Идеја да се Војислав Шешељ прогласи за српског змаја

расправе о томе да ли, и колико, митови садрже одређене системе вредности, да ли је племенска митологија претеча политичке идеологије... итд.

Шешељ је српски огњени јунак, светлосни змај

Подржавам предлог
8
67%
Не подржавам
3
25%
Неутралан сам
1
8%

Укупно гласова : 12

Идеја да се Војислав Шешељ прогласи за српског змаја

Порукаод Svetovid » Нед Феб 13, 2011 5:05 pm

:ognjenvuk
Идеја је да се оживи српски херојски култ.
У српској митологији змај је човек који је херојским подвигом досегао висине Богова.
Он дакле није Бог, али није више ни обичан човек. :nebogr
Поборници 'рационалне' политике ће исмејати ову иницијативу, али рачунам да како време пролази идеја ће заживети снагом своје унутрашње вредности. Јербо тај поступак, проглашења народног јунака за светлосног, огњеног змаја, уопште није ирационалан! Племенски мит је претеча модерне политичке идеологије, а култ светлосних змајева је врста колективне заклетве да ће народ следити јуначку и државну традицију својих предака.

Војислав Шешељ је уништио хашку аждају, што је највећи јуначки подвиг који је један Србин у нашем времену могао да учини. За то је била потребна надљудска памет, брзина (мисли), храброст... на први поглед неизводљиво, али Шешељ је успео. Као што Његош рече:

„Обилићу змају огњевити,
Ко те гледа блијеште му очи,
Свагда ће те светковат јунаци. “

Петар II Петровић Његош
Горски вијенац

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Re: Идеја да се Војислав Шешељ прогласи за српског змаја

Порукаод Данг » Нед Феб 13, 2011 5:12 pm

Подржавам!
Данг

Поруке: 83
Придружен: Сре Нов 25, 2009 12:08 pm

Порукаод Svetovid » Нед Феб 13, 2011 10:46 pm

Змај је народна титула, и само српска народна душа може неком јунаку приписати змајевите особине.
Ја сам дао почетни импулс, сад нека идеја путује даље усменим путем, па ћемо видети докле ће стићи. Ако Шешељ буде убијен у Хагу још је већа вероватноћа да постане змај, то знају и Американци. Зато не могу ни да га убију, а не могу ни да га ослободе, не знају шта ће са њим. Змаја нико не може убити. Баш волим те самоникле народне институције које имају облик (форму) митолошких бића, а веома практичне функције: чувања духа нације и неговања система вредности. :kikl :vamp
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Svetovid » Пон Феб 14, 2011 12:11 am

Како се улази у мит?
http://www.badnjak.com/junastvom_u_mit.html

Постоје тренуци када појединац у свом унутрашњем свету дотакне висине Богова. То се догађа у разним животним ситуацијама, нпр. када се рађају деца, када смо заљубљени, када остварујемо разне врсте личних достигнућа. Али постоје и тренуци када народ, нација, остварује неки народни идеал: благостање, слободу, правду, срећу... - било храброшћу изузетног појединца, било колективним напором. Тада настају нови или оживљавају стари митови. Оно што обезбеђује сигуран улазак у мит јесте ЈУНАЧКО ДЕЛО и то не било какво јуначко дело, већ оно јуначко дело достојно Богова. Јуначки подвиг мора бити тако упечатљив да се граничи са надљудским напором, постигнуће јунака треба да буде мост између неба и земље. Тада српски јунак постаје светлосно, огњевито биће: ЗМАЈ, чија ће дела, путем митских импулса, а кроз народну епску форму, вечито надахњивати будуће генерације Срба.

Милош Обилић је кроз ритуално клање архетипског народног непријатеља Мурата, на велики празник Видовдан, ушао у српски мит. Међутим, велики јуначки подвиг не мора обавезно бити ратни подвиг као у случају Обилића.

Такође, у српски мит су ушли Свети Сава, Никола Тесла, Вук Караџић, Петар Други Петровић Његош... дакле они Срби чија су јуначка дела на интелектуалном пољу.
Растко Немањић, Свети Сава, због великог историјског подвига - оснивања народне цркве, независне од Цариграда и Рима, у легендама наслеђује особине старословенског Дабога (Бога који даје) постаје вучији пастир, учитељ нације који гради воденице, зауставља реке, помера стене, кује мачеве, и чини читав спектар иновација које олакшавају народни живот.

Поставља се питање да ли и они јунаци, који интимно сматрају митове за народно сујеверје, могу ући у народни мит? Одговор је: да. Јунак уопште не мора разумевати обичаје локалног становништва, довољно је да у људима покрене митски импулс.

Узмимо за пример једног комунистичког револуционара, убеђеног интернационалисту и атеисту. Ернесто Че Гевара заробљен је шумама Боливије где се са својом герилском групом борио за неку врсту политичке утопије. Чеова мученичка смрт (злочинци су га убили рањеног, а затим му одсекли главу и руке) одвела га је право у мит. Његова жртва добила је неочекивани значај, боливијски Индијанци, потомци славних Инка, доживели су га као митско биће које је дошло да им пружи националну слободу и социјалну правду:

Локални хроничари и ретки намерници, забележили су да су у забитим селима старице палиле свећу за душу Чеа Геваре и молиле се.

- Душице моја, Че, спаси мени сиротој моју кравицу...

Пре неколико година, старија жена из околине села Ла Игера, оног у којем је Че убијен, испричала је локалном новинару шта јој се десило:

- Наилази Че преко планине. Познала сам га, како да нисам. Велика му брада и дуга коса, а очи светле као небо. Ја стала, гледам и крстим се. А он ми каже. "Испод ове стене има воде". Нема, господине, одговарам ја, а он опет вели: "Има, има". И оде. Сутрадан, наиђем опет поред оне стене, а испод ње извире вода...

(из текста Борислава Лалића "Светац испод Анда")

Слика
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Krunislav » Пон Феб 14, 2011 12:37 am

uz duzno postovanje i prema Tebi i prema Vojislavu, meni on vise lici na krokodila nego na zmaja
ja kaprim da krokodila bas i nema nesto mnogo kod nas u Srbiji ali nije bas da se nesto ubijamo i od zmajeva.
ne pamtim kad sam poslednji put video nekog
Krunislav

Поруке: 5
Придружен: Пон Феб 14, 2011 12:11 am

Порукаод Svetovid » Пон Феб 14, 2011 12:57 am

Нисам ни говорио о физичком изгледу господина Шешеља.
Не знам зашто намећеш ту тему. :kikl (ах да, желиш да се наругаш, баш те је тешко провалити)
Змајевити јунак, Змај Огњени Вук, у српској традицији, нема физички облик рептила.
У српској традицији рептилоидни изглед имају АЖДАЈЕ које су непријатељи змајева.
Змајевитост је пре свега ДУХОВНА особина. Као што је алавост духовна особина аждаја.

Узгред, добродошао на овај демократски форум.
Надам се да ћу успети да ти објасним концепт српског змаја.
:detel :detel :detel :detel
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Krunislav » Пон Феб 14, 2011 1:15 am

bolje vas nasao, tu sam da ucim.
nadam se da cete me tolerisati

pogledaj u koju si ekipu stavio Vojislava - Sveti Sava, Njegus, Vuk.
sta je taj politicar uradio za ovaj narod pa da ga smatra za vise od coveka?
ne prihvatam odgovor - unistio Hasku azdaju
Krunislav

Порукаод Svetovid » Пон Феб 14, 2011 1:27 am

Krunislav пише:ne prihvatam odgovor - unistio Hasku azdaju

Не знам како оцењујеш рад хашког трибунала.
Можда ти мислиш да је то савршен суд који промовише истину и правду. :kikl
Твоје право. По мом мишљењу у Хагу су желели да Србима наметну комплекс кривице.
И да онда на основу тих монтираних процеса и пресуда Американци читав Балкан третирају као своју колонију.
(јер на Балкану не постоји други државотворан народ који би се супротставио ширењу НАТО пакта)
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Krunislav » Пон Феб 14, 2011 1:48 am

pa nebitno je za ovu pricu sta ja mislim o haskoj nemani
ti kazes da je on unistio sud. to je bas neozbiljna i kolkvijalna tvrdnja.

kako je on to nju unistio?
ako mozes malo da pojasnis

ako bi ti meni dokazao da je on unistio haski sud, ja bih onda mozda i razmislio da li po meni zasluzuje da bude svrstan u drustvo sa Vukom, Svetim Savom, Njegusem
Krunislav

Порукаод Svetovid » Пон Феб 14, 2011 2:00 am

Krunislav пише:kako je on to nju unistio?
ako mozes malo da pojasnis

На више начина. :kafa
- Правнички
- Морално
- Интелектуално
- Стратешки
- Тактички
- Идејно
- на унутрашњем, српском простору
- на спољном, интернационалном фронту

Да не набрајам конкретне догађаје у току процеса јер верујем да си упознат са њима.
:knjige
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Следећа

Повратак на Идеологија и митологија

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост