Rodoslovi, poreklo porodica

Теорије о пореклу Срба, Историјски извори, Митови, Епови, Обичаји Срба, Етнологија, Народна култура, Антика, Средњи Век, Новија историја, Археологија, Генетика, Антропологија, Лингвистика...

Re: Rodoslovi, poreklo porodica

Порукаод ШУМАДИНАЦ » Нед Мар 11, 2012 7:15 pm

Мислим да је ово врло интересантна тема. Ја сам такођедоста истраживао о крају измежу Тополе и Младениовца.Овај део је доста интересантан зато што се деценијама преламао измежу Крагујевца и Београда , а и зато што је било великих насељавања на ободу овог краја за време Милоша Обреновића . Некако је желео да заокружи територију " ТОПОЛАША " из безбедоносних разлога. Мислим да бисмо на овом форуму требало озбиљније да почнемо да се бавимо родословима.
ШУМАДИНАЦ

Поруке: 10
Придружен: Нед Мар 11, 2012 6:46 pm

Порукаод Vanja Panic » Нед Мар 11, 2012 8:41 pm

Pa hajde da se bavimo
Vanja Panic

Поруке: 28
Придружен: Пон Феб 13, 2012 11:33 am

Порукаод ШУМАДИНАЦ » Нед Мар 11, 2012 8:54 pm

Већ сам Вам написао приватну поруку. Мислим да би прво требали да побројимо литературу која до сада обрађује ову област . Пошто Вам је сигурно познато колико је тешко доћи до старе литературе на ову тему , а за област Шумадије. На овај начин би се сигурно јавило доста форумаша који поседују нешто од релевантне литературе
ШУМАДИНАЦ

Како се истражује порекло породице

Порукаод Vanja Panic » Пон Мар 12, 2012 6:23 am

Као прво морате знати где су живели Ваши преци средином и крајем прошлог века.Основне податке о пореклу можете наћи у следећим едицијама:
-Насеља српских земаља - излазила почетком прошлог века,може се наћи само у великим библиотекама и у архивима.
-Насеља и порекло становништва - наследник горе поменуте едиције,може се наћи у скоро свим библиотекама (Службени гласник је недавно издао скоро све ове књиге у облику фотопринта.Можете наручити и преко интернета,потражите).
За даље истаживање неопходно је да посетите Архив Србије у Београду,у Карнегијевој улици (поред хотела Метропол - Универзитетске библиотеке).
У архиву потражите овим редоследом:
-Попис становништва 1884-5.
-Попис становништва 1863.
-Тефтери 1815 - 1839.

Ово је основа без које се не може упустити у истраживање порекла.
Када се довољно заразите, а хоћете сигурно,у подручном архиву потражите матичне књиге,онда још много литературе...
Vanja Panic

Порукаод ШУМАДИНАЦ » Пон Мар 12, 2012 6:41 pm

Хвала пуно . Попис становништва 1863године имам и то за Младеновачки крај . Међутим подаци се не слажу бачш најбоље саподацима на споменицима сеоског гробља. Насеља српских земаља сам имао ( мислим на Јасенички срез ) , али ми је приликом позајмице пријатељима нестала. Мораћу да потражим тефтере 1815 - 1839 . Јер њих још нисам истраживао У сваком случају хвала , али бих волео да се и из осталих крајева Шумадије укључе форумаши , јер истражујући о својим породицама можемо помоћи и другима.
ШУМАДИНАЦ

Порукаод Vanja Panic » Пон Мар 12, 2012 8:11 pm

Па овако,
као прво волео бих да имам тај попис ако Вам није проблем да ми пошаљете. Можда је негде објављен,како да набавим ту књигу? Претпостављам да онај из 1885. није сачуван?
Друго- када већ имате попис, не верујте ни предању ни споменицима, већ само попису. Само морате да будете сигурни да нисте побркали ликове.У попису из 1863. презиме може да завара, а што се старости тиче морате да имате толеранцију, моја је + - 5 година.
Које је место у питању,погледаћу шта ја имам.
Поздрав,
Вања Панић
П.С.
На сајту имам редовног посетиоца из Младеновца, ја не знам ко је то, ако сте Ви, још један поздрав.
Последње учитавање од Vanja Panic дана Пон Мар 12, 2012 8:13 pm, учитано 1 пут.
Vanja Panic

Порукаод Vanja Panic » Пон Мар 12, 2012 8:13 pm

Ево сад видех и приватну поруку
Vanja Panic

Re: Како се истражује порекло породице

Порукаод Vanja Panic » Уто Мар 13, 2012 5:32 am

Vanja Panic пише:Као прво морате знати где су живели Ваши преци средином и крајем прошлог века.Основне податке о пореклу можете наћи у следећим едицијама:
-Насеља српских земаља - излазила почетком прошлог века,може се наћи само у великим библиотекама и у архивима.
-Насеља и порекло становништва - наследник горе поменуте едиције,може се наћи у скоро свим библиотекама (Службени гласник је недавно издао скоро све ове књиге у облику фотопринта.Можете наручити и преко интернета,потражите).
За даље истаживање неопходно је да посетите Архив Србије у Београду,у Карнегијевој улици (поред хотела Метропол - Универзитетске библиотеке).
У архиву потражите овим редоследом:
-Попис становништва 1884-5.
-Попис становништва 1863.
-Тефтери 1815 - 1839.

Ово је основа без које се не може упустити у истраживање порекла.
Када се довољно заразите, а хоћете сигурно,у подручном архиву потражите матичне књиге,онда још много литературе...

Овоме треба додати да се у озбиљном разговору о генеoлогоји (поготову у Шумадији) не користе нове кованице и речи извучене из контекста књижевног дела. Наши преци имају своје називе а то су :
Отац
Деда
Прадеда
Чукундеда
Чукун чукундеда
Чукун чукун чукундеда...
Vanja Panic

Дубоњци из Јагњила

Порукаод Vanja Panic » Уто Мар 13, 2012 6:06 pm

Слика

Дубоњци (Јовановићи, Милошевићи) слава св.Аранђел
Старо им је презиме Петровићи.Старином су од Сјенице. Њихови стари ратовали уз Хајдук Вељка и један од њих, враћајући се из Крајине, ожени се из Дубоне. Због тога, веле, да их зову Дубоњцима. За време пропасти бежали преко. Од Дубоњаца су Аврамовићи у Марковцу, где су отишли на имање.
Vanja Panic

Порукаод ШУМАДИНАЦ » Уто Мар 13, 2012 8:05 pm

Поштовани господине Вања. Ово је само делимично тачно. Од ових Дубоњаци нису Аврамовићи из Марковца. Попис становничтва из Младеновачког 1863. године краја ( књиган у којој је комплетан попис имовине и лица ) ово демантује. Тачно је наиме да је доста породица одлазећи из Сјеничког краја узимало презиме по селу у које су долазили у Шумадију . На тај начин су и Пауновићи односно Петровићи то урадили. Међутим то су Урадили и извесни Петронијевићи , Дамјановићи и други. Пошто сте ово објавили на основу делимичне приватне преписке између нас двојице , а без мог одобрења ( које сте у приватној преписци тражили , а нисте је добили ) ово сматрам некоректним. Сада ми је јасно зашто администратор није желео да са Вама први пут уђе у размену података о његовој породици. Што се моје породице тиче родослов који мој отац има захваљујући Јовану Цвијићу , Проти Аврамовићу , Професору Миладину Арсићу је далеко комлетнији и тачнији и што се тиче имена и што се тиче година рођења. Потомци Боина Пауновића колико ја знам и даље живе у Дубони и никада нису насељавали ни Јагњило ни Марковац . Због Ваше некоректности и квазиистраживачког рада нећу више вршити преписку са Вама. Хвала
ШУМАДИНАЦ

ПретходниСледећа

Повратак на КОРЕНИ СРБА - историја, традиција, култура

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 4 госта