Драгош Калајић о старој српској религији

Колективна духовност: стара српска вера и "сујеверје", фузија православља и старе религије, за и против српске народне религије, праслике: Видовдан -> Световид Свети Сава -> Дабог, архетипи, аутентична самоникла духовност

Re: Драгош Калајић о старој српској религији

Порукаод talican » Суб Јун 11, 2011 12:11 am

papaja пише:"Српска деца царства", мислим да му је то најбоља књига.
"Последњи Европљани" исто није лоша, само чудан је он.Мало русофил, мало европејац.

Тежио је уједињењу (индо)европских народа (самим тим и Руса), јер је сматрао да, између осталог, (индо)европски народи сачињавају једну природну целину, и да само уједињени могу да се одупру (англо)америчкој сили.

Драгош Калајић: Да би Европска унија заслужила свој придев она се мора, поред осталог али првенствено ослободити сужањства атлантском Левијатану и Мамону, мора постати доиста суверена и независна, неусловљива и у сваком погледу самодовољна, силна и моћна. Такав циљ она може постићи само у вишестраној симбиози са Русијом, која би пружила све оно што данас недостаје, од ванредних културних, интелектуалних и душевних снага, преко потпуне војне безбедности, до енергетске и сировинске независности те огромног тржишта евроазијских размера. Тада би Европска унија и Русија, тако удружени, могли помоћи осталом свету и спасти га од најгорег, лихварског колонијализма, еуфемистички званог дужничка економија, што свуда производи беду и глад, покрећући масе очајника ка европским обалама илузија.
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод Заратустра » Сре Сеп 28, 2011 2:59 pm

Нисам много упознат са Калајићевим делом,али ме интересује јел истина да је био германофил?
Заратустра

Поруке: 28
Придружен: Пон Јул 11, 2011 11:55 am

Порукаод talican » Сре Сеп 28, 2011 3:04 pm

Нипошто. Србин-Словен-Европејац је можда најподобнији приказ.
Корисников грб
talican

Порукаод talican » Сре Сеп 28, 2011 3:08 pm

Овде су сабрани неки његови текстови.
http://mikrotheos.blogspot.com/2010/03/ ... _7142.html
Корисников грб
talican

Порукаод Заратустра » Сре Сеп 28, 2011 6:44 pm

Шта подразумеваш под овим Европејац?
Јел можеш да ми објасниш каква би то уједињена Европа била,за коју се он залагао?Да ли у облику неког савеза европских држава или је мислио на неко метафизичко јединство?Никако ми није јасан по том питању.
Заратустра

Поруке: 28
Придружен: Пон Јул 11, 2011 11:55 am

Порукаод talican » Сре Сеп 28, 2011 10:45 pm

Заратустра пише:Шта подразумеваш под овим Европејац?
Јел можеш да ми објасниш каква би то уједињена Европа била,за коју се он залагао?Да ли у облику неког савеза европских држава или је мислио на неко метафизичко јединство?Никако ми није јасан по том питању.

Европејац ми некако мирише на Европску унију. Мислим да је ипак прикладнији назив Европљанин.
Таква Европа би почивала првенствено на темељима духа и културе, па тек онда на економско-трговинским односима. Негде се користи и назив ЕВРОПА НАЦИЈА, а познат је и слоган "Од Гибралтара до Владивостока" и самим тим алудира на европске земље и Русију, као наследнике древне индоевропске културе. Наравно, подразумева се да је таква Европа независна од Америке у сваком погледу. Зато Калајић каже: "Да би Европска унија заслужила свој придев она се мора, поред осталог али првенствено ослободити сужањства атлантском Левијатану и Мамону, мора постати доиста суверена и независна, неусловљива и у сваком погледу самодовољна, силна и моћна. Такав циљ она може постићи само у вишестраној симбиози са Русијом, која би пружила све оно што данас недостаје, од ванредних културних, интелектуалних и душевних снага, преко потпуне војне безбедности, до енергетске и сировинске независности те огромног тржишта евроазијских размера. Тада би Европска унија и Русија, тако удружени, могли помоћи осталом свету и спасти га од најгорег, лихварског колонијализма, еуфемистички званог дужничка економија, што свуда производи беду и глад, покрећући масе очајника ка европским обалама илузија."

Суштину европске идеје изнео је у књизи "Европска идеологија". Слика

Препоручујем и емисију у којој је гостовао Бранислав Матић и управо о овој тематици причао:

Корисников грб
talican

Порукаод talican » Чет Сеп 29, 2011 3:46 pm

U sledećem broju Geopolitike - veliki članak o Dragošu Kalajiću (na oko sedam strana) sa fotografijama! Autor teksta: Vlada Dimitrijević.
Корисников грб
talican

Порукаод князь » Сре Окт 12, 2011 10:09 pm

Одличан текст у Геополитици, са посебним освртом на Калајићеве паганске заблуде и промену ставова о православљу.
"Сваки веродостојни Србин мора да се суочи са питањем: да ли би остао непоколебљив и на изгубљеном месту Србства без икакве наде?" - Драгош Калајић
Корисников грб
князь

Поруке: 857
Придружен: Нед Нов 15, 2009 8:51 pm

Порукаод Svetovid » Сре Окт 12, 2011 10:36 pm

Да ли је у питању овај Владимир Димитријевић: viewtopic.php?f=10&t=286&p=5280&hilit=%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%9B#p5280
Ако јесте - његови текстови не вреде ни пребијене паре.
:pihpih
Али свеједно, дај нам то о паганским "заблудама". :vamp :vamp0010 :vamp009
Скенирај ако можеш.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Svetovid » Сре Окт 12, 2011 10:42 pm

SLUČAJ DRAGOŠ KALAJIĆ
PORODICA OPTUŽUJE
Sonja Kalajić: Dragoslav Bokan oskrnavio je smrt moga oca, na prevaru je kremirao njegovo telo!

Слика

Jedan od poslednjih istinskih Evropljana Dragoš Kalajić umro je pre desetak dana u svojoj rodnoj kući u Beogradu, a kontroverza koju je izazvala njegova sahrana bio je povod da se oglasi njegova ćerka Sonja:
- Dragoševa želja bila je da bude kremiran - kaže za Kurir Sonja Kalajić, ćerka pokojnog pisca i slikara, koja je zajedno sa njegovom drugom suprugom Vericom juče posetila našu redakciju. Ona demantuje priče da je njen otac bio blizak pravoslavlju:

- Očevo versko opredeljenje bilo je pagansko. Tačno je da je Dragoš poslednjih godina bio blizak sa nekim pravoslavnim velikodostojnicima, ali u pitanju je bilo prijateljstvo koje nije uticalo na njegovo versko opredeljenje.

Sonja Kalajić ne želi da od očeve smrti pravi novinski skandal, ali kaže da je bila primorana da reaguje posle neistina koje je, kako tvrdi, u jučerašnjem Kuriru izrekao poznati pisac Dragoslav Bokan:
- Očev ispraćaj bio je u ponedeljak u podne, na Novom groblju, uz prisustvo porodice i užeg kruga prijatelja. Dragoš nije želeo da mu se objavljuju čitulje, jer je te stvari prezirao iz dna duše.

- Čin spaljivanja, koji je u paganstvu, kao i u svim verama, sveti čin, on je ostavio isključivo za mene i suprugu Vericu. U utorak ujutru sedeli smo i čekali da nam jave vreme kremacije, da bih oko deset saznala da je moj otac već kremiran, a da su tom činu prisustvovala dva muškarca koji su se lažno predstavili kao članovi porodice.

- Odmah mi je kroz glavu prošao Dragoslav Bokan, o kome je moj otac poslednjih godinu dana imao loše mišljenje. Bokan je mnogima, pa i meni, o Dragošu pričao ružne stvari. Pretpostavljam da je bio patološki ljubomoran, iako je moj otac puno učinio za njega - tvrdi Sonja Kalajić, i dodaje:

- Čovek koji radi na groblju potvrdio je moje sumnje, prepoznavši na jednoj fotografiji Bokana. Osobi koja je bila sa njim ne želim da spominjem ime, jer je reč o čoveku koji radi na Teološkom fakultetu, o kome smo imali visoko mišljenje, i za koga verujemo da je kao žrtveno jagnje upao u Bokanovu klopku. Saznali smo da su oni mom ocu zapalili sveću, prekrstili se...

- Na pitanje zašto me niko nije obavestio o promeni termina kremacije, na groblju su mi rekli da ih je neko pozvao telefonom prethodnog dana, predstavio se kao Kalajićeva ćerka i plačnim glasom dogovorio da vreme kremacije bude u pola 8. Ne smem ni da pomislim šta se zaista dešavalo sa telom moga oca, jer bih poludela od muke - konstatuje na kraju Sonja Kalajić, ćerka preminulog intelektualca.

Niko nam neće otrgnuti Dragoša

- Bokan nas nije čak ni pozvao da izjavi saučešće ili sazna koja je očeva poslednja želja - kaže Sonja Kalajić, i dodaje: - Bokan je na ovaj način pokušao da oskrnavi smrt moga oca, prekršivši "tabu smrti". Iako je svojim prisustvom i čitanjem molitve pokušao da mu učini zlo, nije znao da je jedan od životnih motoa moga oca sadržan u stihu Ezre Paunda: "Ono što zaista voliš, niko ti ne može oduzeti, ono što zaista voliš, to je tvoje pravo nasleđe."
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

ПретходниСледећа

Повратак на ДУХ СРПСТВА - словенска религија и српско православље

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта