Митологија-родноверје, и политичко опредељење?

расправе о томе да ли, и колико, митови садрже одређене системе вредности, да ли је племенска митологија претеча политичке идеологије... итд.

Митологија-родноверје, и политичко опредељење?

Порукаод Милица » Сре Сеп 08, 2010 11:24 am

Шта мислите колико је битно политичко опредељење за особу коју интересује митологија (мислим конкретно на словенску, српску, повезану с етнологијом итд) или која је родоверна? И ако мислите да је битно, које политичко опредељење би, по вашем мишљењу, та особа требало да има? За које идеологије сматрате да најприродније могу да се "уклопе" са оваквим интересовањем (или, ако се оде даље, верским опредељењем)?

П.С. Световиде надам се да је ок да стоји на овом подфоруму; ако не, пребаци где мислиш да треба.
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Re: Митологија-родноверје, и политичко опредељење?

Порукаод Demokrata1993 » Сре Сеп 08, 2010 11:51 am

Милица пише:Шта мислите колико је битно политичко опредељење за особу коју интересује митологија (мислим конкретно на словенску, српску, повезану с етнологијом итд) или која је родоверна?

Mislim da političko opredeljenje ne treba da se reflektuje i na pitanje interesovanja prema mitoligiji. Čisto, sa tačne gledišta logičnog zapažanja i mišljenja, svaka ličnost svoja interesovanja gradi prema svojim ambicijama, afinitetima, sklonostima, prema talentu koji ima.... Ako bi smo doveli u vezu političku opredeljenost i samu slovensku mitologiju onda narušavamo ceo koncept vrednosti koji ta mitologija ima. Jer, politika je jednostavno takva - u šta god da se umeša, to postaje manje vredno i donosi negativnost. Međutim, postoje samo momenti kada politika produbljuje svest o poimanju nacije, njene kulture, tradicije. To su ekstremni uslovi, pre svega, mislim na ratne. Onog trenutka kada se političar počne baviti istorijom, znajte da je u pitanju demagoška teza kojom osvaja narod. To je jednostavno do sada istorija napisala. Ali, vratiću se odnosu politike i mitologije. Pitanje glasi: "Шта мислите колико је битно политичко опредељење за особу коју интересује митологија (...)?"
Moj odgovor je - Bitno jeste, ali nije primarno. Ono je čak veoma sporedno. I dalje se oslanjam na tvrdnju da sama osoba odlučuje koliko će razviti svoje interesovanje prema mitologiji, nezavisno od politike koju zastupa. Sada možemo napraviti analogiju pojedinih političkih partija i određenih političara, ali sve je to manje bitno. Logično jeste da jedan ideološki fanatik socijalostičkog sistema vrednosti ne može da vrednuje slovensku mitologiju na način na koji to može "srpski četnik", ma kojoj stranci on pripadao (SRS, SPO i dr.)
Zrelom i obrazovanom čoveku dovoljno je i razmišljanje - što više znam, više vredim. Ako je neko ideološki fanatik, onda je to psihološka bolest, ali o tome ne treba diskutovati, jer to je posebno stanje. Nas zanimaju oni zdravi, psihički zdravi političari, koji su ključ naše teme.
"Kada dođes na svet, čitav svet se smeje, a ti si jedini koji plače. Vodi svoj život tako da na dan tvoje smrti čitav svet plače, a da ti budeš jedini koji će se smejati."
Konfučije(551 – 479 pre nove ere), kineski filozof i socijalni reformator
Корисников грб
Demokrata1993

Поруке: 566
Придружен: Нед Јун 13, 2010 8:40 am
Место: Lazarevac

Порукаод Милица » Сре Сеп 08, 2010 11:57 am

Свака част, Демократо!!! :zurka Ето, то је лепота ове тематике, ја не бих Ђинђића никад ставила на аватар, а могу да потпишем оно што је рекао човек с тим аватаром!!! :)

Што се мене лично тиче, далеко од тога да сам политички неопредељена, али сматрам да је ова тематика пре свега један у низу личних афинитета, склоности, интересовања, или "позива" за нешто који осећамо у себи.
Дакле, не мислим да човек који се за ово интересује МОРА да прати ову или ону идеологију. Може и да не прати ниједну.
Ипак, колико сам ја могла да приметим, потпуно аполитични љубитељи митологије углавном више воле нордијску, грчку, египатску или било коју "познатију" и доступнију митологију. Да би се неко окренуо словенској, која је неправедно бачена у запећак, мислим да му, у већини случајева. треба више од пуке љубави према "фантастичним причама" и цртежима митских бића.
Наравно, не мора то ништа да значи, али ипак је већина људи коју ова тематика занима оријентисана у најмању руку патриотски.
Такође верујем да љубав према народним причама, митовима, боговима и богињама повлачи са собом и неку склоност ка поштовању и чувању традиције, ако не у неком "екстремно конзервативном", онда бар у културном смислу. А пут од тога до патриотизма је кратак... Примера ради - ако вас интересује митологија, врло је вероватно да ће вас привући и народне приче, басне, изворна музика, ношња и фолклор, етнологија у било ком облику, остаци старих обичаја очувани до данас... А ако већ зађете у сферу љубави према томе, нисте много далеко од сфере љубави према својој земљи и свом народу.
Затим, митови и неке главне вредности до којих се држи у њима нису страни главним вредностима национализма. (рецимо, част, борбеност, јуначко држање, итд... Такође и љубав према природи; не знам зашто, али мислим да екологија правом патриоти мора да буде битна.)
Свеједно, не негирам аполитичним људима или чак "либералним демократама" право да их све ово интересује!!!
Што се тиче националиста који се овим занимају, са некима од њих делим политичко мишљење, с некима не, али опет видим митологију као тачку у којој можемо да се сложимо. Сматрам да свако од нас и у митологији може да нађе пример за исправност неке идеологије у коју верује... И ником не замерам чак ни ако не види зашто ја, гледајући митове, циљам на једно, док он, исто гледајући митове, циља на друго.
(Да се разумемо, ово важи само кад је митологија у питању. Ако пређемо на чисто идеолошку расправу, уууууууу, па ту могу да будем јако задрта у својим замеркама, хахахаха!)

УКРАТКО - мислим да је митологија, заједно с етнологијом итд. нешто што треба сви заједно да НЕГУЈЕМО, да се о томе образујемо и да, колико можемо, и друге људе заинтересујемо за то. Мислим да са собом вуче благе обрисе патриотизма, али баш зато што су ти обриси благи, не мислим да је битно како неко с ким делим љубав према митовима гледа на неке друге ствари.

Сличног сам мишљења и кад је религија у питању. По Православљу, родоверје је погрешан пут, али то не значи да православца не могу и не треба да занимају народни митови сами по себи. Али пошто о религији има већ пар тема, молила бих вас да се држите политике. :)
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод John Doe » Сре Сеп 08, 2010 3:10 pm

Politicka opredeljenja mogu biti prosto opredeljenje za jednu stranku ili licnost, sto najcesce u savremenom svetu jesu, ili pak dublji sistem vrednosti.

Ukoliko je ovo prvo u pitanju, cesto su ljudi potpuno kontradiktorni, pa to nije protivno i da veruju u neke postulate koji su medjusobno nespojivi. Ukoliko je ovo drugo u pitanju, tu postoji vise nivoa, zavisno od licnosti, njenog nacina razmisljanja i nivoa obrazovanja.

Recimo da se tesko moze ocekivati da zadrti mondijalista neguje ljubav prema srpskoj mitologiji, ali nije nemoguce da neko ciji osnovni pol politickog opredeljenja lezi na liberalnoj i demokratskoj strani zeli da produbi svoja saznanja o nacionalnom nasledju. Nekadasnji liberali, iz XIX i s pocetka XX veka su bili i veliki nacionalisti.

I na kraju, ali ne i najmanje vazno, postoje ljudi koji shvataju znacaj razlicitih vrednosti, politickih i kulturnih, na razlicitim nivoima. Zasto ne bi neko uvidjao politicke vrednosti odredjenih novijih koncepata organizacije drustva i drzave i istovremeno cenio prastare tradicije svog i drugih naroda?

Sa te strane radi se samo o malo dubljem uvidu, tu i nema neke kontradikcije.

G-djice Milice, a oko koje ste to ideologije toliko nepomirljivi? ;)
Либерално је десно, тоталитарно је лево

Okrugli sto forum
Корисников грб
John Doe

Поруке: 292
Придружен: Чет Авг 19, 2010 3:35 pm
Место: Нови Сад

Порукаод Svetovid » Сре Сеп 08, 2010 3:41 pm

Мислим да су ту присутна два различита психолошка склопа.
:kafa
Србин кога интересује српска митологија је најчешће патриота.
А Србин родноверник је доста често склон "њу ејџ" вредностима.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод talican » Чет Сеп 09, 2010 12:31 am

Аполитичко.
Корисников грб
talican

Поруке: 8074
Придружен: Уто Мај 04, 2010 12:53 am
Место: somewhere under thunder

Порукаод Caliburn » Чет Сеп 09, 2010 8:11 am

Милица пише:Шта мислите колико је битно политичко опредељење за особу коју интересује митологија (мислим конкретно на словенску, српску, повезану с етнологијом итд) или која је родоверна?

Bitno je za svaku osobu, ne samo za one koje interesuje mitologija ili slovenske pagane. Stari Grci su osobu koja se ne bavi politikom nazivali idiot.

Милица пише:И ако мислите да је битно, које политичко опредељење би, по вашем мишљењу, та особа требало да има? За које идеологије сматрате да најприродније могу да се "уклопе" са оваквим интересовањем (или, ако се оде даље, верским опредељењем)?

U slučaju slovenske religije to bi bile ideje koje odgovaraju ideja političlkog centra i levice, ideje socijalizma i sistema u kome se društvo brine o svakom svom članu, uz elemente samoupravljanja i demokratskog odlučivanja i primese nacionalizma.
Svakako ne radikalni konzervativizam i desnica i naročito ne robovlasnički kapitalizam, mada nažalost dosta mladih slovenskih pagana skrenu na taj put, što meni nikako nije drago.

Svetovid пише:Мислим да су ту присутна два различита психолошка склопа.

Mislim da grešiš, a kao primer moug da navedem sebe, a i druge slovenske pagane koje poznajem.
Ja sam slovenski pagan, dakle rodnovernik, pa me zaista interesuje kako se uklkapam u pravilo koje si naveo. :kafa
Caliburn

Поруке: 806
Придружен: Чет Окт 01, 2009 2:26 pm

Порукаод Svetovid » Чет Сеп 09, 2010 1:54 pm

Caliburn пише:

Mislim da grešiš, a kao primer moug da navedem sebe, a i druge slovenske pagane koje poznajem.
Ja sam slovenski pagan, dakle rodnovernik, pa me zaista interesuje kako se uklkapam u pravilo koje si naveo. :kafa

Написао сам речи: најчешће и често.
Што значи да не обухвата сваки појединачни случај.
Нпр. код тебе нисам приметио мањак патриотизма, али сам приметио рецимо да често инсистираш на неким "њу ејџ" концептима, попут оног о тобожњем обрачуну Перуна и Велеса, опширно смо расправљали на ту тему са које си се ономад повукао. :vamp И ајд да узимаш то као претпоставку него тврдиш да је тако и никако другачије.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Caliburn » Суб Сеп 11, 2010 10:22 pm

Svetovid пише:
Caliburn пише:

Написао сам речи: најчешће и често.
Што значи да не обухвата сваки појединачни случај.
Нпр. код тебе нисам приметио мањак патриотизма, али сам приметио рецимо да често инсистираш на неким "њу ејџ" концептима, попут оног о тобожњем обрачуну Перуна и Велеса, опширно смо расправљали на ту тему са које си се ономад повукао. :vamp И ајд да узимаш то као претпоставку него тврдиш да је тако и никако другачије.

Hm, da... New Age koncept koji je najkasnije iz VIII veka. :hoho
Caliburn

Поруке: 806
Придружен: Чет Окт 01, 2009 2:26 pm

Повратак на Идеологија и митологија

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост