Asatru Srbija

Индивидуална духовност: Срби православни, Срби католици, Срби мухамеданци, Срби атеисти, Срби других вероисповести, Велики верници, Мали верници, Средњи верници, Неверници, Верска убеђења и осећања, Атеистичка убеђења и осећања, Верска толеранција

Re: Asatru Srbija

Порукаод Svetovid » Чет Авг 11, 2011 7:23 pm

Синоћ сам гледао овај хорор. :vamp
Радња се врти око НОРДИЈСКИХ РУНА:
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Svetovid » Нед Дец 04, 2011 2:00 am

:kafa
http://www.pesicisinovi.co.rs/index.php ... &Itemid=31

Stara Eda

Слика

Biblioteka: Prvi Prevodi

Naziv knjige: Stara Eda

Autor: Aleksandra Bajić, Vesna Kakaševska

Jezik: Srpski

Pismo: Latinično

Povez: Broširani

Kratak opis: Poetska ili Stara Eda je jedan od najznačajnijih izvora skandinavske mitologije. To je kompilacija mitova o nastanku i kraju sveta, strukturi kosmosa, životu i smrti nordijskih bogova, kao i njihovim avanturama. Mitološkim pesmama pridodate su i pesme o herojima. Stara Eda i dan-danas predstavlja misteriju za sve one koje je proučavaju. Još uvek nije poznato precizno vreme i mesto njenog nastanka, kao ni autor, odnosno, autori...
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Svetovid » Чет Дец 29, 2011 11:52 am

Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Gwydion » Сре Јан 04, 2012 1:14 am

Милица пише:Јел овај коментар горе алузија на СРПСКИ Асатру? Хм... Па не знам... Искрено ја не разумем зашто би неко узимао германску кад има већ словенску религију, посебно зато што су као индо-европске доста сличне, и гаје сличан систем вредности.
Али то је само моје мишљење... Не смета ми ако неки Србин у то верује, само ми је мало несхватљиво...

Povukao sam se sa svih foruma, ali imam veoma privatni razlog da se na neke vratim ili pojavim takodje na nekima. Asatru i slovenska religija su u velikoj meri povezane, na Severu, čak su mnoge stvari i promenjene u slovenskoj religiji pod uticajem nordijske. U tom smislu mislim da tu ne postoji problem. Stare religije nisu bile zhatvorene, one su lako uzimale uticaje iz drugih religija. Zato bi tu, po mom mišljenju, trebalo biti fleksibilan.
Корисников грб
Gwydion

Поруке: 160
Придружен: Сре Јан 04, 2012 1:03 am

Порукаод Gwydion » Сре Јан 04, 2012 1:23 am

Милица пише:Искрено мени је с једне стране и драго што словенска божанства нису толики хит. Не знам да ли сте чули за религију звану Wicca, тј, Вика. Сад мало скрећем с теме о Асатру вери, али није битно - та Вика религија је наводно "древни европски паганизам" али постаје ово што јесте тек у 20. веку и користи изразе Богиња и Бог, којима даје имена буквално свих европских божанстава (сем словенских, јееееее! :) ) и чак понеких египатских, и прави један невероватан бућкуриш од свега тога, а притом већина тих викана, колико сам схватила, проповеда да су наши корени заправо небитни, и да у ту исту Фригу, Хекату, Венеру, Мориган, Изиду (да, из сваке митологије по нешто!) може да једнако да верује и неко чији преци нису никад у њих веровали, чак нису имали ни сличан систем веровања, и... бла бла бла бла............. Њу Ејџ глупост, укратко!!!! Ок је у смислу окретања природи, оживљавања тих духовних стаза наших предака, али онда с том причом о прецима бежати од оданости СОПСТВЕНОЈ традицији, нацији и раси, то је потпуно ван памети!!! Онда боље буди и Србин Асатру, бар знаш да верујеш у нешто што је сређено и јасно, а не тако шизофрено... Иако у то исто нису веровали твоји преци.
Мада опет, није германска митологија толико различита од наше, слични су то принципи...
Него, моја поента што се тиче популарности Словена - с једне стране ми је драго што нисмо "популарни" јер тако избегавамо да нам митологија буда запрљана Њу Ејџ баљезгаријама, избегавамо разноразне холивудске надоградње на нашу митологију...
Јер да смо популарни, оно што данас важи за Ноћ Вештица би било "прослављано" 6. јануара, пошто су и корени и обичаји скоро идентични - остатак из претхришћанских времена, у ком је, данас, поента да се гомила деце маскира, иде од куће до куће и свуда добија слаткише. Е па искрено да вам кажем - не бих волела да наши обичаји баш на тај начин буду "популарни". Овако су ипак остали чисти и нетакнути. А на нама је и да остану отргнути од заборава.

To je kompleksna materija i u ovom zborniku o Starim Slovenima što će Svevlad da objavi, moj rad bi trebalo da bude baš komparativan pregled raznih paganskih i neopaganskh grupa. Ne mislim da radim kataloški spisak onih koje postoje, msilim da se pozabavim time zhašto neke grupe nastaju i koji su to sociološki, psihološki i ostali -iški motivi za njihovo nastajanje. Wicca nije nikakva drevna religija, to je mit koji je funkcionalan ali ne i povijesno opravdan. Wicca je nastala u jednom društvu koje je imalo potrebu za promenama, tako je i koncipirana. Druidi kad su u NEgleskoj nastajali oni su imali jako nacionalističku dimenziju. Današnji druidski redovi se sklanjaju od toga jer društvo na Zapadu nema tu potrebu i okreću se religijskom iskustvu. Svako vreme ima svoje potrebe. Slovensa mitologija nikad danas ne bi nastla onakva kakva je postojala pre hiljadu godina i koi vek kusur... bar je to moja polazna teza od koje krećem.
Корисников грб
Gwydion

Порукаод Gwydion » Сре Јан 04, 2012 1:24 am

talican пише:Аха, ускоро ће бити и "Срба" вуду-магијаша! :veselll

Hoćeš inicijaciju? Mogu da ti sredim i vudu i santeriju, palo majombe i kimbandu i obeah. Jeste da nije tradicionalno srpsko, ali je pakleno efektno :vamp0010
Корисников грб
Gwydion

Порукаод Gwydion » Сре Јан 04, 2012 1:26 am

Caliburn пише:
talican пише:Аха, ускоро ће бити и "Срба" вуду-магијаша! :veselll

A problem sa time je tačno koji?
Uzgred, ima Srba koji su vudu vernici.

Jok, do nedavno nije bilo zvanične vudu kuće i mogućnosti da se neko inicira. Od pre mesec i kusur moćda i ima ta mogućnost, ali za sada Hrvati dolaze da se iniciraju. Za Srbe beš i ne znam, mada nisam baš nešto precizno upućen u dinamiku te priče...
Корисников грб
Gwydion

Порукаод Gwydion » Сре Јан 04, 2012 1:30 am

Hildur пише:ujee, ala je ovaj intervju bajat, mislim da je prošlo 100 godina od kad sam se poslednji put potpisala kao Ulfinn :) .elem, Andrea je bivša Asatruanka koja sad eksperimentiše sa različitim okultnim i verskim sistemima, a i pre toga je koketirala sa svim i svačim, uljučujući i satanizam. cenim da je naletela na neke zadrte i dogmatične Asatruance, ali to joj ne daje za pravo da pljuje po samoj veri. Preporučila bih intervjue sa Frejom Asvin kao i njene članke, jer ako ćemo o ženama koje su autoriteti na Asatru sceni. ona je svakako za par koplja ispred Andree...

Andrea se vratila nekom obliku tzv LHP, šta tačno ne znam. ranije je bila član LaVeyeve Crkve, sad ne verujem da je ponovo tamo, a da nagadjam gde je neću i ne mogu :(
Корисников грб
Gwydion

Порукаод Caliburn » Сре Јан 04, 2012 1:40 pm

Gwydion пише:Asatru i slovenska religija su u velikoj meri povezane, na Severu, čak su mnoge stvari i promenjene u slovenskoj religiji pod uticajem nordijske. U tom smislu mislim da tu ne postoji problem. Stare religije nisu bile zhatvorene, one su lako uzimale uticaje iz drugih religija. Zato bi tu, po mom mišljenju, trebalo biti fleksibilan.

Slažem se, samo što je prenos ideja tekao obrnutim smerom - nordijske religije su menjane pod uticajem slovenske.
Mada, fenomen na koji je ukazala Milica postoji i po mom mišljenju, reč je pre o neinformisanosti Slovena koji su odabrali Asatru. Pošto ne znaju dovoljno o slovenskoj religiji, oni odabiraju ono što je najviše slično, a to je upravo Asatru.
Caliburn

Поруке: 806
Придружен: Чет Окт 01, 2009 2:26 pm

Порукаод Caliburn » Сре Јан 04, 2012 1:53 pm

Gwydion пише:Druidi kad su u NEgleskoj nastajali oni su imali jako nacionalističku dimenziju. Današnji druidski redovi se sklanjaju od toga jer društvo na Zapadu nema tu potrebu i okreću se religijskom iskustvu.

Ako mogu da dodam, današnji druidski redovi imaju vrlo malo ili praktično nimalo sličnosti sa nekadašnjim druidima, ne samo u pogledu nacionalizma, već i u pogledu religije.

Gwydion пише:Svako vreme ima svoje potrebe. Slovensa mitologija nikad danas ne bi nastla onakva kakva je postojala pre hiljadu godina i koi vek kusur... bar je to moja polazna teza od koje krećem.

Zanimljiva teza. Svakako da se slažem da bi geneza ma koje religije, pa i slovenske u današnje vreme dovela do drugačijih rezultata.
Međutim, u slučaju slovenske religije, reč je o misaonom eksperimentu koji nema praktičnog značaja, jer mi imamo slovensku religiju, pa se ne moramo baviti poslovičnim šta-bi-bilo-kad-bi-bilo.
Svako vreme zaista ima svoje potrebe - koje su od vremena do vremena, u osnovi, potpuno iste. Razlikuje se samo tehnologija i način upotrebe iste.
Caliburn

Поруке: 806
Придружен: Чет Окт 01, 2009 2:26 pm

ПретходниСледећа

Повратак на ДУХОВНИ ПУТЕВИ - Срби свих религија и Срби атеисти

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Google [Bot] и 2 госта