Да ли волите сеоска гробља?

Колективна духовност: стара српска вера и "сујеверје", фузија православља и старе религије, за и против српске народне религије, праслике: Видовдан -> Световид Свети Сава -> Дабог, архетипи, аутентична самоникла духовност

!

Волим их
26
84%
Не волим
2
6%
Плаше ме
1
3%
Ти си луд
2
6%

Укупно гласова : 31

Re: Да ли волите сеоска гробља?

Порукаод talican » Суб Окт 08, 2011 3:07 am

Слика
Гроб је из 1860. Лежи тако временом сломљен у планинама Гољака, на једном брду покрај црквице св.. Илије. Место Сијарињска Бања, предзадња станица Медвеђа, пут води према Косову.Прича ми је непозната, али могла би почети са Асе лежит раб божји Александра Милосављевић, упокојена 1860, поживела неких тридесетак година...Споменик подижу син и муж...
Свакога лета, дакле већ 4 године, обавезно посетим овај гроб и кажем:" Драга госпо,вама више нико не долази, али ево мене из далеког света да вам кажем да нисте заборављени...Не знам ваш лик, не знам вашу судбину, али ми је ето и после толико година жао што ваш споменик подсећа на поломљено дрво...Можда је управо он и слика вашег постојања...сасечени у најлепшем тренутку...Вечна вам памјат, Александра". Онда запалим свећу и помолим се...
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод talican » Уто Окт 11, 2011 5:58 am

''МРТВО ГРОБЉЕ'' У ПРАХОВУ КОД ГЛАМОЧА

Слика

Идући веома лошим путем од села Оџака у правцу села Стекероваца, или обрнуто од Стекероваца ка Овацима, у подручју атара Општине Гламоч, путник намјерник наићи ће на ''мртво гробље'' смјештено испод села Прхова. Рекох ''мртво гробље'' јер колико се да примјетити одавно се у њега не сахрањују упокојени.

Човјеку уздах измами огроман камени крст с лијеве (односно с десне) стране пута. Тек кад човјек крочи на ово ''мртво гробље'' и увиди ''усахле гробнице'' са чуђењем се пита: из којих ли је времена ово гробље и чије кости почивају у гробницама прекривеним танким слојем земље која се тако улегла у гробнице? По неким приповједањима старих мјештана Прхова и цијелог Горњег Гламочког поља велик камени крст припада браћи Синобад из Книна који су сердари или хајдуци били, који су хајдуковали против Турака на овим просторима. Судећи по гробовима около великолога крста могло би се закључити да је ''мртво гробље'' у Прхову гробље српских хајдука и сердара, или ускока из подручја Далмације која је у то вријеме била под Венецијом.

Бићемо пресрећни ако од посјетиоца нашег сајта сазнамо више о овом мистериозном гробљу. Управо из тог разлога и пишемо очекујући Гламочане да нас или демантују или потврде наше претпоставке.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка

Слика

Слика

Слика

Слика

Слика
Корисников грб
talican

Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод Svetovid » Суб Дец 31, 2011 3:58 pm

Село Варнице крај Рудника

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Светонио » Нед Јан 08, 2012 9:45 am

Најлепше ми је старо земунско гробље у време заласка сунца, у снегом покривени зимски дан. Пошто сам близу ишао у школу, па кад смо бежали на часова обично смо ишли на то гробље, јер је баш дивно било тамо.
Што се тиче гласања, гласао сам за сеоска гробља (наравно)
"...Индентификација са агресором, капитулантска свест, позив на "реалност" јачег и немилосрдно оспоравање и уништење оних који се јачем супростављају, чине чворишне тачке квислиншког деловања, од Недића, Љотића и Михаиловића до Јовановића, Драшковића и Кораћа..."
Марио Калик
Корисников грб
Светонио

Поруке: 910
Придружен: Пон Јун 28, 2010 9:04 am

Порукаод Gwydion » Нед Јан 08, 2012 1:04 pm

Volim sva groblja.
Корисников грб
Gwydion

Поруке: 160
Придружен: Сре Јан 04, 2012 1:03 am

Порукаод wild colonial » Уто Јан 10, 2012 12:49 pm

http://peter-pho2.blogspot.com/2011/11/ ... reyev.html

Saint Genevive des Bois rusko groblje u Paris.
Passion is the element in which we live; without it, we hardly vegetate.
--Lord Byron
wild colonial

Поруке: 786
Придружен: Пет Дец 04, 2009 3:46 pm

Порукаод Voland » Нед Јан 15, 2012 3:46 pm

Evo još jednog ljubitelja seoskih grobalja :vamp . Pored toga što lepo izgledaju,podsećaju me na prolaznost ovozemaljskog života. A voleo bih da na svom radnom stolu držim lobanju,upravo kao simbol prolaznosti života...ako neko zna gde mogu da je nađem neka javi :vamp0010 .
"Ти, који тражиш чистоту и мир,иди у природу. Она ће ти дати више него што тражиш.
Ти, који чезнеш за снагом и издржљивошћу,иди у природу. Она ће те тренирати и ојачати.
Ти, који жудиш за идеалом,иди у природу. Она ће ти помоћи у остварењу.
Ти, који тежиш ка пробуђењу,иди у природу. Она ће ти увек удовољити." - Каитен Нукарија
Корисников грб
Voland

Поруке: 54
Придружен: Пет Јан 06, 2012 1:56 pm

Порукаод Sajmon_SRB » Сре Јан 25, 2012 4:09 pm

Поздрав свима. Пратим већ неко време ову тему, па сам одлучио и да се придружим. Такође треба ми помоћ, уколико неко од вас жели и може да ми помогне. Наиме бавим се истраживањем породичног стабла, те ме је пут (наравно) навео да дођем и до старог сеоског гробља где ми почивају преци. Како то обично код нас бива, неки споменици су оборени и слабо се одржавају, те су неки чак толико излизани да се ништа на њима не може прочитати.

Оно што ме интересује, јесте да ли неко од вас зна можда из ког периода може да потиче овај споменик испод? Ценим да постоји неки одређени стил каменорезаца, који је са годинама бивао другачији.

Слика

Иначе у питању је старо сеоско гробље села Доња Црнишава, код Трстеника.
Хвала
Amor patriae nostra lex.
Корисников грб
Sajmon_SRB

Поруке: 1
Придружен: Сре Јан 25, 2012 3:56 pm

Порукаод Svetovid » Пет Феб 10, 2012 10:01 pm

Srpska groblja u Sent Andreji: Ime u kamenu dva veka
M. MARKOVIĆ - V. TALOVIĆ | 08. februar 2012. 20:56 |

Institut za srpski jezik SANU istražio stare zapise na srpskim grobljima u Sent Andreji. Otkriveni zapisi iz 1722. godine. Na nadgrobnim pločama bogatstvo epitafa

Слика
Spomenik iz 1830. i 1841. iz koji je svojoj mladoj ženi podigao muž

SRBI iz zbega od trideset sedam hiljada duša, zaustavljenih sa episkopom pećkim Arsenijem Čarnojevićem u Sent Andreji, krajem 17. veka, nisu bili ni nepismeni. Ni sirotinja. Ni bez duha, ni svoje kulture. Bili su većinom ugledni, obrazovani ljudi, raskošnog srpskog jezika, stila i običaja, koje su čuvali i negovali i u najtežim trenucima za sveukupni srpski korpus u Evropi.

O tome najrečitije svedoče njihovi nadgrobni spomenici, u rasutim i zapuštenim sentandrejskim grobljima. Tim Instituta za srpski jezik SANU, posle višegodišnjeg istraživanja, uskoro će to i dokumentovati u monografiji „Saborno groblje u Sent Andreji, prošlost i natpisi“, na pet stotina strana, u koju su upakovali tri veka srpskog trajanja u Sent Andreji, o kojima svedoče njihovi nadgrobni spomenici.

MONOGRAFIJA
PRVI deo monografije štampane na 550 strana je o prošlosti sentandrejskih grobalja i njihovih obeležja sa posebnim osvrtom na saborno groblje. Drugi deo su natpisi tekstova sa fotografijama i registrima uz natpise (imena, nadimci, prezimena i očinstva, plemićke titule, čak i imena klesara i trgovaca na nadgrobnim pločama). Uz SANU izdavač monografije je i Muzej eparhije budimske i Institut za srpski jezik SANU

Marija Đinđić, Nataša Vulović, Danijela Radonjić i Vladan Jovanović, sa profesorom Dimitrijem E. Stefanovićem, počeli su ovo istraživanje u maju 2008. godine. Najpre su napravili mapu sentandrejskih grobalja. Potom prokrčili prilaze do grobnih mesta. Očistili su kamene belege, do kojih se gotovo nije moglo proći, i slova na belezima. Svaki spomenik slikali i obeležili. Rezultat toga je - otkriveno pravo jezičko blago srpskog trajanja u ovom delu Evrope.

- Sve ovo do čega smo došli je dragoceni izvor podataka za nauku o našem jeziku, ali i više od toga - kaže za „Novosti“ Vladan Jovanović, istraživač i stručni saradnik Instituta SANU. - U njemu je neprocenjivo vredna građa i za našu književnost, istoriju, kulturologiju, etnografiju. Jezička građa obuhvata tri veka i nekoliko jezika, idioma (srpsko-slovenski, rusko-slovenski, slaveno serpski, i srpski narodni).

Naš sagovornik objašnjava zašto se istraživački tim fokusirao upravo na sentandrejsko groblje.

- Sent Andreja je, u jednom, ne tako kratkom razdoblju, bila najvažniji kulturni centar Srba. Mesto njihovog bitisanja u nekadašnjoj Ugarskoj. A da su im koreni ovde duboki, potvrđuje i to da je prilikom nedavnih istraživanja otkriveno nadgrobnih belega čak i starijih od 1722. godine.

Vladan Jovanović još dodaje da su nadgrobni spomenici u sentandrejskim grobljima otkrili i raskoš jezika i stila našeg naroda. Čak status i ugled njihov u društvu, uglavnom građanskom staležu.

- Na spomenicima su, osim epitafa onome ko je upokojen, ispisani i klesari kamenoresci - kaže Jovanović. - A oni su dolazili čak iz Beča i Budimpešte, što potvrđuje da naš narod tada, iako u velikim nevoljama, nije bio ne samo duhom siromašan, nego nije bio ni sirotinja.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод talican » Сре Мар 14, 2012 12:07 am

Корисников грб
talican