Војислав Шешељ о верској толеранцији

Позитиван и негативан утицај институционалне религије на државу, нацију, друштво, сме ли држава да води верску политику, да ли се нација сме ограничити само на црквену духовност... итд.

Re: Војислав Шешељ о верској толеранцији

Порукаод князь » Сре Дец 09, 2009 12:23 pm

Оптужио си ме да сам фалсификовао плакат, доказао сам ти да нисам. Можеш ти њега да називаш позером, он је члан СРС и тврди да је то званичан став странке. А није ни први ни последњи који је члан СРС, и неке друге организације. Колико се сећам и Миша Вацић је својевремено био кандидат за одборника у скупштини општине Нови Београд. СРС је једна громада без главе, хтели ви да признате или не људи су за вас гласали због Томе и Вучића. Никога у овој земљи не занимају твоје приче о братству-јединству са католицима и муслиманима, јер смо сви већ искусили то братство на својој кожи.
АКО ЈЕ ШЕШЕЉ, НИЈЕ БОГ!
"Сваки веродостојни Србин мора да се суочи са питањем: да ли би остао непоколебљив и на изгубљеном месту Србства без икакве наде?" - Драгош Калајић
Корисников грб
князь

Поруке: 857
Придружен: Нед Нов 15, 2009 8:51 pm

Порукаод Svetovid » Уто Јан 19, 2010 9:11 pm

"Али код мене нигде не можете наћи да омаловажавам исламску веру, као што сте покушали овде на једном месту. Ја сам препун поштовања према исламској вери, али сам огорчени противник сваког фундаментализма. Тренутно највише исламског, јер је тренутно најопаснији. Али када би се негде експонирао и хришћански фундаментализам, такође бих био његов огорчени противник. "
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Коњаник » Уто Авг 31, 2010 1:33 pm

Заједно смо већи и јачи. Срби православци, Срби католици, Срби муслимани, Срби родновјерци и Срби атеисти, сви заједно против вјерских фундаменталиста и шовиниста! Па нека се православни, католички и исламски екстремисти поједу од муке. :zurka
Коњаник

Поруке: 130
Придружен: Суб Авг 28, 2010 12:49 am

Порукаод князь » Уто Авг 31, 2010 1:57 pm

Свако може бити "фундаменталнији" или "либералнији", "тврђи" и "мекши". Али је тужно то што ви веће непријатеље видите у Србима који другачије размишљају (а ипак имају исти циљ као и ви) него у истинским, љутим непријатељима србског народа.
"Сваки веродостојни Србин мора да се суочи са питањем: да ли би остао непоколебљив и на изгубљеном месту Србства без икакве наде?" - Драгош Калајић
Корисников грб
князь

Порукаод Коњаник » Уто Авг 31, 2010 4:09 pm

князь пише:Свако може бити "фундаменталнији" или "либералнији", "тврђи" и "мекши". Али је тужно то што ви веће непријатеље видите у Србима који другачије размишљају (а ипак имају исти циљ као и ви) него у истинским, љутим непријатељима србског народа.

Брате, љути непријатељи српског народа су вјерски екстремизам, америчка демократија и западне силе. Све остало је само продукт тога. Мени не треба ниједан Србин који је опсједнут ретроградним идејама и који би Србију уназадио пет вјекова. Не требају ми вјерски одреди морала у мантијама по улицама да ми копају очи и шаљу ме на вјешала само зато што се удварам некој дјевојци на улици. То смо искусили у претходним вјековима и кад је Европа доживљавала хуманизам и ренесансу, ми смо овдје још увијек имали феудални друштвени поредак у којем су Црква и држава били једно.
Нико ништа нема против православља ни против СПЦ, али неке границе се морају знати. СПЦ је вјерска институција и вријеме је да се почне бавити вјером, а не политиком, а још мање да себи даје за право говорити у име цијелог српског народа и одређивати ко смије бити Србин, а ко не. Ако ти имаш брата који ради оно што не треба, покушаћеш да га промијениш, а не да га повриједиш нити да га одбацивањем од себе учиниш још горим. Непријатељством према Србима других вјера само ћемо ојачати оне који су против нас и учврстићемо католичким и исламским Србима још више хрватски и бошњачки национални осјећај. Без заједништва Срба трију вјера нема ни јаке Србије, осим ако би ти био задовољан овим патрљком што је остао од Србије, само да је православан. Са оваквом политиком, одоше и Рашка и Војводина. Мало се запитај зашто се је одвојила Црна Гора, а ускоро може и Војводина, кад су то већински православне територије. Тај клерикални шовинизам удаљава и православце, а да неће удаљити католике и муслимане.
Коњаник

Поруке: 130
Придружен: Суб Авг 28, 2010 12:49 am

Порукаод князь » Уто Авг 31, 2010 6:03 pm

Као што рекох, тужно. Чак ни основне историјске чињенице се не познају.

Мени не треба ниједан Србин који је опсједнут ретроградним идејама и који би Србију уназадио пет вјекова.

Која је то ретроградна идеја? Молим објашњење, а не памфлете и пароле.

Не требају ми вјерски одреди морала у мантијама по улицама да ми копају очи и шаљу ме на вјешала само зато што се удварам некој дјевојци на улици.

То си ти, брате, нешто помешао. Инквизицију су измислили латински јеретици.

кад је Европа доживљавала хуманизам и ренесансу, ми смо овдје још увијек имали феудални друштвени поредак у којем су Црква и држава били једно.

Када је европа запала у духовну неопаганску хистерију (што је био логичан след дешавања, с обзиром на деловање Рима), и када се десио културни процес који се назива хуманизам и ренесанса, Србија је била у можда најтежем положају у својој историји. Притиснута од Турака и Угара, бранила се како је знала и умела и поражена је.
Е сад, само човек без елементарног историјског знања не зна да је, у то време, Србија рецимо имала деспота Стефана, свог највећег владара икада и Јефимију, чије је дело познато.
А пре тога, док је западна Европа грцала у блату за рачун феудалаца (без било каквог ниподаштавања), Србија је имала Мирослављево Јеванђеље, Светог Саву, Душана и његов законик... Баш назадно, зар не?
У време турског ропства србска култура није престала да се развија, и ми данас имамо стотине песама, бајки, приповетки које су наше највеће народно благо. А све то захваљујући Цркви.

СПЦ је вјерска институција

Можда у Аустралији или Канади. За Србе у Србији она је нешто много више од суште верске институције.

одређивати ко смије бити Србин

Кога сми ми (православни Срби) то одбацили? Босанско-херцеговачке муслимане, Санџаклије, полатињене Србе? Није ли србски патријарх дао Јелачићу титулу бана? Није ли у србском народу поникла она несрећна крилатице да је "брат мио, ма које вјере био"? Не пита ли Његош бесно, "што ће турска вјера међу нама"? Нису ли управо ти, по крви Срби, извршили два највећа покоља над нашим народом, када смо ми свим срцем покушавали да остваримо некакво братство са њима? Јели и за то СПЦ крива?
Ако ти имаш брата који ради оно што не треба, покушаћеш да га промијениш, а не да га повриједиш нити да га одбацивањем од себе учиниш још горим.

Неутемељена тврдња.
Непријатељством према Србима других вјера само ћемо ојачати оне који су против нас и учврстићемо католичким и исламским Србима још више хрватски и бошњачки национални осјећај.

о чему ти причаш? Наше непријатељство према њима? Мој прађед је пре скоро сто година, као добровољац из Босне у србској војсци прегазио цео Балкан, тукао се са Швабама, Бугарима, Арнаутима... да би га након мало више од 20 година, исти они које је ослобађао, заклали у Јасеновцу. Његов син је опростио, наставио да живи са њима, а онда су након 50 година његовог сина, мог оца, и још хиљаде Срба, приморали на нови рат и нове жртве.
Без заједништва Срба трију вјера нема ни јаке Србије, осим ако би ти био задовољан овим патрљком што је остао од Србије, само да је православан.

"Земаљско је за малена царство, а Небеско увијек и до вијека", каже Лазар, а Његош допуњује:
"Малене су јасли за два хата! (...)
Бисмо Турци, али се не може!
Смијешна је ова наша љубав!
Грдно нам се очи сусретају,
не могу се братски погледати,
но крвнички и некако дивље:
очи зборе што им срце вели."

Војводина.

У Војводини већину чине православни Срби. То није питање вере већ политике и пара. Исто као и у Црној Гори. Је ли и њих одбација Србска Црква? "Црногорци, онај део српског народа копји никада није имао разлога да доказује шта је, почео је да доказује шта није" рекао је Матија Бећковић. Клерикални шовинизам у Црној Гори постоји само од стране Мираша и његових јеретика. Да нећеш можда брисање националног предзнака из имена Митрополије Цроногорско-приморске назвати клерикалним шовинизмом?
Корисников грб
князь

Порукаод Милица » Уто Авг 31, 2010 7:25 pm

Обојица имате у неку руку право (и књаз и Коњаник).
Истина је да у српском народу постоји, у мањој или већој мери, тај затуцани поглед на ствари по коме "не можеш" бити прави Србин ако ниси православац. Ја бих то свела на неку мало нормалнију димензију - мислим да прави Србин не би требало острашћено да напада ни Православље ни СПЦ пре свега због улоге у нашој историји. Не мора бити верник, али може да поштује.
С друге стране, нисмо само ми криви за тај јаз између нас и муслимана, и нас и католика. Криви су и они. Ок, нека смо ми негативци који су их одбацили, они су нам то вратили на грозне начине.

И још нешто - католици, ок... Али братимити се са муслиманима је у 99% случајева катастрофа. Не кажем да нема честитих људи, али мањина су. Данас у Босни у Турке гледају као ми у Русе, па јел то база за неке братске односе??? Без обзира на то колико ми верујемо, у шта верујемо, како смо васпитани, и у коликој мери смо против "верског фанатизма" у себи носимо обележје културе из које смо потекли!!! А исламска култура је у глобалу некомпатибилна са хришћанском.
Којој култури припада српска култура? Ако ћемо по пореклу - у ширем смислу, европској, у ужем словенској. А по вери - у ширем смислу хришћанској, у ужем православној. Култура исламских народа не припада ни европској ни словенској култури, БУДИТЕ РЕАЛНИ! Без обзира на јужнословенске муслимане, они немају културу коју ми имамо, нема ту више приче ако им је дража азијска багра него ми.
Немојте ме погрешно схватити, не мрзим ја Ислам сам по себи, нити све муслимане овог света, само треба да се зна где је коме место и шта коме припада.

Што се Хрвата тиче, то непријатељство ми је већа трагедија, али сами су га закували и не треба више да будемо наивни! Било би ми јако драго да видим што већи број нормалних Хрвата који нису острашћени и огрезли у усташким идејама, али опет треба бити реалан, ако је то нека моја "лепа жеља" не значи да ћу због тога бити наивна и понашати се као овца. Много пута у историји су нам забили нож у леђа управо због те наше наивности (ево књаз је лепо описао, да не понављам), ред би био да научимо нешто из тих грешака, било их је превише и биле су крваве.

А што се тиче тог јаза између различитих култура - само искрено одговорите себи на питање - ако бисте баш морали да бирате, да ли бисте радије живели у римокатоличкој Шпанији (Пољској, Ирској...небитно) или у исламској Турској?
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод John Doe » Сре Сеп 01, 2010 2:44 am

To da ne mozes da budes Srbin ako nisi pravoslavac je stvar manje obrazovanih i stvar novijeg doba, narocito nakon Drugog svetskog rata i velikih stradanja pravoslavnog stanovnistva i seoba.

Nabrojacu samo neke Srbe koji nisu bili pravoslavne vere (najvise katolici, naravno): Ivo Andric, Medo Pucic, Ivo Cipiko, Mesa Selimovic, Jorjo Tadic, Baltazar Bogisic, Meho Spaho, Matija Ban...

Najradije bih ziveo u Spaniji od pobrojanih mesta, jer su ljudi najprijatniji, klima je sjajna, a standard visok. Sa druge strane, tome je doprineo manje katolicizam, a vise cinjenica da su Spanci takvi kakvi jesu, i danas religija tamo ne igra onoliku ulogu kao nekad.

U Poljskoj najradije ne bih ziveo, a Turska je ok, ali za izlet ili odmor, ne za trajno naseljavanje.

Mislim da treba biti realan, nema potrebe ni ziveti u iluziji da ce neko postati Srbin zbog propovedanja ideje o nacionalnom jedinstvu, ali ni razloga da se prema nekom gaji mrznja. Dobronamerna opreznost i odmeren, konstruktivan stav, bez svojatanja je najbolji stav.
Либерално је десно, тоталитарно је лево

Okrugli sto forum
Корисников грб
John Doe

Поруке: 292
Придружен: Чет Авг 19, 2010 3:35 pm
Место: Нови Сад

Порукаод talican » Суб Сеп 04, 2010 7:31 pm

Изгледа да је овом форуму потребна тема Злочини над Србима. А не сумњам да би појединцима овде била трн у оку!
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод Demokrata1993 » Суб Сеп 04, 2010 11:01 pm

talican пише:Изгледа да је овом форуму потребна тема Злочини над Србима. А не сумњам да би појединцима овде била трн у оку!

Podržavam ideju. Talični, hoćeš li je napraviti?
"Kada dođes na svet, čitav svet se smeje, a ti si jedini koji plače. Vodi svoj život tako da na dan tvoje smrti čitav svet plače, a da ti budeš jedini koji će se smejati."
Konfučije(551 – 479 pre nove ere), kineski filozof i socijalni reformator
Корисников грб
Demokrata1993

Поруке: 566
Придружен: Нед Јун 13, 2010 8:40 am
Место: Lazarevac

ПретходниСледећа

Повратак на Нација и црква, секуларни национализам и клерикализам

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост