SKUPOVI RODNOVERNOG UDRUŽENJA "STAROSLAVCI"

Индивидуална духовност: Срби православни, Срби католици, Срби мухамеданци, Срби атеисти, Срби других вероисповести, Велики верници, Мали верници, Средњи верници, Неверници, Верска убеђења и осећања, Атеистичка убеђења и осећања, Верска толеранција

Re: SKUPOVI RODNOVERNOG UDRUŽENJA "STAROSLAVCI"

Порукаод Tatzelwurm » Пет Дец 06, 2013 6:11 pm

Фундаменталиста пише:
Tatzelwurm пише:Kako ne razgovaraš? Jel si citirao moj post na prethodnoj stranici ili nisi ,ali kako pišem preko telefona ne mogu da uzvratim citat pa sam koristio @ . Medjutim u medjuvremenu Su stigle nove poruke , jer mi je internet spor.

Ja zmam da kod tebe čovek može da pronadje minimum 4 psihološka poremećaja ,ali nisam znao da si još i senilan. o_O

Прво ме питаш нешто на 11стој страни, па ти ја одговорим а онда "зашто не разговараш са мном", "ња ња њаа" ја не знам шта ти уопште хоћеш?

Jel si citirao moj post na prethodnoj stranici ili nisi
qq

Какве то везе има? Ја само раскринкавам твоје заблуде које имају и други чланови овог форума, па би се то цитирање и одговор односио и на њих, а не само на тебе (много ти уображаваш, дајеш себи овако значења..).

Citirao se mene , moju misao i ja ti na to odgovoram da sjases više sa mog kurca! Znam da ga volis ,ali ja nisam u Tom fazonu.
:lupa
:kafa
Nadji mi molim te to što sam te pitao. Ja sam ti samo rekao da ti nećeš poslušati nikoga osim samog sebe i da je zbog toga svaki razgovor sa tobom jalov i da oprostu drugi na daljoj vulgarnosti sisanje kurca.
There comes a time when you look into the mirror and what you see is all you will ever see. And you accept it, or your kill yourself. Or you stop looking in mirrors."
LIBERUM VEL I MORTE
"There is no conflict between the ideal of religion and the ideal of science, but science is opposed to theological dogmas because science is founded on fact." -Nikola Tesla
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety"-Benjamin Franklin
.˙. .˙. .˙. .˙. .˙. 爻 .˙. .˙. .˙. .˙. .˙.
THE SOURCE OF MY MAGICK IS LOVE. WHO IS THE SOURCE OF LOVE?
Корисников грб
Tatzelwurm

Поруке: 1549
Придружен: Пон Мај 16, 2011 11:39 am
Место: Обилазим свет и гледам шта се ради...

Порукаод Aнa » Пет Дец 06, 2013 7:44 pm

Брано пише:
Ana пише:е што знам...мени Брано рече да то што се окупљамо за Илијиндан, Видовдан, што знамо једни за друге, што смо Срби, нема неки дубљи смисао, још ако се понавља вјековима...

Нисам ја то рекао, не измишљај. Ја сам рекао да су празници који постану обичан фолклор, осуђени на заборав. Укратко, народ који престане да истински верује у свог бога или богове, је мртав народ. Губи своју самобитност, идентитет, претапа се у друге, јаче народе и полако изумире.
То се лако може посматрати на примеру Јевреја. У Америци, само дубоко верујући Јевреји остају Јевреји и умножавају се. Они држе своје празнике јер је Бог тако рекао. Секуларни Јевреји за које Бог није стваран држе своје празнике јер су тако научили од својих родитеља. То је њихов фолклор. Међутим, фолклор није довољно битан да спречи мешање са нејеврејима, и за највише две, три генерације, они су претопљени у Американце.
То се дешава и са Србима у иностранству. Ако истински не верују у српско православље или ко ови старославци у старе богове, никакви скупови за Илиндан и Видовдан их неће одржати Србима. Њихове унуке или праунуке то неће занимати.

дакле, Срби су напустили богове старе вјере, а вјера у Христа се није утемељила до краја, остали су обичаји али то није довољно

зашто те онда чуди враћање старим боговима? мислиш да је то немогућа мисија?
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4088
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Порукаод Фундаменталиста » Пет Дец 06, 2013 7:46 pm

Tatzelwurm пише:
Фундаменталиста пише:
Tatzelwurm пише:Kako ne razgovaraš? Jel si citirao moj post na prethodnoj stranici ili nisi ,ali kako pišem preko telefona ne mogu da uzvratim citat pa sam koristio @ . Medjutim u medjuvremenu Su stigle nove poruke , jer mi je internet spor.

Ja zmam da kod tebe čovek može da pronadje minimum 4 psihološka poremećaja ,ali nisam znao da si još i senilan. o_O

Прво ме питаш нешто на 11стој страни, па ти ја одговорим а онда "зашто не разговараш са мном", "ња ња њаа" ја не знам шта ти уопште хоћеш?

Jel si citirao moj post na prethodnoj stranici ili nisi
qq

Какве то везе има? Ја само раскринкавам твоје заблуде које имају и други чланови овог форума, па би се то цитирање и одговор односио и на њих, а не само на тебе (много ти уображаваш, дајеш себи овако значења..).

Citirao se mene , moju misao i ja ti na to odgovoram da sjases više sa mog kurca! Znam da ga volis ,ali ja nisam u Tom fazonu.
:lupa
:kafa
Nadji mi molim te to što sam te pitao. Ja sam ti samo rekao da ti nećeš poslušati nikoga osim samog sebe i da je zbog toga svaki razgovor sa tobom jalov i da oprostu drugi na daljoj vulgarnosti sisanje kurca.

Баш си лепо васпитан. :tasma
Корисников грб
Фундаменталиста

Поруке: 1612
Придружен: Сре Јул 25, 2012 4:11 pm
Место: Градац Моравски

Порукаод Tatzelwurm » Пет Дец 06, 2013 8:22 pm

Napisao sam ti na jeziku tvog Ljupceleta u stilu njegove misli: Goveda zaslužuju govedji odgovor kako bi mogao bolje da me razumeš , jer očigledno da drugačije ne možeš. :kafa
There comes a time when you look into the mirror and what you see is all you will ever see. And you accept it, or your kill yourself. Or you stop looking in mirrors."
LIBERUM VEL I MORTE
"There is no conflict between the ideal of religion and the ideal of science, but science is opposed to theological dogmas because science is founded on fact." -Nikola Tesla
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety"-Benjamin Franklin
.˙. .˙. .˙. .˙. .˙. 爻 .˙. .˙. .˙. .˙. .˙.
THE SOURCE OF MY MAGICK IS LOVE. WHO IS THE SOURCE OF LOVE?
Корисников грб
Tatzelwurm

Поруке: 1549
Придружен: Пон Мај 16, 2011 11:39 am
Место: Обилазим свет и гледам шта се ради...

Порукаод Брано » Суб Дец 07, 2013 12:14 am

Ana пише:
Брано пише:
Ana пише:е што знам...мени Брано рече да то што се окупљамо за Илијиндан, Видовдан, што знамо једни за друге, што смо Срби, нема неки дубљи смисао, још ако се понавља вјековима...

Нисам ја то рекао, не измишљај. Ја сам рекао да су празници који постану обичан фолклор, осуђени на заборав. Укратко, народ који престане да истински верује у свог бога или богове, је мртав народ. Губи своју самобитност, идентитет, претапа се у друге, јаче народе и полако изумире.
То се лако може посматрати на примеру Јевреја. У Америци, само дубоко верујући Јевреји остају Јевреји и умножавају се. Они држе своје празнике јер је Бог тако рекао. Секуларни Јевреји за које Бог није стваран држе своје празнике јер су тако научили од својих родитеља. То је њихов фолклор. Међутим, фолклор није довољно битан да спречи мешање са нејеврејима, и за највише две, три генерације, они су претопљени у Американце.
То се дешава и са Србима у иностранству. Ако истински не верују у српско православље или ко ови старославци у старе богове, никакви скупови за Илиндан и Видовдан их неће одржати Србима. Њихове унуке или праунуке то неће занимати.

дакле, Срби су напустили богове старе вјере, а вјера у Христа се није утемељила до краја, остали су обичаји али то није довољно

зашто те онда чуди враћање старим боговима? мислиш да је то немогућа мисија?

То опет није оно о чему сам говорио. Срби су напустили старе богове али су поверовали у новог бога. Можда то није било изворно, библијско хришћанство, али је њихова вера била искрена. Прихватали су заповести јер је Бог за њих био стваран и жив. Сачували су православље под Турцима не да би сачували црквену архитектуру, празнике, обичаје, народну ношњу, митове... већ зато што су сматрали да је српски бог прави, а турски лажан. Они који нису имали вере у српског бога, прихватили су алаха јер није вредно борити се за оно у шта не верујеш. Можда су држали наше обичаје из навике још неко време, али су они на крају изгубљени, а са њима и народна свест.
Погледај данашње секуларизоване Србе, поготово у градовима. За њих је вера у Бога лудост. Многи обичаји су одавно нестали, а они који још постоје, као крсна слава, су осуђени на нестанак. Србин без Бога губи свој идентитет, и претопиће се у Европљанина.
А што се тиче питања о враћању старим боговима, мислим да то јесте немогућа мисија. Та вера је мртва и заборављена већ 1000 година.
Брано

Поруке: 62
Придружен: Пон Авг 12, 2013 6:15 pm

Порукаод Griz Lee » Суб Дец 07, 2013 12:48 am

А што се тиче питања о враћању старим боговима, мислим да то јесте немогућа мисија. Та вера је мртва и заборављена већ 1000 година.

Немам ништа против Родновераца ,чак ми је и симпатично на неки начин али слажем се са овим горе. :detel
„Није страшно ако човек остане сам против свих”, говорио ми је Драгош, осмехнут. „Тачно је да историју пишу победници, али историју стварају идеје ,поражених’: најзначајнија учења и мисли у трезору Европљана исписали су велики губитници, од Платона и Јулијана Императора, преко Дантеа, Де Местра, Доносо Кортеса, Ничеа и Достојевског, до Еволе, Карла Шмита, Јингера, Хајдегера и Црњанског. Списи мислилаца и писаца победника су безнадежно плитки, безначајни и досадни.”

"Наше ће сјене ходати по Бечу,лутати по двору,плашити господу'' Гаврило Принцип
Корисников грб
Griz Lee

Поруке: 633
Придружен: Чет Јан 17, 2013 8:09 pm
Место: Србија

Порукаод Svetovid » Суб Дец 07, 2013 9:36 am

Брано пише:То опет није оно о чему сам говорио. Срби су напустили старе богове али су поверовали у новог бога.

Баш су потпуно добровољно то урадили, или је било утицаја окупаторских империја, као што су Франачка и Византија? Зар Византија није преко хришћанства и црквене организације спроводила свој империјализам?

Брано пише:Сачували су православље под Турцима не да би сачували црквену архитектуру, празнике, обичаје, народну ношњу, митове... већ зато што су сматрали да је српски бог прави, а турски лажан.

Нема то везе са Боговима колико са чињеницом да је СПЦ - српска институција, једина која је опстала после уништења средњевековне српске државе. Срби су под турском окупацијом и даље веровали у виле и змајеве, а СПЦ-у су веровали зато што је то српска црква, а њени свештеници - Срби.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Брано » Суб Дец 07, 2013 12:52 pm

Svetovid пише:
Брано пише:То опет није оно о чему сам говорио. Срби су напустили старе богове али су поверовали у новог бога.

Баш су потпуно добровољно то урадили, или је било утицаја окупаторских империја, као што су Франачка и Византија? Зар Византија није преко хришћанства и црквене организације спроводила свој империјализам?

Срби су, дал проповедањем или силом, прихватили хришћанство као своје и посрбили га. Оно што је битно, је да су истински веровали у тог Бога, а нису схватали веру као фолклор к'о ти. Али да, да није било устанака због сурове грчке управе, данас бисмо били погрчени као наш народ у северној Грчкој.

Svetovid пише:
Брано пише:Сачували су православље под Турцима не да би сачували црквену архитектуру, празнике, обичаје, народну ношњу, митове... већ зато што су сматрали да је српски бог прави, а турски лажан.

Нема то везе са Боговима колико са чињеницом да је СПЦ - српска институција, једина која је опстала после уништења средњевековне српске државе. Срби су под турском окупацијом и даље веровали у виле и змајеве, а СПЦ-у су веровали зато што је то српска црква, а њени свештеници - Срби.

Хоћеш да кажеш да нису веровали да ће ићи у пакао ако се одрекну Христа, да их Бог неће васкрснути после смрти, да им неће помоћи у борби против Турака? Виле и змајеви нису били никаква препрека потурчавању. Сигурно су и потурице веровале у то доста дуго после примања ислама.
Зато је српска асимилација ишла лако у православним земљама, а тешко под Турцима и у католичким земљама. Тако су и Грци, Власи, Цинцари и Јермени посрбљени код нас. Вера је брана асимилацији, али само у иноверним земљама. Да су Хрвати били православни, не би било Крајине, нити би било Срба у православној Угарској.
Брано

Порукаод Svetovid » Суб Дец 07, 2013 1:44 pm

Брано пише:Срби су, дал проповедањем или силом, прихватили хришћанство као своје и посрбили га. Оно што је битно, је да су истински веровали у тог Бога, а нису схватали веру као фолклор к'о ти. Али да, да није било устанака због сурове грчке управе, данас бисмо били погрчени као наш народ у северној Грчкој.

У средњем веку све европске државе су морале да прихвате Христа, тј. сви владари, јер је то био услов опстанка државе и народа. Нису ни могли да схватају религију као фолклор, тј. тада није било слободе избора религије, како ти представљаш. Али у оквиру могућих избора, Срби су често мењали мишљење, час су били ближи римокатолицизму, пре Немањића, час византијском православљу, зависно од тога шта је било боље за државу. Могли су само да изборе аутокефалност цркве, у моменту када су крсташи срушили Византију, то је био максимум.

Брано пише:Хоћеш да кажеш да нису веровали да ће ићи у пакао ако се одрекну Христа, да их Бог неће васкрснути после смрти, да им неће помоћи у борби против Турака? Виле и змајеви нису били никаква препрека потурчавању. Сигурно су и потурице веровале у то доста дуго после примања ислама.

Зависи, веровали су и у то, али такође веровали су да је Свети Сава наследник Дабога, тј. да је Свети Сава пагански господар вукова, да су Марко Краљевић и Милош Обилић полубогови, а да је Вила Равијојла полубогиња. Дакле то није било класично хришћанство, него (полу)паганско православље.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Брано » Суб Дец 07, 2013 2:22 pm

Svetovid пише:
Брано пише:Хоћеш да кажеш да нису веровали да ће ићи у пакао ако се одрекну Христа, да их Бог неће васкрснути после смрти, да им неће помоћи у борби против Турака? Виле и змајеви нису били никаква препрека потурчавању. Сигурно су и потурице веровале у то доста дуго после примања ислама.

Зависи, веровали су и у то, али такође веровали су да је Свети Сава наследник Дабога, тј. да је Свети Сава пагански господар вукова, да су Марко Краљевић и Милош Обилић полубогови, а да је Вила Равијојла полубогиња. Дакле то није било класично хришћанство, него (полу)паганско православље.

Али су ВЕРОВАЛИ у то. А ти не можеш да их просветиш, секуларизујеш, научиш да су то лепе бајке, и да очекујеш да ће задржати идентитет. Зашто би се неко борио за независну и самосталну Србију, Светог Саву, Краљевића Марка... ако је материјалиста? Зашто би гинуо борећи се против НАТО-а ако ће му евро-атлантске интеграције донети лагоднији живот? Зашто би жртвовао свој живот ако је то једини који има? Нико неће гинути за мртву веру и бајке.
Осврни се око себе човече. Шта мислиш зашто Срби и Европљани изумиру, зашто прстом неће да мрдну кад њихови сународници пате? Зато што су крв и месо, без духа, без вере.
Брано

ПретходниСледећа

Повратак на ДУХОВНИ ПУТЕВИ - Срби свих религија и Срби атеисти

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Google [Bot] и 2 госта