Српска слава кандидат за баштину Унеска

Колективна духовност: стара српска вера и "сујеверје", фузија православља и старе религије, за и против српске народне религије, праслике: Видовдан -> Световид Свети Сава -> Дабог, архетипи, аутентична самоникла духовност

Re: Српска слава кандидат за баштину Унеска

Порукаод Svetovid » Пон Феб 14, 2011 3:28 pm

FORMICA пише:Taj su običaj preuzela slovenska plemena Bodrića i Ljutića koja su naselila Crnu Goru (tadašnju provinciju Prevalitanija) od romanizovanih ilirskih domorodaca. Kasnije se taj običaj proširio na kontinentalno zaleđe iseljavanjem.

No politika poništavanja Crnogoraca ne bira načine. S druge strane potpuno je tačno da je slava i običaj kod Srba koji je tamo donešen sa iseljenicima iz Crne Gore, Hercegovine i Dalmacije, i tako ušao u narodne običaje Srba tokom XVIII i XIX vijeka.

:hoho
Ма јок. Не прихватам.
То је обичај нас Шумадинаца који су нам украли Дукљани у време када су нам оћерали племениту византијску управу.
На овим мапама се тачно види како Дукља у 11. веку није бирала средства да пороби Шумадију. :vamp3
---> viewtopic.php?f=4&t=281&start=0
Слика Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод talican » Пон Феб 14, 2011 10:16 pm

Хахахахахахахахаха... каква милогорска пропаганда... је л' ово вицотека? :hoho
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод FORMICA » Пон Феб 14, 2011 10:48 pm

Svetovid пише: :hoho
Ма јок. Не прихватам.
То је обичај нас Шумадинаца који су нам украли Дукљани у време када су нам оћерали племениту византијску управу.
На овим мапама се тачно види како Дукља у 11. веку није бирала средства да пороби Шумадију. :vamp3
---> viewtopic.php?f=4&t=281&start=0
Слика Слика

Pa kao što veli veliki srpski naučnik Jovan Cvijić Šumadija jeste naseljena 70% stanovništvom iz Crne Gore i Hercegovine. To naravno nije mitomanija nego svjedočenje naučnika koji je sprovodio idtraživanja na terenu. Doseljeni izvanjci (Crnogorci i Hercegovci) su rijetkom domorodačkom stanovništvu Srba nametnuli svoje običaje.
FORMICA

Поруке: 13
Придружен: Пон Феб 14, 2011 1:31 pm

Порукаод Svetovid » Пон Феб 14, 2011 11:00 pm

Јован Цвијић још каже, цитирам:
Црногорци су испуњени „вером Обилића" као Јевреји Старога Завета вером у Јехову. Главна храна су им предања о Косову и о српској Немањићкој држави, и ова предања знају чак и жене и деца. Сви су прожети мишљу ослобођења српске земље од туђинског јарма — свега ,,што је наше од старине било", како песма каже.

Јован Цвијић
Балканско полуострво и Јужнословенске земље

"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод FORMICA » Уто Феб 15, 2011 1:45 am

Naravno jer ih je napravio isti taj Miloš kad je poslije bitke na Kosovu došao u ove crnogorske planine da čuva uspomenu na Kosovo. Uzgred u bici na Kosovom polju nije učestvovao nijedan jedini Crnogorac ni Zećanin. Njih ta bitka nije uopšte interesovala ni tad kad se odigravala niti poslije.
FORMICA

Порукаод papaja » Сре Феб 16, 2011 1:17 pm

Формица, треба да се понашаш КАО да си нормална и да редовно пијеш лекове!
То ти је, овако, један братски савет.

Крсна Слава је ИСКЉУЧИВО и АУТЕНТИЧНО српски обичај, а слави се где год има Срба, како у Поморављу
тако и у Далмацији, Румунском делу Баната, Македонији, па чак и међу Шопима у западној Бугарској, па онда
остаје на Монтенигерским склепачима повИЈЕсти да објасне ОКЛЕН "монтенигерски обичај" Славе међ Србима у
Македонији и западној Бугарској? Можда им је бивши ПреШЈедник прошверцовао Славу са све Малбором, у гепеку...

Број 2, о којим БРЕ ти Црногорцима причаш? 90% племена на територији данашње Црне Горе уопште нису Црногорци.
Бањани, Цуце, Пјешивци, Озринићи, Ровци, Морачани, Ускоци, Дробњаци и Шаранци су Херцеговци.
Бјелопавлићи, Загарач, Пипери, Братоножићи, Дрекаловићи и Кучи су Брђани. Васојевићи уопште и не живе на територији
историјске Црне Горе. А једина права Црногорска племена су Његоши, Чеклићи, Косијери, Цетињани, Маини, Цеклин,
Брајевићи, Грађани, Подгор, Дупило, Љуботин, Брчели, Сотонићи, Бољевићи и Лимљани, који сви кад се зброје, нема их
колико једног братства Васојевића. Ти уопште немаш појма где је граница између Херцеговине и Зете па лупеташ к'о
Циганче о тарабуку... Остатак зетских племена ти данас живи у северној Албанији и већином су пошиптарени.

Број 3, већина племена са територије данашње Црне Горе је настала од српских збегова из старе Херцеговине и Космета
јербо вукојебина звана Црна Гора није ни била насељена у већем делу. Ко би се и иначе нормалан млатио по врлетима где
само камење расте сем Цинцарских чобана и оних који су принудно побегли пред турским зулумом.

Број 4, какви Црногорци и Шумадија. Ту и тамо и има нека породица која је дојахала из Црне Горе, ал' ево ти наброји 100
плавих Монтенигера које знаш, а ја ћу 100 плавих Шумадинца, па да видимо где смо. С обзиром да су Монтенигери углавном
црни као угарак, то ће бити стварно тешко.

Није ни чудо што се Монтенигерси као ти не осећају Србима, кад се ради о Цинцарским
сточарима који су дошли из Албаније.
"...ту бо е[сть] Илурикъ, егоже доходилъ апостолъ Павелъ, ту бо бяша СловІни пІрвІе. ТІмьже СловІньску языку учитель есть Павелъ, отъ негоже языка и мы есме Pусь..."

Повѣсть времяньныхъ лѣтъ (Несторова хроника)

Нико не уноси радикализам у наш народ однекуд са стране. Напротив, он ниче из обичајног права, из целокупне друштвене стварности Србије. И пре свега он ниче из српске породичне задруге... корен српског радикализма лежи у самом народу, у његовим правним појмовима и обичајима. Иза фасаде писаног устава у нашем народу увек постоји неписани устав, заснован на обичају, који мора бити фундамент оног – званичног.
"Српски радикализам",
Одјек, 7. мај 1889.
Корисников грб
papaja

Поруке: 165
Придружен: Уто Јул 06, 2010 9:49 pm

Порукаод FORMICA » Чет Феб 17, 2011 2:03 pm

papaja пише:Формица, треба да се понашаш КАО да си нормална и да редовно пијеш лекове!
То ти је, овако, један братски савет.

Formica je na latinskom mrav

papaja пише:Крсна Слава је ИСКЉУЧИВО и АУТЕНТИЧНО српски обичај, а слави се где год има Срба, како у Поморављу
тако и у Далмацији, Румунском делу Баната, Македонији, па чак и међу Шопима у западној Бугарској, па онда
остаје на Монтенигерским склепачима повИЈЕсти да објасне ОКЛЕН "монтенигерски обичај" Славе међ Србима у
Македонији и западној Бугарској? Можда им је бивши ПреШЈедник прошверцовао Славу са све Малбором, у гепеку...

Krsna slava kako se preimenovani običaj slava u srpskoj naciji ima tradiciju od nepunih 20-etak godina, taman kao i običaj proslavljanja Srpske Nove Godine koja se zapravo proslavlja pogrešnog datuma (13na 14 januar imjesti 13na14 septembar). Sve se ovo može prosto provjeriti pitajući svoje starije i provjeravajući crkveni kalendar.

papaja пише:Број 2, о којим БРЕ ти Црногорцима причаш? 90% племена на територији данашње Црне Горе уопште нису Црногорци.
Бањани, Цуце, Пјешивци, Озринићи, Ровци, Морачани, Ускоци, Дробњаци и Шаранци су Херцеговци.
Бјелопавлићи, Загарач, Пипери, Братоножићи, Дрекаловићи и Кучи су Брђани. Васојевићи уопште и не живе на територији
историјске Црне Горе. А једина права Црногорска племена су Његоши, Чеклићи, Косијери, Цетињани, Маини, Цеклин,
Брајевићи, Грађани, Подгор, Дупило, Љуботин, Брчели, Сотонићи, Бољевићи и Лимљани, који сви кад се зброје, нема их
колико једног братства Васојевића. Ти уопште немаш појма где је граница између Херцеговине и Зете па лупеташ к'о
Циганче о тарабуку... Остатак зетских племена ти данас живи у северној Албанији и већином су пошиптарени.

A po tebi postoji nacija Hercegovci iako nikad u istoriji nijesu imali svoju državu? A ti pouzdano znaš teritoriju istorijske Crne Gore? dali to znači da svi ostali zapravo pripadaju turskoj naciji i istorijska su turska zemlja?

papaja пише:Број 3, већина племена са територије данашње Црне Горе је настала од српских збегова из старе Херцеговине и Космета
јербо вукојебина звана Црна Гора није ни била насељена у већем делу. Ко би се и иначе нормалан млатио по врлетима где
само камење расте сем Цинцарских чобана и оних који су принудно побегли пред турским зулумом.

Kad su se odigravali ti "srpski zbegovi" ja ne znam nizajedan osim onoga kad su napustili Kosovo i Srbiju.

papaja пише:Број 4, какви Црногорци и Шумадија. Ту и тамо и има нека породица која је дојахала из Црне Горе, ал' ево ти наброји 100
плавих Монтенигера које знаш, а ја ћу 100 плавих Шумадинца, па да видимо где смо. С обзиром да су Монтенигери углавном
црни као угарак, то ће бити стварно тешко.

To su navodi srpskih naučnika pa sa njima vidi.

papaja пише:Није ни чудо што се Монтенигерси као ти не осећају Србима, кад се ради о Цинцарским
сточарима који су дошли из Албаније.

Ja lično svaki narod cijenim i odajem poštovanje njihovoj istoriji i tradiciji. Nije ih Bog džabe sačuvao. Od svih nacija naročito su mi mili Srbi jer su u povoljnom trenutku uz nadljudske napore i neviđene patnje stravičnu pogibiju uspjeli osloboditi svoju zemlju i uspostaviti svoju državu. To što ja nijesam Srbin ne znači da ih mrzim. Kod Crnogoraca mržnja prema drugima nije običaj to je nedavno uvezena novatorija.
Ajde pa pa Papaja
FORMICA

Порукаод papaja » Чет Феб 17, 2011 2:50 pm

FORMICA пише:Formica je na latinskom mrav

Ма видим ја да ти боље иде латиница од ћирилице :hoho

FORMICA пише:Krsna slava kako se preimenovani običaj slava u srpskoj naciji ima tradiciju od nepunih 20-etak godina, taman kao i običaj proslavljanja Srpske Nove Godine koja se zapravo proslavlja pogrešnog datuma (13na 14 januar imjesti 13na14 septembar). Sve se ovo može prosto provjeriti pitajući svoje starije i provjeravajući crkveni kalendar.

Може, дакако.
Очеви су пореклом из Ваљева и околине, а даљим пореклом Херцеговци, Свети Никола је наша крсна слава од памтивека.
Мајчини су из околине Врања, такође крсна слава Свети Никола, од памтивека.

Нико до мојих нема везе с Црном Гором нити је прошао поред исте икад у историји.
Толико о твојим будалаштинама везаним за славу.

Нову годину ћемо да славимо кад ми хоћемо, дал' је то јануар или мај то је наша ствар и не видим шта се тебе
то уопште тиче. Други датум који поменуше је датум почетка новог литургијског циклуса а не нове године.

FORMICA пише:A po tebi postoji nacija Hercegovci iako nikad u istoriji nijesu imali svoju državu? A ti pouzdano znaš teritoriju istorijske Crne Gore? dali to znači da svi ostali zapravo pripadaju turskoj naciji i istorijska su turska zemlja?

Јесу Херцеговци имали и државу и народ и писменост докле Црна Гора и као држава и као термин није била ни у плану.
Стефан Вукчић Косача је први херцег од светог Саве по чему је Херцеговина и добила име, а пре назива Херцеговина
постојале су српске државе Захумље или Хум, Травунија, Паганија и Дубровник на истом простору. Из Херцеговине су и Немањићи пореклом.
И уопште не тврдим да су Херцеговци нација јербо се они нису никако другачије изјашњавали него као Срби.

Територија историјске Црне Горе је територија 4 нахије око Цетиња која се касније ширила и на Брда, па све до Рашке и
Космета. http://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9F%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B5_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B5
То што је у ове 4 нахије то је Црна Гора и то су Црногорци и ништа друго.

FORMICA пише:Kad su se odigravali ti "srpski zbegovi" ja ne znam nizajedan osim onoga kad su napustili Kosovo i Srbiju.

Одигравали су се за време турске окупације.

FORMICA пише:To su navodi srpskih naučnika pa sa njima vidi.

Ето, Његоши, или Његуши, као племе, тврде да су Срби.
А што они то тврде, то види с њима, мене баш брига и не занима ме.
Као и остатак Срба.

FORMICA пише:Ja lično svaki narod cijenim i odajem poštovanje njihovoj istoriji i tradiciji. Nije ih Bog džabe sačuvao. Od svih nacija naročito su mi mili Srbi jer su u povoljnom trenutku uz nadljudske napore i neviđene patnje stravičnu pogibiju uspjeli osloboditi svoju zemlju i uspostaviti svoju državu. To što ja nijesam Srbin ne znači da ih mrzim. Kod Crnogoraca mržnja prema drugima nije običaj to je nedavno uvezena novatorija.
Ajde pa pa Papaja
Паз' да ме не купиш на ту фору...
"...ту бо е[сть] Илурикъ, егоже доходилъ апостолъ Павелъ, ту бо бяша СловІни пІрвІе. ТІмьже СловІньску языку учитель есть Павелъ, отъ негоже языка и мы есме Pусь..."

Повѣсть времяньныхъ лѣтъ (Несторова хроника)

Нико не уноси радикализам у наш народ однекуд са стране. Напротив, он ниче из обичајног права, из целокупне друштвене стварности Србије. И пре свега он ниче из српске породичне задруге... корен српског радикализма лежи у самом народу, у његовим правним појмовима и обичајима. Иза фасаде писаног устава у нашем народу увек постоји неписани устав, заснован на обичају, који мора бити фундамент оног – званичног.
"Српски радикализам",
Одјек, 7. мај 1889.
Корисников грб
papaja

Поруке: 165
Придружен: Уто Јул 06, 2010 9:49 pm

Порукаод talican » Чет Феб 17, 2011 3:22 pm

Једноставно је, ко слави Славу, Србин је, или је српског порекла, па може да се изјашњава и као "Црногорац", Бугарин, Хрват, Шиптар, Грк, Румун...
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод FORMICA » Суб Феб 19, 2011 7:29 pm

papaja пише:Ма видим ја да ти боље иде латиница од ћирилице :hoho

Pismo kojim se korisiš se naziva azbuka. A koju verziju azbuke koristiš je druga stvar. Inače ova koju ti koristiš postoji nepunih 130-etak godina.

papaja пише:Може, дакако.
Очеви су пореклом из Ваљева и околине, а даљим пореклом Херцеговци, Свети Никола је наша крсна слава од памтивека.
Мајчини су из околине Врања, такође крсна слава Свети Никола, од памтивека.

Znači ipak iz Hercegovine (uzgred nacija Hercegovci ne postoji jer nikad nijesu imali svoju zemlju. Stanovnici Srbije ako su domorodci imali su svetce zaštitnike sela, grada ili crkve, zbog toga dan posvećen njima i nazivaju krsna slava.

papaja пише:Нико до мојих нема везе с Црном Гором нити је прошао поред исте икад у историји.
Толико о твојим будалаштинама везаним за славу.

Ko budalesa vidi se.

papaja пише:Нову годину ћемо да славимо кад ми хоћемо, дал' је то јануар или мај то је наша ствар и не видим шта се тебе
то уопште тиче. Други датум који поменуше је датум почетка новог литургијског циклуса а не нове године.

Naravno da nećeš. Dome moj nova godina je nova godina i to ne zavisi od tebe. A budalesati možeš kad ti je volja.

papaja пише:Јесу Херцеговци имали и државу и народ и писменост докле Црна Гора и као држава и као термин није била ни у плану.
Стефан Вукчић Косача је први херцег од светог Саве по чему је Херцеговина и добила име, а пре назива Херцеговина
постојале су српске државе Захумље или Хум, Травунија, Паганија и Дубровник на истом простору. Из Херцеговине су и Немањићи пореклом.
И уопште не тврдим да су Херцеговци нација јербо се они нису никако другачије изјашњавали него као Срби.

Teško si oštetio svoje neznanje tonjenjem u popovske podlosti.

papaja пише:Територија историјске Црне Горе је територија 4 нахије око Цетиња која се касније ширила и на Брда, па све до Рашке и
Космета. http://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9F%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B5_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B5
То што је у ове 4 нахије то је Црна Гора и то су Црногорци и ништа друго.

Ko što rekoh gore.

papaja пише:Ето, Његоши, или Његуши, као племе, тврде да су Срби.
А што они то тврде, то види с њима, мене баш брига и не занима ме.
Као и остатак Срба.

Ko što rekoh gore.

papaja пише:Паз' да ме не купиш на ту фору...

Ko što rekoh gore.
FORMICA

ПретходниСледећа

Повратак на ДУХ СРПСТВА - словенска религија и српско православље

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта