Сујеверје?

Колективна духовност: стара српска вера и "сујеверје", фузија православља и старе религије, за и против српске народне религије, праслике: Видовдан -> Световид Свети Сава -> Дабог, архетипи, аутентична самоникла духовност

Сујеверје?

Порукаод Милица » Нед Нов 08, 2009 12:57 am

Аврелијева тема о сну и деди који му је рекао да не ваља гледати у Месец ме је подстакла да отворим тему о овоме.

И не, нисам ово замислила као тему за бескрајна набрајања свих сујеверја за које смо чули (мада ни то не мора бити лоше, можемо се бар лепо насмејати), а још мање као тему на којој се деле савети о томе шта радити ако угледамо црну мачку која нам прелази пут, итд...

Ово је једна моја идеја о којој сам дискутовала са пар пријатеља и сви имамо мање-више исти став... А то је да су сва сујеверја заправо негде у свом корену "поуке" за људе који неће да науче нешто ако им се нечим добро не запрети, или ако им се нешто лепо не обећа као "награда".
Нпр, нешто што сам негде давно прочитала - веровање да онај ко разбије огледало добија седам година несреће као казну потиче из времена када су огледала била јако скупа, дакле није било препоручљиво разбијати их.

Дакле, шта ви о томе мислите, и, још битније, да ли сте некад успели да нађете у корену неког сујеверја неку од таквих поука?
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Re: Сујеверје?

Порукаод Svetovid » Нед Нов 08, 2009 1:06 am

Сам појам сујеверја је споран.
По мени, не постоји сујеверје :vesh већ само вера.
Јер уколико у нешто стварно верујеш (без обзира како то другима изгледало) онда је то вера.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Милица » Нед Нов 08, 2009 1:22 am

Ок, слажем се, онај ко верује у нешто, њему је то стварно и он стварно мисли да му то помаже и значи, али мислим да је то нека сасвим другачија прича. (Иначе, сујеверје на старословенском значи нешто као "празно веровање" или "узалудно веровање", тако да у светлу овога што си рекао тај појам и јесте споран)
Али поента овога што мене занима је едукативни карактер тих сујеверја, или ако тако хоћеш, веровања, свеједно ми је како ћемо то да назовемо.

Ево сад да набројим неке од својих закључака, или макар претпоставки...

Не ваља остављати раширене маказе - зато што, реално, неко може на њих да се повреди... Поготово у стара времена, из којих сујеверја потичу, када је у свим кућама живело много генерација и самим тим много мале деце.

Против урока, вампира, караконџула и остале "братије" треба користити бели лук, за срећу треба увек уз себе носити једну главицу белог лука... - медицински је доказано да је лук, поготово бели, препун витамина и изузетно јако средство у борби против свих врста прехлада, зараза, итд...

Петак 13. је баксузан дан - сви већ знамо да је то зато што је Јуда, тринаести Христов ученик, издао Христа у петак; мислим да се иза овога крије порука да не треба бити издајник вере, безбожник, и да се таквих у животу треба клонити.

Опет мало против урока (јадни уроци, сви су против њих, хахахахахаха) - треба носити црвен конац око руке. Научно је утврђено да свака боја у човеку изазива неко осећање, а црвена буди борбеност, активност, крв од ње "кључа". Човек са борбеним, снажним и оптимистичним погледима је много мање подложан лошим утицајима, малодушности и негативности (а ти митски "уроци" су у реалном свету баш то) него неко ко је песимиста без воље за борбу.
Исто то, само мало другачије:
Када је пре пар година онај лудак поубијао пола села и рекао да је крива влашка магија, у новинама је једно време излазио фељтон о тим влашким веовањима, и нека баба је рекла да "караконџулу" човек осети као напад малодушности, безвољности, апатије и безразложне туге - и да је најбољи начин да се човек од ње отараси да почне да виче и бесни на њу, да је отера речима - дакле, снажан дух, борбеност, то је решење!

"Куцни у дрво да не чује зло" - стари Словени су веровали да кућни духови, заштитници породице, живе у дрвеним предметима у кући, и куцањем су их "будили" и подсећали на задатак да их штите - да би се одбранили од лошег, окретали су се добром.

И имам још доста примера који су само моје мишљење, било оно тачно или не, а знам их још које сам прочитала или чула од људи који су прочитали, али о томе неки други пут...
Мене сад занима да ли сте ви успели да пронађете нешто слично у другом сујеверју?
Последње учитавање од Милица дана Нед Нов 08, 2009 1:23 am, учитано 1 пут.
Корисников грб
Милица

Порукаод Svetovid » Нед Нов 08, 2009 1:23 am

Милица пише:
Дакле, шта ви о томе мислите, и, још битније, да ли сте некад успели да нађете у корену неког сујеверја неку од таквих поука?

Приметила си сигурно да у логоу овог форума стоји:

'Урок иде уз поље, Урочица низ поље, Куде се засретоше, Уроци излизаше' / српска народна бајалица

И није то случајно!
Урок је необјашњиви узрок, нешто што мучи човека, не дозвољава му да иде напред, тако да је убеђен да је омађијан, уврачан, да му је неко нечим наудио (нпр. злим, урокљивим очима) али не може да установи ко, шта и како.
:plas
Исто се то ради и у модерној психотерапији. Анализа и суочавање са узроцима.
Легнеш на кауч и копаш по прошлости све док се урок и урочица не сретну, а психијатар ти помаже у томе.

Мислим да је народни лек у виду бајања делотворнији од психотерапије [осим у неким екстремним случајевима када лека једноставно нема] јер се много брже [и јефтиније :) ] долази до узрока.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Милица » Нед Нов 08, 2009 1:31 am

Svetovid пише:Исто се то ради и у модерној психотерапији. Анализа и суочавање са узроцима.
Легнеш на кауч и копаш по прошлости све док се урок и урочица не сретну, а психијатар ти помаже у томе.

Е, управо на овакве ствари сам мислила! Инстинктивна и подсвесна знања усађена у "бапске приче"...

А тек оно да ваљда првих месец дана бебиног живота не треба долазити у посету... Па и будали је јасно да је то зато што није добро за бебин организам да одмах дође у контакт са толико људи, тј. са њиховим бацилима, јер јој је имунитет још увек недовољно јак.
Корисников грб
Милица

Порукаод Аврелије » Нед Нов 08, 2009 7:54 pm

Слабо познјем колико је где сујеверје распрострањено, али знам да га код нас има много, и то ме често нервира. Иако сам и сам каткад сујеверан, мислим да то треба искорењивати из људи. Приче да разбијено огледало, црна мачка (када вам пређе пут), отворени кишобран (у затвореном простору) доносе несрећу... заиста су крајње упитна размишљања, али и размишљања која се често срећу код веома образованих људи. И такви људи обично разлоге своје несреће нађу управо у таквим догађајима.

Опет, има и оних сујеверја која нису баш тако безвезна, и која имају ипак једну чвршћу основу и образложење, као овај последњи пример који је навела Милица.

Порекло многих сујеверја вероватно сеже у давно прошла времена, времена када се човек бојао свега за шта није иамо нека објашњења, па је тако за све необјашњиво налазио узрока у неким животињама, биљкама, божанствима... неким вишим силама које је из страха почео да обожава.

Од тих дана прошло много времена, али тај људски страх од непознатог задржао се све до данас, преношен онако, с колена на колено.
Слика
Корисников грб
Аврелије

Поруке: 60
Придружен: Чет Окт 15, 2009 9:02 am

Порукаод Svetovid » Пон Нов 09, 2009 5:26 am

Аврелије пише: али и размишљања која се често срећу код веома образованих људи.

Никола Тесла је имао читав арсенал "сујеверних" поступака.
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Svetovid » Пет Нов 13, 2009 6:54 pm

Да подсетим: данас је петак тринаести :Pop
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Милица » Уто Нов 17, 2009 2:43 pm

Чула сам то за Теслу, мени то личи доста на опсесивно-компулсивне поступке. Па, знате како кажу, врло често се генијалност и лудило граниче.
Не кажем да је Тесла био луд (наравно да не!!!) али сигурно је његов ум био изложен идејама које ми не можемо ни да појмимо.
Ипак Теслино сујеверје не бих мешала са сујеврејем обичних људи као што смо ми, колико год ми били образовани или не.
Корисников грб
Милица

Порукаод Caliburn » Нед Нов 29, 2009 10:17 pm

Verovanje da ako se staje na kućni prag, da se time staje domaćinu kuće na gušu je deo kulta mrtvih.
Potiče još iz praistorijskog obreda sahranjivanja pokojnika ispod praga kuće u kojoj je živeo, kako bi njegov duh nastavio da bdi nad kućom i njenim žiteljima, a potomcima tog pokojnika.
Iz tog obreda, nastao je i mit o uziđivanju živih ljudi radi podizanja neke građevine (vidi narodnu pesmu "Zidanje Skadra").
Caliburn

Поруке: 806
Придружен: Чет Окт 01, 2009 2:26 pm

Следећа

Повратак на ДУХ СРПСТВА - словенска религија и српско православље

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта