Asatru Srbija

Индивидуална духовност: Срби православни, Срби католици, Срби мухамеданци, Срби атеисти, Срби других вероисповести, Велики верници, Мали верници, Средњи верници, Неверници, Верска убеђења и осећања, Атеистичка убеђења и осећања, Верска толеранција

Re: Asatru Srbija

Порукаод Gwydion » Чет Јан 05, 2012 3:35 pm

Da, al ida l ije deo sprkog kulta predaka, odnosno slovenskog, ili je iz neke druge kulture? Dalje, Sloveni, konkretno Srbi, su prinosili žrtve ispred idola. Šta znamo o tome sem da su to radili? Mislim da nema dileme da bi i ja i ti i mnogi drugi ovde bili veoma srećni da znamo mnogo više o tome, ali samo sam realan. Jako puno toga je na žalost izgubljeno i zaboravljeno.
Корисников грб
Gwydion

Поруке: 160
Придружен: Сре Јан 04, 2012 1:03 am

Порукаод Caliburn » Чет Јан 05, 2012 5:51 pm

Gwydion пише:Ostali su običaji, ali mi ne znamo na šta se oni odnose?

Koji to mi? :neznam
Mi znamo na šta se obredi i običaji odnose.

Gwydion пише:Običaj nije religija. Običaj je folkolorni element.

Moram priznati da još nisam naišao na ijednu hipotezu ili teoriju u komparativnoj religiji, po kojoj običaji nisu deo religije.

Gwydion пише:Problem je kad se pokušava neka ideja iskoristiti u svrhe koje nemaju veze sa tim šta ta ideja jeste.

Zloupotrebljava se sve i svašta. Zloupotreba je opšte mesto svake ljudske delatnosti i aktivnosti, te ne vidim potrebu da se u razmatranju slovenske religije posebno naglašava.

Gwydion пише:Razumem nacionalnu eglaztiranost, ali da li je krsna slava preživela iz slovenskih religija/religije, ili je nešto drugo?

Da, slava je preživala iz slovenske religije.

Gwydion пише:Postoje i mišljenja da je to preuzeto od Rimljana.

Gle ovako, nisu sva mišljenja jednaka. Postoje mišljenja da slovenska religija uopšte ne postoji, niti da je ikada postojala.
No, mišljenja su kao dupeta, svako ima svoje.
Problem nastaje kada to mišljenje treba da se suoči sa činjenicama. Mišljenja, kao što je gore navedeno da je slava preuzeta od Rimljana je jedno od onih mišljenja koja pomenuto suočavanje ne preživljaju.

Gwydion пише:Stvar je u tome da mi imamo neje prećivele običaje, ali ne znamo ni kako ni zašto, niti imamo predstavu kako je ontološka vertikala ostvarivana. Ne znamo ni kako su išli mitovi, ne znamo ni kako je služba vršena kad su prinošene žrtve Bogovima, ne znamo skoro ništa. Znamo čak mnogo manje od Germana i Kelta i ostalih. Na žalost.

Opet, koji to mi? :neznam
O slovenskoj religiji ne samo da znamo više nego o keltskoj i germanskoj, već znamo više nego o rimskoj i grčkoj.
Ti "neki preživeli običaji" su zapravo sva sila narodnog predanja, koje je u Slovena neuporedivo dublje i šire, nego u slučaju bilo kog od pomenute etničke grupe.
Nijedna od njih se ne može pohvaliti da ima živo narodno predanje i običaje i obrede punog kontinuiteta, potvrđene arheološkim, istorijskim, etnološkim i drugim nalazima.

Te demagoške pričice kako o slovenskoj religiji ne znamo ništa, itd., to je zaostatak primitivizma u nauci, koji je prevaziđen još krajem XIX i početkom XX veka. Bar je trebalo da bude prevaziđen... No, očito je da se zadržao na Zapadu i u naučnim krugovima koji su pod idejno okupacijom Zapada.
Navedena demagogija postoji samo u akademskim salonima u kojima se sastaju grupe usahlih kvazinaučnika što jedne druge tapšu po... ramenu i gledaju kako će da ignorišu materijalne i druge nalaze.
Te će pričice završiti na smetlištu nauke, zajedno sa ostalim budalaštinama ljudskog roda, kao što su one o ravnoj Zemlji i o Velikoj seobi naroda.
Caliburn

Поруке: 806
Придружен: Чет Окт 01, 2009 2:26 pm

Порукаод Caliburn » Чет Јан 05, 2012 6:02 pm

Gwydion пише:Da, al ida l ije deo sprkog kulta predaka, odnosno slovenskog, ili je iz neke druge kulture?

Ma jok, to je deo klingonske kulture, a zove se SLAVA zato što je to stara klingonska reč za tri dana pijanke... :tugica :lujk

Gwydion пише:Dalje, Sloveni, konkretno Srbi, su prinosili žrtve ispred idola. Šta znamo o tome sem da su to radili?

Zavisi od doba godine i božanstva kojem se prinosi žrtva.
Narodno predanje je vrlo bogato i informativno. :kafa

Gwydion пише:Mislim da nema dileme da bi i ja i ti i mnogi drugi ovde bili veoma srećni da znamo mnogo više o tome, ali samo sam realan. Jako puno toga je na žalost izgubljeno i zaboravljeno.

Slažem se da je jako puno toga i izgubljeno i zaboravljeno, međutim nikako ne shvatam stav "ne znamo ništa", naročito taj stav ne shvatam ako imamo u vidu svu silu narodnog predanja koje su prikupili u Srba Vuk Stefanović Karadžić, Miloš S. Milojević (imajući u vidu da je ogroman deo njegovog rada izgubljen u vihoru I svetskog rata premisa o tome da je puno toga izgubljeno i zaboravljeno itekako stoji), Jaša Prodanović i mnogi drugi. :knjige
Stvarno ne shvatam odakle potiče to poricanje činjenica i bukvalno opipljive realnosti. :neznam
Caliburn

Порукаод Gwydion » Чет Јан 05, 2012 6:22 pm

Za slavu se ne zna šta je. Postoje pretpostavke da je preuzeta od Rimljana i one su isto toliko validne kao i one da su deo nekad postojeće slovenske religije. Vuk Karadžić je opisao deo forme, ali nije se bavio na šta se to odnosi. Postoji prazan običaj, koji je izgubio svoju suštinu, a postoji i religijski obred. Prvo nije religija, prvo je folklor. Literatura o slovenskoj religiji, recimo Čajkanović, je veoma diskutabilna i zato je potpuno jasno da se o slovenskoj religiji ne zna puno. Imamo Indiju gde postoji neprekinuta tradicija religije. Oni znaju ko su i šta su. Srbi su jako puno toga zaboravili. Nismo imali zapisane Ede, nismo imali Mabinoginon, nismo imali Plutarha da zapiše bar nešto o našim mitovima, ili Apuleja ili nekog sličnog. Imamo narodne običaje koji nisu ništa siromašniji, ili bogatiji, od velških ili germanskih. Ali oni imaju ono što mi nemamo. Mi možemo samo da nagadjamo kako je to izgledalo, a ne znamo čak ni imena Bogova, kao ni mitove. Kad kažem mi, mislim na Srbe. Srbi mogu biti pametni, mogu biti manje pametni. Svako sam bira u kojpj će biti kategoriji. Jedno je nešto želeti, a druge je kako stvari stvarno stoje i jesu...
Корисников грб
Gwydion

Порукаод Caliburn » Чет Јан 05, 2012 11:30 pm

Gwydion пише:Za slavu se ne zna šta je.

Aha, zato se zove SLAVA. I zato se u hrišćanstvu naziva krsna slava. :kafa

Gwydion пише:Postoje pretpostavke da je preuzeta od Rimljana i one su isto toliko validne kao i one da su deo nekad postojeće slovenske religije.

Zapravo nisu, jer su modeli koji ih predlažu u sukobu sa realnošću.

Gwydion пише:Vuk Karadžić je opisao deo forme, ali nije se bavio na šta se to odnosi. Postoji prazan običaj, koji je izgubio svoju suštinu, a postoji i religijski obred. Prvo nije religija, prvo je folklor. Literatura o slovenskoj religiji, recimo Čajkanović, je veoma diskutabilna i zato je potpuno jasno da se o slovenskoj religiji ne zna puno.

Ovaj... znaš... literatura o slovenskoj religiji niti počinje niti se završava Čajkanovićem.
I zašto bi se Vuk Karadžić bavio bilo čime osim beležnjem obreda?! :kafa
Ne postoji religija kojoj se ne mogu uputiti iste ove zamerke, pa nije jasno zbog čega onda izdvajati slovensku religiju i na nju primenjivati neki poseban aršin.
O slovenskoj religiji se ne zna puno, o ostalim religijama se zna još manje.
Pravi oštru distinkciju između religiji i narodnog predanja znači ne razumeti ni jedno ni drugo.

Gwydion пише:Imamo Indiju gde postoji neprekinuta tradicija religije. Oni znaju ko su i šta su. Srbi su jako puno toga zaboravili. Nismo imali zapisane Ede, nismo imali Mabinoginon, nismo imali Plutarha da zapiše bar nešto o našim mitovima, ili Apuleja ili nekog sličnog. Imamo narodne običaje koji nisu ništa siromašniji, ili bogatiji, od velških ili germanskih. Ali oni imaju ono što mi nemamo. Mi možemo samo da nagadjamo kako je to izgledalo, a ne znamo čak ni imena Bogova, kao ni mitove. Kad kažem mi, mislim na Srbe. Srbi mogu biti pametni, mogu biti manje pametni. Svako sam bira u kojpj će biti kategoriji. Jedno je nešto želeti, a druge je kako stvari stvarno stoje i jesu...

Naprotiv, kod Slovena postoji usmeno predanje, kojem se u studijama komparativne religije daje preimućstvo nad pisanim izvorima.
Ovo postaje očigledno kada se imaju u vidu strogi kriterijumi koje su narodni pevači morali da zadovolje. Kriterijumi čije poštovanje prestaje otprilike polovinom XIX veka, taman kada su Karadžić, Prodanović, Milojević i drugi zabeležili više varijanti istih pesama.
Mi imamo sreću da nemamo Plutarha i sl., već svo bogatsvo i kontinuitet narodnog predanja. Za razliku od Hellenismosa, čiji se vernici mogu osloniti samo na Plutarha i još nekolicinu autora, za koje je vrlo diskutabilno da li su makar približno tačni pribeležili pojedine elemente grčke religije, Sloveni imaju živo narodno predanje, koje se još uvek praktikuje, a čiji su kontinuiet i veza sa prehrišćanskim vremenima potvrđeni arheološkim, istorijskim, etimološkim, i drugim nalazima.
Kako stvari stoje lepo se može videti na sajtovima kakav je na primer Svevlad, gde ljudi koji veoma dobro poznaju situaciju u nauci, vrlo argumentovano iznose stav koji i ja iznosim.

Kako stvari stoje i kako zaista jesu?
Pa, ovako... neprestano se širi jedna neosnovana izmišljotina kako mi slovenskoj religiji ne znamo ništa. Ovu izmišljotinu šire oni koji pojma nemaju o razmerama narodnog predanja, oni koji se ne bave terenskim radom, oni koji svoje stavove prepisuju iz germanskih knjiga s kraja XIX i početka XX veka.

Slepo verovanje u "literaturu" je dovelo društvene nauke do sadašnjeg nivoa dilentatizma, paušalnosti i amaterizma, na kome se propagiraju hipoteze koje su u sukobu sa realnošću, samo zato što je neko, negde zapisao nešto što mu se dopalo, a sa druge strane se ignoriše narodno predanje koje su oblikovale nebrojene generacije, u kome je kondenzovano znanje više hiljada godina i koje predstavlja izraz suštine kolektivnog, plemenskog duha.

Čovek ne može da se ne divi potrebi za slepoćom koju pojedinci, koji brukaju naziv naučnik, iskazuju stavljajući zapisana individualna mišljenja jednog prolaznog trenutka kao jedino merilo, nasuprot izrazu čitavih naroda kroz više vekova ili čak milenijuma. :kafa
Caliburn

Порукаод Gwydion » Пет Јан 06, 2012 12:23 am

Da ti odmah odgovorim, ja se sa Svevladom ne moram složiti oko mnogih stvari, ali moram da primetim da je Aleksanda jedna od najracionalnijih osoba koje poznajem. To znači da ne pada u grešku, bar ja nisam primetio, u koju vi ovde padate, a to je da gradite kule od magle. Narodno predanje postoji i u drugim narodima, obredne pesme su sačuvane i tamo. Ali šta s tim? To su samo fragmenti. Zamsli da neko zapiše kako izgleda misa u crkvi, a da nemamo jevandjelja i ne znamo priču o Isusu. Može neko da hiljadu puta govori da zna šta je hrišćanstvo, ali ako ne zna da je Isus razapet i zašto se uzima neki tamo hleb i vino, nema ni blagu predstavu o čemu se tu radi. Ako ne zna za prvobitni greh ne može da shvati ni zašto se neko krsti. O tome ja govorim. Znamo nešto forme koje su zabeležili tu i tamo, ali van toga ne znamo puno. E sad, što se tiče tih kritrijuma, to mi je zanimljivo? Kakvi kriterijumi pevača do polovine 19. veka? Jedini koji su imali neke kriterijume bili su ovi iz Iriške slepačke akademije, nije pežorativno jer je to termin iz stručne literature. A ti kriterijumi nisu bili zbog pesama, već da bi isprosili što više jer je to bila škola za prosjake. Svi ostali su pevali kako ko stigne i niko ih nije kontrolisao. A sad da ti kažem još nešto. Izvori za neku religiju su najpre Spisi i hronike, arheološka gradja i folklor. Folklor na žalost nije sačuvao kosmologiju mita. Mi to ne znamo. Ne znaš ni ti, a ni ja. sve što postoji su nagadjanja. UI obrednim pesmama su sačuvane uspomene na vile. OK, ali šta raditi sa tim vilama? To što Marko Kraljević pije sedam dana vino pa savatava VIlu Ravijojlu po gori zelenoj je šarmantno, ali kako su ljudi stvarno komunicirali sa vilama? Kakve su im ponude davali, kako su im one odgovarale? To je element religije u praksi i o tome niko blagog pojma nema. Plus što ne znamo za pola tih obrednih pesama da li je to autentični slovenski paganizam, ili je preuzeto od nekih drugih kulturnih i etničkih grupa. Sve su to otvorena pitanja. Islam, koji je jedna veličanstvena religija koju ja veoma cenim, kao ni judaizam i hrišćanstvo tih problema nemaju. Tu postoji neprekinuta linija i sve je jasno. Isto sad kao pre 1000 godina. Indijske religije takodje, Aboridžini, južnoamerički Indijanci itd... svi oni tih problema nemaju. Prehrišćanske religije Evrope su sve u problemu jer su to sve rekonstrukcionizmi sem, mada i to nije sigurno, Asatrua na Islandu. Meni je ovde pričao Norvežanin kad je bio ovde da su oni jednom imali posetu sa Islanda. Mlate oni rogovima sa medovinom, nešto se deru u pravcu mora i sl. Islandjanin ih samo pogleda, kaže d je to što rade glupost okrene se i ode.Dakle bez mita i kosmologije koju on oslikava,cela ta priča je na veoam klimavim nogama. Slavu može neko da zove i plazma keks, ali to ne znači da ona jeste, ili nije, preuzeta od Rimljana. Argumenti da je to tako su isto jaki kao i oni koji dokazuju da je to slovenski običaj. Ali i jedni i drugi nisu dokazali šta je istina, tako da...
Корисников грб
Gwydion

Порукаод talican » Пон Мај 30, 2016 5:06 am

:lol:
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder