Сујеверје?

Колективна духовност: стара српска вера и "сујеверје", фузија православља и старе религије, за и против српске народне религије, праслике: Видовдан -> Световид Свети Сава -> Дабог, архетипи, аутентична самоникла духовност

Re: Сујеверје?

Порукаод wild colonial » Чет Дец 10, 2009 6:23 am

:plas da li je to isto kao baksuz osoba?Moj otac je uvijek govorijo kada sretnesh Ljotichevac,bolje se vrati kuchi jer che cijeli dan ichi baksuz.
:haha
Passion is the element in which we live; without it, we hardly vegetate.
--Lord Byron
wild colonial

Поруке: 786
Придружен: Пет Дец 04, 2009 3:46 pm

Порукаод Feniks308 » Чет Дец 10, 2009 6:39 pm

Милица пише:Аврелијева тема о сну и деди који му је рекао да не ваља гледати у Месец ме је подстакла да отворим тему о овоме.

И не, нисам ово замислила као тему за бескрајна набрајања свих сујеверја за које смо чули (мада ни то не мора бити лоше, можемо се бар лепо насмејати), а још мање као тему на којој се деле савети о томе шта радити ако угледамо црну мачку која нам прелази пут, итд...

Ово је једна моја идеја о којој сам дискутовала са пар пријатеља и сви имамо мање-више исти став... А то је да су сва сујеверја заправо негде у свом корену "поуке" за људе који неће да науче нешто ако им се нечим добро не запрети, или ако им се нешто лепо не обећа као "награда".
Нпр, нешто што сам негде давно прочитала - веровање да онај ко разбије огледало добија седам година несреће као казну потиче из времена када су огледала била јако скупа, дакле није било препоручљиво разбијати их.

Дакле, шта ви о томе мислите, и, још битније, да ли сте некад успели да нађете у корену неког сујеверја неку од таквих поука?

Интересантно.... Ја мислим да нека сујеверја вуку баш из Старе Вере, као на пример, није добро кад црна мачка пређе пут... а сви знамо да је црна мачка нечиста животиња у Старој Вери.... :kafa
Рани сина пак шаљи на војску,
Србија се умирит не може!

Стојте, галије царске!
Спутајте крме моћне,
Газите тихим ходом!
Опело гордо држим у доба језе ноћне
Над овом светом водом.
Корисников грб
Feniks308

Поруке: 21
Придружен: Сре Дец 09, 2009 3:04 pm

Порукаод wild colonial » Суб Дец 12, 2009 12:27 am

:haha ma svi vjerujemo i pazimo se crne machke,ali kada se desi onda ubijedjujemo sami sebe da bash nije bila crna ,nego malkice sharena. :haha
--Lord Byron
wild colonial

Порукаод Милица » Суб Јан 16, 2010 7:33 pm

Видиш, ја колико сам чула, те црне мачке су као "лош знак" дошле са Хришћанством. Под тим не мислим да је хришћански веровати у баксузе, итд... већ да је црна мачка сатанизована од стране простог и неуког народа са примањем Хришћанства.
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод teodora » Суб Мар 20, 2010 1:01 am

procitala sam negde da su crne macke za vreme inkvizicije smatrane "avatarom" koji su vestice koristile da bi lakse prilazile ljudima,ili su navodno bile njixovi pomocnici..sad ne znam koliko je to tacno,ali svakako su bile nesto sto je smatrano negativnim...
sa druge strane,svi znamo da su ix egipcani smatrali jednim od najvecix bozanstava,postovali itd
Корисников грб
teodora

Поруке: 126
Придружен: Пет Мар 19, 2010 10:18 pm

Порукаод wild colonial » Нед Мар 21, 2010 12:20 pm

http://zlatnamaca.rs/code/navigate.aspx?Id=21

Ne mogu rechi da su mi machke mile.
--Lord Byron
wild colonial

Порукаод teodora » Пон Мар 22, 2010 12:48 am

:hoho sajt za xranu za macke... :hoho
ja licno nisam toliko sujeverna,takodje kao Milica smatram da sve to ima neku svoju logicnu poruku...tipa,da trudnica ne valja da izlazi napolje pred sam porodjaj,da ne bi pokupila zle uroke....(sto verovatno u prevodu znaci da se cuva svinjskog gripa :hoho )
Корисников грб
teodora

Поруке: 126
Придружен: Пет Мар 19, 2010 10:18 pm

Порукаод Svetovid » Чет Апр 15, 2010 10:32 am

:kafa

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод mokoshica » Сре Мај 19, 2010 11:32 am

Петак тринаести - није део нашег народног сујеверја. Увезли смо га :ala
Корисников грб
mokoshica

Поруке: 10
Придружен: Чет Мај 13, 2010 12:08 pm

Порукаод Милица » Нед Јун 13, 2010 4:30 pm

Мислим да постоје нека чисто практична сујеверја, а да постоје и религиозна, а та религиозна опет потичу од различитих религија. Петак 13 је дошао с Хришћанством.

Што се практичних тиче, ево један пример из исламског света. Пошто они једу на поду (не знам за све, али многи имају тај обичај), влада сујеверје да се девојка која поставља "сто", под, трпезу..како год, неће никад удати уколико не пази да простирка с које се једе увек буде стављена на једну исту страну.
Разлог овога је чисто хигијенски - јер није хигијенски јести с оне стране простирке која је већ била на поду.
Али, на психу младе девојке много јаче утиче претња да се никад неће удати, па отуд и ово сујеверје.

Теодора, колико ја знам, то за мачке је настало зато што су у претхришћанским временима врачеви и врачаре увек имали животињу која им је била како кажеш "аватар", за коју су веровали да их њен дух штити приликом падања у транс, итд. И увек су водили ту животињу са собом као љубимца. Е сад што су мачке толико оцрњене а нпр. пси нису, то је већ друга прича, има места за хипотезе.
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

ПретходниСледећа

Повратак на ДУХ СРПСТВА - словенска религија и српско православље

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта