Једно питање за комунисткињу

расправе о томе да ли, и колико, митови садрже одређене системе вредности, да ли је племенска митологија претеча политичке идеологије... итд.

Једно питање за комунисткињу

Порукаод Svetovid » Пон Јан 31, 2011 1:45 pm

Познато је да су комунисти пропагирали атеизам.
Такође, степеновали су друштвене и религијске системе, од "примитивнијих" ка "сложенијим".
робовласништво --> феудализам --> капитализам --> комунизам
анимизам --> тотемизам --> политеизам --> монотеизам --> атеизам

Комунизам је био религија за себе, са сопственом иконографијом и догмама.

Према систему вредности ортодоксног комунисте, организована религија (монотеизам, ислам, хришћанство..) је примитивна духовност, а паганска политеистичка религија је још примитивнија духовност која тек не приличи новом комунистичком човеку. :caves

Комунисти су донекле толерисали цркву и попове, (мислим да је Тито чак и одликовао патријарха Дожића) био је то однос пре исмејавања и ругања цркви кроз партијска гласила него однос отворене забране, али су зато били немилосрдни према "народном сујеверју". Свако ко је у селу практиковао старе обичаје (литије, бадњак, додоле...) био би тучен и затваран.

Навео сам интересантан пример како је Че Гевара ушао у религију боливијских Индијанаца: http://www.badnjak.com/junastvom_u_mit.html
Али то се није догодило његовом вољом.

Моје питање гласи: откуда код вас, другарице, толико интересовање за паганизам?
:vamp И откуда жеља са слављењем истог?

http://www.nin.co.rs/2000-12/21/15838.html
Miodrag Popović (1920) davno je stekao reputaciju najznačajnijeg srpskog posleratnog književnog istoričara. Obezbedili su mu je, pre svega, monografija o Vuku Stefanoviću Karadžiću i Istorija srpske književnosti, Romantizam I-III. U fundusu srpske književne misli ostaće i njegova studija Vidovdan i časni krst, dosad nesumnjivo najargumentovanija kritika kosovskog mita i kultnog načina mišljenja. Iako pisac više kapitalnih knjiga i jedan od najboljih profesora beogradskog Filološkog fakulteta, Popović je čitavog života ostao van javne scene i njenih reflektora. Prvo su ga od nje udaljili razočaranje u KPJ i robijanje na Golom otoku a kasnije opaka bolest, potpuna predanost naučnom radu, podzemni bojkot nacionalističke čaršije i prerano prekidanje akademske karijere zbog nezadovoljstva stanjem na matičnom fakultetu.

Gde stavljate studije "Vidovdan i časni krst", odnosno kako je došlo do toga da napustite književnu istoriju i krenete ka mitologiji i antropologiji? Ili, kako je vi zovete, književnoj arheologiji?
- Nisam napustio književnu istoriju. Arheološka iskopavanja vršio sam po narodnoj poeziji i srpskoslovenskoj književnosti, po turskim, grčkim, nemačkim, italijanskim, persijskim, latinskim, ruskim i drugim pisanim izvorima i prevodima koji su mi bili dostupni. Inače, ovaj jeretički esej, uz Oktobarsku nagradu grada Beograda, doneo mi je i nevolje. U atmosferi opšte netrpeljivosti, u vreme kada se pojavila knjiga crkveni velikodostojnici shvatili su moje usputno izlaganje o vraćanju dela srpskog naroda staroj veri kao osporavanje uloge Pravoslavne crkve u očuvanju srpske narodnosti, ne primetivši da ja izrično kažem da je hrišćanstvo viši oblik religiozne svesti od paganstva. Da se razumemo. U Vidovdanu i časnom krstu ne plediram za vraćanje paganstvu. Zajedno sa narodnom poezijom, običajima i jezikom, ono nam je ostavilo u nasleđe i nož, kamu, što naša politička i kulturna "elita" često ne shvata.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Re: Једно питање за комунисткињу

Порукаод комунисткиња » Пон Јан 31, 2011 8:34 pm

Хм,лепо да сте о мени отворили тему са обзиром да сам нова .

Овако ја сам Стаљиниста а како знамо Стаљин је уједнио све словенске земље у једну целину .Много поштујем наше древне словенске обичаје и то нема везе са религијом .То је део народа као што сам и ја део народа .

За вас ја имам хиљаду питања много ми се допада сајт !Молим вас само без шовинизма наша словенска традиција и легенде су и сувише лепе да би их шовинизом кварили.

На овај сајт сам дошла јер имам иста интересовања као ви ,не смемо да бацимо у заборав нашу древну историју и обичаје.Још нешто обожавам вукове у то име један видео

:stalj :vuk
Корисников грб
комунисткиња

Поруке: 25
Придружен: Пон Јан 31, 2011 3:20 am
Место: Стаљинград на реци Волги

Порукаод Svetovid » Пон Јан 31, 2011 8:56 pm

комунисткиња пише:Овако ја сам Стаљиниста а како знамо Стаљин је уједнио све словенске земље у једну целину .

У последњој фази живота заиста се позивао на Словенство.
Током полемике са Ђиласом (Милован Ђилас "Разговори са Стаљином") тврдио је да су Албанци словенског порекла, тачније да је у Албанији шиптарска мањина асимиловала словенску већину. Вероватно га је поучио велики Отаџбински рат.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод plišana kornjača » Уто Феб 01, 2011 9:42 am

Једно питање за комунисткињу: Знаш ли да су ,,наше" комуњаре имале договор са усташама о заједничком антисрпском деловању? И како се генерал Младић укалапа у причу о комунизму, видим га на овој сличици?
Корисников грб
plišana kornjača

Поруке: 375
Придружен: Нед Нов 28, 2010 2:12 pm

Порукаод Svetovid » Уто Феб 01, 2011 11:20 am

plišana kornjača пише:И како се генерал Младић укалапа у причу о комунизму, видим га на овој сличици?

Могу ја учитељице! :vamp
Генерал Ратко Младић је из партизанске породице, у СФРЈ ниси могао да будеш официр ако ти је неко близак био у четницима. На почетку рата Младић се обраћао војницима са: другови! (постоје снимци)
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод plišana kornjača » Уто Феб 01, 2011 11:34 am

Svetovid пише:
plišana kornjača пише:И како се генерал Младић укалапа у причу о комунизму, видим га на овој сличици?

у СФРЈ ниси могао да будеш официр ако ти је неко близак био у четницима.

Толико о СФРЈ.

На почетку рата Младић се обраћао војницима са: другови! (постоје снимци)

Па? Ако је био комуњара, што није подвио реп, већ је бранио српски народ од своје ,,комунистичке браће"? Југославија је била вештачка творевина и било је питање времена кад ће се распасти. На крви је изграђена, у крви се распала.
Корисников грб
plišana kornjača

Порукаод комунисткиња » Уто Феб 01, 2011 11:50 am

Ратко Младић је изгубио оца од усташа а четници су му хтели запалити мајку .Он је човек који је и на спрам свега волео свог народ и за њега се борио.

"Када ми је отац убијен од усташа ,имали смо једну краву која нас је хранила током рата.
Четници и партизани нису умали велике сукобе у Босни као у Србији.Једног дана су дошли у нашу кућу (четници)
Завезали су моју мајку у стају ,једну плетеницу су јој завезали за рог од краве другу за стуб ,где је крава била везана.И запалили су и отишли.Спасили су нас комшије.Зар ви мислите да после тога ја могу да ставим кокарду"
РАТКО МЛАДИЋ

Корисников грб
комунисткиња

Порукаод комунисткиња » Уто Феб 01, 2011 11:55 am

пс
Осим тога Ратко Младић је антифашиста
Корисников грб
комунисткиња

Порукаод plišana kornjača » Уто Феб 01, 2011 11:58 am

Као и сваки нормалан Србин.
Корисников грб
plišana kornjača

Порукаод plišana kornjača » Уто Феб 01, 2011 12:09 pm

plišana kornjača пише:

Као и сваки нормалан Србин.

Само је важно одвојити изворно значење антифашизма од ових намазаних Антифа сподоба који под плаштом овог термина пласирају све саме ,,напредне" идеје. Жалосно је што су борци за права радника и студената управо мамини и татини синови који су пуни пара и, притом су вечити студенти који по цео дан блеје испред Филозофског. А како би борба била потпуна залажу се и за права лезба и педера!
Корисников грб
plišana kornjača

Следећа

Повратак на Идеологија и митологија

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост