владика Амфилохије основао анационалну Православну цркву

Позитиван и негативан утицај институционалне религије на државу, нацију, друштво, сме ли држава да води верску политику, да ли се нација сме ограничити само на црквену духовност... итд.

Re: владика Амфилохије основао анационалну Православну цркву

Порукаод SunFun » Суб Јун 25, 2011 11:19 pm

Имам велико поверење у Митрополита Амфилохија. Сигуран сам да ради за српске интересе у Црној Гори.
А што се тиче тих прича око аутокефалности и сл. мени је жао што смо ми Православни Хришћани (за разлику од римокатолика) фактички разбијени по националним црквама, док је код Ватикана другачија ситуација.
Код Ватикана нема националних бискупија, већ у београдску надбискупију приступају сви ; и Хрвати и Мађари и Срби...чак та надбискупија нема ни одредницу Србија, Хрватска, ништа већ београдска...дакле верско јединство без обзира на нацију, државу и сл.
Е зато су римокатолици далеко сложнији од нас Православних Хришћана.
И да бре, ја некако поштујем код римокатолика сви слушају и поштују Папу, а ми нашег Васељенског Патријарха чујемо само два пута годишње (могу да се кладим да 1/3 србског становништва не зна ни како се зове Васељенски Патријарх и где му је седиште :lupa :lupa ).
Слога и вјера побједити мора, биће опет српска Црна Гора.
Корисников грб
SunFun

Поруке: 520
Придружен: Уто Сеп 29, 2009 9:49 pm
Место: Србија/Црна Гора

Re: владика Амфилохије основао анационалну Православну цркву

Порукаод talican » Суб Јун 25, 2011 11:23 pm

Шомми пише:Код Ватикана нема националних бискупија, већ у београдску надбискупију приступају сви ; и Хрвати и Мађари и Срби...чак та надбискупија нема ни одредницу Србија, Хрватска, ништа већ београдска...дакле верско јединство без обзира на нацију, државу и сл.

Само што се у Србији у свим Римокатоличким црквама инсистира на хрватском. Неки немају ама баш никаквих веза са Хрватском и Хрватима, али ето, Римокатоличка црква и од њих прави Хрвате.
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Претходни

Повратак на Нација и црква, секуларни национализам и клерикализам

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост