SKUPOVI RODNOVERNOG UDRUŽENJA "STAROSLAVCI"

Индивидуална духовност: Срби православни, Срби католици, Срби мухамеданци, Срби атеисти, Срби других вероисповести, Велики верници, Мали верници, Средњи верници, Неверници, Верска убеђења и осећања, Атеистичка убеђења и осећања, Верска толеранција

Re: SKUPOVI RODNOVERNOG UDRUŽENJA "STAROSLAVCI"

Порукаод Фундаменталиста » Пон Дец 23, 2013 4:22 pm

али после сам сазнао да је захваљујући грчком преводу Старог Завета такво рачунање година, већ било распрострањено међу првим хришћанима,

Тај календар није тачан зато што је рађен на основу Септуагинте (грчког превода Танаха) јер су преводиоци из непознатих разлога додали по 100 година патријарсима тако да су добили неких 1000 и нешто година плус. Тако да је сада по том календару 7500 нека што се неуклапа у старозаветну хронологију и типологију броја седам. Најближи календар од постанка света је онај који сада користи јеврејска верска заједница, а према том календару сада је 5774.
Корисников грб
Фундаменталиста

Поруке: 1612
Придружен: Сре Јул 25, 2012 4:11 pm
Место: Градац Моравски

Порукаод Svetovid » Пон Јан 06, 2014 3:58 pm

Понекад скокнем на фејсбук групу Старославци https://www.facebook.com/RODNA.VERA нешто из радозналости, а нешто због занимљивих линкова који се тамо постављају. Данас они обележавају празник "Водокрес". :mjaumjau Можда је на том примеру најлакше објаснити зашто ми је духовни концепт Родноверја тешко прихватљив. Сваки неопаганизам тежи да реконструише нешто из древних времена. У овом случају реконструкционизам је на штету српских обичаја и српског колективног сећања. Срби на данашњи датум од памтивека славе Бадњи дан и налажу бадњаке, зашто то замењивати са неким Водокресом? :neznam Само да би се правила дистанца од хришћанског православља? Или због солидарности са источним родновернима, Пољацима, Русима, итд.? Опет не разумем, два пута смо се одрицали националног идентитета у име Југославије, а нека трећа Југославија, макар на културном плану, није нам потребна.

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Неко из масе » Уто Јан 07, 2014 3:58 am

Ево ја ћу ти одговорити. Срби НЕ СЛАВЕ од памтивека Божић овог дана, некад се Божић - Сварожић славио први дан после краткодневнице када се рађао млади бог Сунца. Иначе, Јулијански календар по коме је Божић данас је скроз непрецизан, а и нема никакве везе са хришћанством јер је настао у време када хришћанство није ни постојало. У време када је настао грегоријански календар, који је много прецизнији од Јулијанског, разлика између та два календара је била само 10 дана, а данас је 13 и иде ка 14. Значи пре неколико стотина година православни Божић се није славио 7. јануара него 29, 30, 31. децембра итд. Све у свему твоја тврдња да се на данашњи дан од памтивека слави Бадње вече - НИЈЕ ТАЧНА.
Корисников грб
Неко из масе

Поруке: 9
Придружен: Сре Сеп 12, 2012 10:18 am

Порукаод Фундаменталиста » Уто Јан 07, 2014 6:27 pm

Срби не славе Божић, већ Срби пагани, ЈА САМ СРБИН па не славим те празнике! Тако да нема потребе да генерализујете ствари.
Корисников грб
Фундаменталиста

Поруке: 1612
Придружен: Сре Јул 25, 2012 4:11 pm
Место: Градац Моравски

Порукаод Svetovid » Уто Јан 07, 2014 7:13 pm

Неко из масе пише:Ево ја ћу ти одговорити. Срби НЕ СЛАВЕ од памтивека Божић овог дана, некад се Божић - Сварожић славио први дан после краткодневнице када се рађао млади бог Сунца. Иначе, Јулијански календар по коме је Божић данас је скроз непрецизан, а и нема никакве везе са хришћанством јер је настао у време када хришћанство није ни постојало. У време када је настао грегоријански календар, који је много прецизнији од Јулијанског, разлика између та два календара је била само 10 дана, а данас је 13 и иде ка 14. Значи пре неколико стотина година православни Божић се није славио 7. јануара него 29, 30, 31. децембра итд. Све у свему твоја тврдња да се на данашњи дан од памтивека слави Бадње вече - НИЈЕ ТАЧНА.

Ти бар имаш прилику да одговориш и да расправиш о свему о чему желиш на овом слободном форуму, без икакве цензуре, без икаквог спутавања, а ја кад написах један једини коментар на вашој фејсбук страни по питању бадњака и водокреса - то сте аутоматски обрисали, а одмах потом укинута је сама могућност да посетилац стране остави свој коментар. То је вероватно једино што сам икада написао на вашој фејсбук страни, јер ми то око водокреса баш боде очи. Али добро, нема везе, не љутим се, свако одређује правила у својој "кући". :vamp Него да кажем оно што наука, етнологија, зна о зимском солистицију, тј. о краткодневници. Дакле, у време зимског солистиција није се славио један него НЕКОЛИКО ПРАЗНИКА, а који су то били празници код Словена не зна се (ви тврдите да знате, али то је резултат ваше верске доктрине и верске искључивости, а не научне истине), а све те старинске празнике је заменио Божић. Извор: академик Чајкановић о Божићу Дакле, бадњак је САМО ЈЕДАН од многих изгубљених обичаја који су се практиковали током НЕКОЛИКО великих (такође изгубљених) празника који НИСУ сви могли да падају искључиво на дан краткодневнице, него су се вероватно славили недељама после краткодневнице.
:kafa12
То је што се тиче тога како су славило у време старих Срба и старих Словена. Поента је да нема сврхе нагађати када је правилније и правоверније сећи бадњак. Да ли ће то бити на дан краткодневнице, три дана касније или 15 дана касније, потпуно је небитно, гледано са становишта старословенске религије. Али је веома битно што СВИ СРБИ из свих српских земаља, и преко Дрине, и у иностранству, истог датума празнују бадњак, па на тај начин, између осталог, изражавају национално јединство. Али не, сад су Родноверни најпаметнији, па сад они са 100% сигурности знају да баш треба палити бадњак на краткодневицу, и никако другачије :vamp а кад мало боље размислите, и критички себе преиспитате, увидели бисте да баш и нисте тако сигурни у те тврдње. Једна од ретких ствари око које су се Срби слагали, јесте датум слављења бадњака, а сада се без икаквог јасног разлога и то доводи у питање.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Неко из масе » Уто Јан 07, 2014 7:18 pm

"Ти бар имаш прилику да одговориш и да расправиш о свему о чему желиш на овом слободном форуму, без икакве цензуре, без икаквог спутавања, а ја кад написах један једини коментар на вашој фејсбук страни по питању бадњака и водокреса - то сте аутоматски обрисали, а одмах потом укинута је сама могућност да посетилац стране остави свој коментар."

Проверићу одмах о чему се ради.
Корисников грб
Неко из масе

Поруке: 9
Придружен: Сре Сеп 12, 2012 10:18 am

Порукаод Svetovid » Уто Јан 07, 2014 7:24 pm

Небитно. Али ако баш имаш жељу да провераваш, написао сам нешто кратко попут:
"Какав црни Водокрес, данас је Бадњи дан"
:knjige
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Svetovid » Пет Јан 10, 2014 8:05 pm

.... одавно већ хоћу још нешто афирмативно да допишем, али никако да нађем времена, а кад нађем времена - заборавим... и тако у круг... :vamp3 Па да кренем: мислим да родноверно удружење "Старославци" има једну изузетно позитивну улогу, јер представља интелектуалну и активистичку противтежу Образу и Дверима.
:tosrb
Организације попут Двери, Наши, Образ, 1389, итд., имају за своје учења идеализацију хришћанског средњег века у Србији (пре свега Рашкој држави Немањића) и мање-више не прихватају било какав другачији концепт патриотизма/национализма, а сву српску културу ограничавају само на православље и ћирилицу. Са друге стране, Старославци идеализују паганско, претхришћанско доба у Срба, па на тај начин стварају противтежу љотићевским интелектуалним поставкама: viewtopic.php?f=5&t=62#p173 Активизам је сличан једним и другим организацијама, ту су окупљања, акције, фејсбук, а и бројност чланова је ту негде, Старославци имају сличан број активиста као Образ, ако не и више од њих према тренутном стању ствари. Тако да мислим да је створена нека врста противтеже, хришћански (меки) фундаментализам је добио одговор у виду родноверја.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Re: SKUP RODNOVERNIH "STARE VATRE OPET PLAMTE", Beograd 1. IX

Порукаод Aнa » Уто Јун 07, 2016 6:30 pm

Aнa пише:onda postoji rodnovjerna scena Srbije

narod realno jedino ima potrebu za ekonomskom obnovom, zato sam rekla rekonstrukcija
da, to jeste u neku ruku modni hir, vidjećemo koliko će potrajati

ипак модни хир....
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4088
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Претходни

Повратак на ДУХОВНИ ПУТЕВИ - Срби свих религија и Срби атеисти

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Google [Bot] и 2 госта