Да ли волите сеоска гробља?

Колективна духовност: стара српска вера и "сујеверје", фузија православља и старе религије, за и против српске народне религије, праслике: Видовдан -> Световид Свети Сава -> Дабог, архетипи, аутентична самоникла духовност

!

Волим их
26
84%
Не волим
2
6%
Плаше ме
1
3%
Ти си луд
2
6%

Укупно гласова : 31

Re: Да ли волите сеоска гробља?

Порукаод talican » Уто Феб 12, 2013 3:59 pm

Слика
Слика
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод talican » Уто Мар 12, 2013 2:19 am

Слика
из периода Првог светског рата
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод Фундаменталиста » Уто Мар 26, 2013 1:15 pm

Фотографије сеоског гробља мојих предака са мајчине стране у драгачевском селу Дучаловићи (засеок Планинци).

https://plus.google.com/u/0/photos/101827802637712674516/albums/5856442717998265905
Корисников грб
Фундаменталиста

Поруке: 1612
Придружен: Сре Јул 25, 2012 4:11 pm
Место: Градац Моравски

Порукаод Svetovid » Сре Јул 24, 2013 7:51 am

Крајпуташи рудничко-таковског краја

Слика
Саша Савовић (Фото Д. Ћирков)

Узео је фотоапарат и кренуо својим крајем како би сакупио материјал са сликама крајпуташа за календар. Али, када је угледао епитафе на којима пише „погинуо од ракије” или „пао с крушке”, схватио је да мора много више да забележи. Саша Савовић, фотограф Музеја рудничко-таковског краја, представио је своје радове на изложби „Срце у камену – крајпуташи и усамљени надгробници рудничко-таковског краја”. На поставци, која је отворена у Етнографском музеју, приказан је део фотографија које чине истоимену књигу насталу 2009. године, после четворогодишњег скупљања материјала у општини Горњи Милановац. На изложеним плакатима приказани су неки од 384 споменика и њиховим етнолошким, географским, историјским и језичко-ликовним карактеристикама. Према речима Савовића, Музеј рудничко-таковског краја први је све те споменике лоцирао, пописао, фотографисао, измерио и забележио датум и текст уколико су их садржали.

– Најстарији споменик је из 1804, има их из периода Првог и Другог српског устанка, балканских ратова, Првог светског рата, па све до 1941. године. Поред крајпуташа приказани су и усамљени надгробни споменици, подигнути људима који нису умрли природном смрћу, већ су дигли руку на себе или је неко дигао руку на њих, због чега нису сахрањивани на месним гробљима. Ту није било разлике да ли је реч о детету или одраслој особи. Нисам знао да ће од тога настати књига, али када сам видео све те детаље дошао сам на идеју да све то треба забележити, што је захтевало много већи рад и труд – навео је Савовић.

Изложба је пре Етнографског музеја обишла неколико градова – била је у Требињу Фочи, Прибоју, Пријепољу...
Д. Алексић
објављено: 24.07.2013.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Svetovid » Пет Сеп 27, 2013 11:55 am

Ко каже да је опасно спавати на старом гробљу?
:vamp :opaki :vamp0010 :vamp009
Напротив, врло је пријатно. :vamp Вампири штите наш миран сан.

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Tatzelwurm » Пет Сеп 27, 2013 4:19 pm

Где је ово сликано? :)
There comes a time when you look into the mirror and what you see is all you will ever see. And you accept it, or your kill yourself. Or you stop looking in mirrors."
LIBERUM VEL I MORTE
"There is no conflict between the ideal of religion and the ideal of science, but science is opposed to theological dogmas because science is founded on fact." -Nikola Tesla
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety"-Benjamin Franklin
.˙. .˙. .˙. .˙. .˙. 爻 .˙. .˙. .˙. .˙. .˙.
THE SOURCE OF MY MAGICK IS LOVE. WHO IS THE SOURCE OF LOVE?
Корисников грб
Tatzelwurm

Поруке: 1549
Придружен: Пон Мај 16, 2011 11:39 am
Место: Обилазим свет и гледам шта се ради...

Порукаод Svetovid » Суб Сеп 28, 2013 4:38 am

Близу врха планине Рајац.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Tatzelwurm » Суб Сеп 28, 2013 10:20 am

Хехе , знао сам да је Рајац ,али нисам био сигуран па реко' да проверим. Тамо сам боравио више пута , чак шта више једно време сваке године сам ишао. :zurka
There comes a time when you look into the mirror and what you see is all you will ever see. And you accept it, or your kill yourself. Or you stop looking in mirrors."
LIBERUM VEL I MORTE
"There is no conflict between the ideal of religion and the ideal of science, but science is opposed to theological dogmas because science is founded on fact." -Nikola Tesla
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety"-Benjamin Franklin
Корисников грб
Tatzelwurm

Порукаод Svetovid » Суб Сеп 28, 2013 4:02 pm

Да ниси можда одсео у планинарском дому на Рајцу? Увек је пун гостију, уређен је као хотел, што је реткост код нас. Ту свратим на један од ретких куваних оброка током планинарења. Досаде човеку конзерве. Ако си викендаш посвађаћемо се. :hoho Због њих сам могао да завршим на гробљу, замисли, идем путем, дакле идем ПУТЕМ, већ сам стигао у зону са пуно викендица, када велико зимзелено дрво пада на пола метра од мене, из неког дворишта. Неки лудак, викендаш, секао дрво, уређивао двориште, и боли га уво што ће дрво да падне право на јавни пут, а још га више боли уво да ли неки планинар управо иде тим јавним путем. Уф, и сад док куцам ово, обузме ме бес, иако је прошло годину дана од тада.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Tatzelwurm » Суб Сеп 28, 2013 4:52 pm

Не , него био сам у војном одмаралишту Рајац преко неког мог пријатеља све док исти нису затворили , барем мислим не знам ..полседњи пут било је то пре 5-7 година тако некако нисам сигуран углавном једно време ишао сам тамо сваке године након села и мора.
LIBERUM VEL I MORTE
Корисников грб
Tatzelwurm

ПретходниСледећа

Повратак на ДУХ СРПСТВА - словенска религија и српско православље

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Bing [Bot] и 2 госта