Деизам

Индивидуална духовност: Срби православни, Срби католици, Срби мухамеданци, Срби атеисти, Срби других вероисповести, Велики верници, Мали верници, Средњи верници, Неверници, Верска убеђења и осећања, Атеистичка убеђења и осећања, Верска толеранција

Деизам

Порукаод Tatzelwurm » Чет Сеп 17, 2015 1:11 am

Као што већ рекох у теми "Зашто верујете у Бога" моја духовност је веома блиска деисичком схватању ,али га негирам из више разлога. Први од разлога што се претпоставља да постоји само "једна виша сила". Ја се са тим не слажем тј. признајем да постоји могућност да постоји хијерархија међу њима ,али да се све опет своди на крају на силу која је изнад свих других сила и ту се слажемо. Такође , не слажем ни са деистичком стриктном мишљу да Узрок мора да буде "више сила" , већ да то једноставно може да буде обичан природан феномен. Такође , постоји и могућност да је све настало под дејством нормале природе ,а онда су одрђене силе измениле космос по својој жељи. И као треће не сматрам да је универзум створен како деисти верују за ред и "добро" , већ као хаос тј огромна пијаца где човек узима њега од њега шта воли да узме , а оно што не воли једноставно игнорише па самим тим наравно да ће бити и само реда и самог доброг ,и болести зване дуалности ,али само у нашем главама јашта.

Дакле , све као могућност прихватам и све као глупост одбацујем. Зато мени највише лежи агностицизам. Ако нисам у праву барем ме неће казнити Анубис када ми буде вагао срце као ове друге вернике које верују у једног бога и један мит ,а одбацују њих годзилијарду. :wub :opaki :vamp009

Deizam znači vjerovanje u postojanje Boga, u racionalnom smislu, bez vezanja za ijednu od trenutnih religija. Deisti ne vjeruju da se Bog prikazao čovjeku kroz riječi iz Biblije, Kur'ana i ostalih knjiga. Deisti se ne slažu sa vjerovanjima ateista da Bog ne postoji. Riječ deizam potječe od latinske riječi Deus što znači Bog.

Na samom početku, na deizam se gledalo kao na jednu vrstu radikalnog kršćanstva koje nije vjerovalo u čuda, pojave i Bibliju. U kasnim godinama 20. stoljeća, deizam se ne asocira s kršćanstvom, niti i jednom drugom religijom.

Deisti vjeruju u sljedeće stvari i principe:

1. Bog je napravio svemir i sve u njemu, navio ga kao sat i distancirao se od njega,
  2. Bog se ne prikazuje niti je postojao u ljudskoj formi,
  3. Čovjek se ne može približiti Bogu ni kroz jednu religiju ili rituale,
  4. Bog nema odabrani narod,
  5. Čuda se ne događaju.

Nakon Francuske Revolucije, državne vlasti su zabranile katoličku vjeru (sudjelovanje na misi je bilo kažnjivo smrću; takva su se pogubljenja nerijetko i provodila), te je uvedena državna deistička religija, pod nazivom "Kult Razuma i Višnjeg Bića", franc. Culte de la Raison et de l'Être suprême. Nakon što je tvorac te nove religije i glavni akter brutalnog revolucionarnog terora Maximilien Robespierre pogubljen na giljotini 28. srpnja 1794. godine, ona više nije smatrana državnom religijom. Naposlijetku ju je Napoleon Bonaparte bio službeno zabranio, nakon što je između Francuske i Svete Stolice 1801. godine bio sklopljen konkordat.

Trenutno ne postoji nijedno aktivno mjesto za molitvu niti bilo kakva hijerarhija ili organizacija deista.

Слика

Став 1: Апсолутно тачан , осим ако космос није створио рођак од Шојића Мали Јанаћије звани Јанаћко. Укратко , свака исправка интелигенције као што је Бог директно руши његову интелигенцију.

Став 2: Исто као за став један. Да је Бог дошао то значи да је он ту нешто забрљао или да није једини тј. да има најамање још једног равног бога против кога се бори? Ако их има два зашто уопште тог лажова називати Апсолутом када није Апсолут? Могу и ја тако свашта за себе да тврдим ,али ако ништа не стоји у корист моје тврдње чему то? У том случају ради се само о Архитекти ,а не о Великом Архитекти који је најусамљеније и у исто време најслободније биће. :kafa

Став 3: Тако је! Све јасно! Ако је нешто изнад нас исувише постаје логични закључак да нам је најмање разумљиво ,а самим тим постоје апсолутно непознато и можеш да прдиш колико о'ш ,али ти то знање нећеш досегнути.

Став 4: Види Став 1.

Став 5: Види Став 1.

Шта мислите о Деизму? :detel
There comes a time when you look into the mirror and what you see is all you will ever see. And you accept it, or your kill yourself. Or you stop looking in mirrors."
LIBERUM VEL I MORTE
"There is no conflict between the ideal of religion and the ideal of science, but science is opposed to theological dogmas because science is founded on fact." -Nikola Tesla
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety"-Benjamin Franklin
.˙. .˙. .˙. .˙. .˙. 爻 .˙. .˙. .˙. .˙. .˙.
THE SOURCE OF MY MAGICK IS LOVE. WHO IS THE SOURCE OF LOVE?
Корисников грб
Tatzelwurm

Поруке: 1549
Придружен: Пон Мај 16, 2011 11:39 am
Место: Обилазим свет и гледам шта се ради...

Re: Деизам

Порукаод Svetovid » Чет Сеп 17, 2015 12:27 pm

Tatzelwurm пише:Шта мислите о Деизму?

Мислим да кад је теизам дошао у интелектуалну кризу - деизмом је крпио слабе тачке. :vamp2 А сав деизам би се могао сажети у једну кратку реченицу: "има нешто, не знам шта" :vamp
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Re: Деизам

Порукаод Tatzelwurm » Чет Сеп 17, 2015 12:45 pm

Svetovid пише:
Мислим да кад је теизам дошао у интелектуалну кризу - деизмом је крпио слабе тачке. :vamp2 А сав деизам би се могао сажети у једну кратку реченицу: "има нешто, не знам шта" :vamp

Да , само што је та реченица више дефинише агностицизам него деизам. "Нешто" увек мора да постоји ,али то нешто не мора да има везе са летећи шпагети чудовиштем , већ може да буде једоставно обичан феномен који чека да буде откривен. Деизам то "нешто" сматра искључиво за "вишом силом" која је одговорна за стварање космоса другим речима негира атеистичку мисао да је космос могао настати једноставно сам од себе под утицајем одређених закона физике. Е сад , можда то некима буде смешно ,али само ћу рећи да су се многи исто тако смејали Колумбу када је рекао да ако крене на запад доћи ће на исток. :kafa
There comes a time when you look into the mirror and what you see is all you will ever see. And you accept it, or your kill yourself. Or you stop looking in mirrors."
LIBERUM VEL I MORTE
"There is no conflict between the ideal of religion and the ideal of science, but science is opposed to theological dogmas because science is founded on fact." -Nikola Tesla
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety"-Benjamin Franklin
.˙. .˙. .˙. .˙. .˙. 爻 .˙. .˙. .˙. .˙. .˙.
THE SOURCE OF MY MAGICK IS LOVE. WHO IS THE SOURCE OF LOVE?
Корисников грб
Tatzelwurm

Поруке: 1549
Придружен: Пон Мај 16, 2011 11:39 am
Место: Обилазим свет и гледам шта се ради...

Повратак на ДУХОВНИ ПУТЕВИ - Срби свих религија и Срби атеисти

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Google [Bot] и 2 госта