Драгош Калајић о старој српској религији

Колективна духовност: стара српска вера и "сујеверје", фузија православља и старе религије, за и против српске народне религије, праслике: Видовдан -> Световид Свети Сава -> Дабог, архетипи, аутентична самоникла духовност

Драгош Калајић о старој српској религији

Порукаод Svetovid » Пет Сеп 25, 2009 3:15 pm

"Сваки дан се у себи молим Богу старе српске вере за његово здравље, слободу и постојаност. Видите, Радован Караџић је добар пример како ударци најтежих недаћа, калећи људски материјал, умеју из њега испољити најбоља својства, која би иначе остала скривена. Краљ Артур се са својим витезовима вратио на земљу и зове се Радован Караџић. "
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Re: Драгош Калајић о старој српској религији

Порукаод Svetovid » Пет Сеп 25, 2009 3:16 pm

Неопходно је додати да је немањићко упутство почивало и на српској те словенској паганској традицији. Према Српском митолошком речнику (издање "Нолит" Београд, 1970) лева страна је "слабија, назадна и несрећна" а десна је "јача, напредна и срећна". Лево је свет смрти а десно је свет живота. У неким српским крајевима још истрајава обичај путника да се на раскрсници прекрсте три пута те пљуну на леву страну, где се купе вештице и ђаволи. У питању је средство беле магије којим се одбијају коби, демонске силе и несреће са левице. Истом поретку припадају и многи други обичаји, од сипања вина десном руком (јер лева нагони на опијање) преко забране храњења детета левом руком (јер привлачи болештине и слабости), до свадбеног ритуала, где се на венчање полази и у младожењину кућу ступа десном ногом. Зато и дан-данас, када видимо зловољна, свадљива или поремећена човека кажемо да је "устао на леву ногу".
Раскриливши поглед широм континента индо-европских култура, опазићемо да је изложени симболизам левице и деснице универзално распрострањен. У латинском језику реч десно (деxтер) је синоним "срећног", повољног", "доброг", "честитог" "исправног", те "праведног" док лево (синистер) означава све супротно, дакле "несрећно", "неповољно", "зло", "искварено", "погрешно" и "кобно".

Драгош КАЛАЈИЋ "Устајте на десну ногу"
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Svetovid » Пет Сеп 25, 2009 3:18 pm

srednji63 пише:А Калајић вам није фашиста?

Бели Вид пише:Зашто би био? Није имао фашистичких идеја као Дима Љотић.

Калајића су само комунисти етикетирали да је "салонски фашиста" без икаквих доказа.
Као што мене многи љотићевци проглашавају "неопаганом".

Често називан "салонским фашистом", Калајић је објашњавао да га та фама прати још од 70-тих година. "Салонски фашиста" је лош, неумесни плагијат израза "салонски комунисти" кога је сковао Милош Црњански, објашњавао је Калајић.
У време НАТО интервенције и избијања рата на Косову, постаје дописник Танјуг-а из Рима. У ТВ дуелима на каналу РАИ са европским интелектуалцима о НАТО бомбардовању остављао је утисак великог геополитичког експерта.
Од дуготрајне и тешке болести лечио се у Италији. У једном од последњих интервјуа, Калајић је изјавио:
"Иначе сам задовољан што сам се разболео, болест ми је пружила јединствену прилику да дођем до прага смрти и да тако упознам себе на најтежем испиту. Видео сам смрт. У противном, отишао бих из ове арене не знајући потпуно ко сам. Сада то знам. Положио сам испит у својим очима, а надам се и у очима мојих Богова."

Бели Вид пише:INTERVJU: Dragoš Kalajić
15. mart 2005.

Vaši oponenti su Vam pripisivali različite etikete, a veoma često je korišćena ona "salonski fašista". S obzirom na to da je Vaša druga supruga rimska grofica, u toj etiketi reč "salonski" zaista stoji. Komentar?

- Tu etiketu je proizveo Zoran Đinđić, za potrebe jednog pamfleta protiv mene, od Crnjanskog ukravši, preinačivši i obesmislivši izraz "salonski komunisti". Komunistima doista nije mesto u salonima, već u fabrikama, dok su saloni, pak, prirodan ambijent fašista. Najistaknutiji "fašisti" evropske kulture bili su šampioni najboljih salona, od D'Anuncija i Paunda, do Jingera i Crnjanskog. Kako priznaje najslavnija feministkinja, a potvrđuje Erika Džong, "žene obožavaju fašiste". Evo i sad, sedom i na pragu starosti, od mondenskog šetališta Gštada do prijema u rimskim salonima prinčeva Ruspoli ili Kolona, nametljivo mi se nude zgodne i mnogo mlađe, naočigled pomenute supruge, koja je takođe mlada, carski otmena i prelepa, lepša i od tajanstvene Ave Gardner, a kamoli banalne Monike Beluči. Naravno, dobro znam da to nije posledica neke moje fascinacije već ogromne nestašice muškaraca, koji masovno dezertiraju među pedere. Što reče jedan junak mog novog romana, osmatrajući visoko društvo Njujorka: "Ako hoće da imaju dobar seks, žene ovde moraju da spavaju s crncima, a ako hoće da vode intelektualne razgovore, moraju da se druže s pederima. Kod Srba imaju i jedno i drugo, samo je njihov problem što to još ne znaju, a srpski da imamo preče brige."

Бели Вид пише:Неке његове слике.

Слика

Слика

Бели Вид пише:Слика

Слика

Бели Вид пише:Слика
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Милица » Уто Нов 17, 2009 3:22 pm

Световиде јеси читао неку његову књигу?
Ако јеси, јел можеш нама почетницима да препоручиш нешто? :)

Иначе, његове слике остављају на мене јак утисак, први пут кад сам их видела биле су ми јако чудне, а што их више гледам то више успевам у њима да видим нешто...па не знам како бих то назвала, архетипско. Свиђају ми се невероватно, имам утисак да је довољно да погледам у себе да бих их растумачила и схватила. И јако су јединствене и упечатљиве.

Ево још пар слика:

Слика

Слика

Слика

Слика
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод Svetovid » Сре Нов 18, 2009 6:18 pm

Милица пише:Световиде јеси читао неку његову књигу?

Нисам.
(ниједну у целости)
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Милица » Чет Нов 19, 2009 1:07 pm

Знам неке људе који су тренутно у фази читања, хаха. Кад заврше, питаћу их, па преносим утиске! :)
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод Hildur » Пет Дец 25, 2009 8:08 pm

Citala sam ja Kodex solarnog reda (koji toplo preporucujem) i njegov predgovor za Tilakovu Arktichku pradomovinu Veda, koja je takodje interesantna knjiga.chovek je stvarno bio nesto posebno..
SOL.VERITAS.LUX.
Корисников грб
Hildur

Поруке: 297
Придружен: Чет Дец 17, 2009 5:18 pm
Место: Beograd

Порукаод talican » Чет Мар 17, 2011 4:52 pm

Svetovid пише:
srednji63 пише:А Калајић вам није фашиста?

Кад би се рецимо Тома позивао на вампире, Световид би га оберучке прихватио. :lol:
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод talican » Чет Мар 17, 2011 4:57 pm

"Duo quum faciunt idem non est idem. Ako dva čoveka između sebe govore ο jedinstvu Evrope, učiniće im se da su istog
mišljenja. Ustvari, jedan će jedinstvo Evrope želeti kao etapu prema jedinstvu sveta, zapečaćenu
uniformišućom socijalizacijom čovcčanstva, koju proizvode tehnika i ekonomija, dva faktora što
svaku politiku čine suvišnom. Drugi sagovomik će, nasuprot tome, želeti jedinstvo Evrope s kojim će
se zaustaviti sve univerzalističke tendencije ka ujedinjenju sveta i ka uništenju svih postojećih razlika
lzmedu nacija i između kultura. Evropa treba da se ujedini ali da bi se ogradila; moraće da ostvari nov politički identitet koji će joj brzo omogućiti da razlikuje prijatelja od nepnjatelja, na jedan novnačin." (Maschke, 1995)
Dragoš Kalajić - Evropska ideologija
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод papaja » Пет Мар 18, 2011 11:43 pm

"Српска деца царства", мислим да му је то најбоља књига.
"Последњи Европљани" исто није лоша, само чудан је он.Мало русофил, мало европејац.
"...ту бо е[сть] Илурикъ, егоже доходилъ апостолъ Павелъ, ту бо бяша СловІни пІрвІе. ТІмьже СловІньску языку учитель есть Павелъ, отъ негоже языка и мы есме Pусь..."

Повѣсть времяньныхъ лѣтъ (Несторова хроника)

Нико не уноси радикализам у наш народ однекуд са стране. Напротив, он ниче из обичајног права, из целокупне друштвене стварности Србије. И пре свега он ниче из српске породичне задруге... корен српског радикализма лежи у самом народу, у његовим правним појмовима и обичајима. Иза фасаде писаног устава у нашем народу увек постоји неписани устав, заснован на обичају, који мора бити фундамент оног – званичног.
"Српски радикализам",
Одјек, 7. мај 1889.
Корисников грб
papaja

Поруке: 165
Придружен: Уто Јул 06, 2010 9:49 pm

Следећа

Повратак на ДУХ СРПСТВА - словенска религија и српско православље

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта