forumu...
Takodje, povrce se moze uzgajati i vertikalno tako da se na manjoj povrsini dobije sto vise prinosa.
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Elrond Smith » Нед Дец 09, 2012 6:25 pm

Evo nadjoh i gdje ;)
Ana je to postavila na mojoj temi: ODRŽIVI RAZVOJ KAO NAČIN ŽIVOTA - Permaculture

viewtopic.php?f=9&t=1263&start=80

Sredina strane
Clanak: Ruski model malih bašta – rešenje za ishranu sveta!

Ali kada ti ne zalazis ne moje teme sta da ti radim hahaha ;)

Inace o ovim bastama u Rusiji pisao je i National Geographic prije nekoliko mjeseci ;)
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Svetovid » Нед Дец 09, 2012 7:03 pm

Да ли сам добро схватио, то је решење за снабдевање породице храном? Као што су наше баке и деке обрађивале мајушне повртњаке и држале нешто кокошака и свиња, да би ми што мање куповали? Али може ли породица да живи од такве производње? Невероватно би било да мајушна баштица може да обезбеди комлетну егзистенцију породице.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Elrond Smith » Нед Дец 09, 2012 8:25 pm

Uglavnom obezbedjuje veci dio potreba porodice, malo veca basta i sve potrebe (bar onih namirnica koje se uzgajaju).
One najvece prodaju viskove za trziste.
Koliko sam ja shvatio vise od 50% svog povrca u prodavnicama Rusije dolazi od ovakvog nacina proizvodnje. Mislim da je to jedinstven slucaj u svijetu.

Ono sto je suludo jeste da u Rusiji sezona uzgajanja traje mnogo manje nego kod nas. Zakljucke izvuci sam.
Ko je lud a ko blesav, a koje drzave unistavaju svoje seljake zarad krupnog kapitala, naftne industrije/proizvodjaca vjestackih djubriva i pesticida...
Корисников грб
Elrond Smith

ПретходниСледећа

Повратак на НАУКА, УМЕТНОСТ, ЉУБАВ, ЗДРАВЉЕ, ЗАБАВА

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 3 госта