Колико је Толкин украо из словенске митологије?

Народна духовност обрађена кроз модерну уметност, филм, књижевност, музику...

Колико је Толкин украо из словенске митологије?

Порукаод Svetovid » Пет Сеп 25, 2009 1:35 pm

Бели Вид пише:
„Господар Прстенова“ је књига која је настала из инспирације њеног аутора углавном скандинавским еповима, мада има примеса свих култура и митова, посебно старогрчких. Од словенских елемената ту су, између осталог, имена „Боромир“ и „Фарамир“, назив за једну расу Људи, Друедаина „Друг“, назив за једну расу Орка „Снага“, као и име једног од Истара (Чаробњака), „Радагаст“, што је име једног старословенског паганског божанства. „Гандалф“ је, са друге стране, назив једног патуљка из нордијске митологије. Толкин је осећао недостатак митова и легенди у енглеском народу и хтео је да му их поклони, макар и овако, у двадесетом веку. Неко ће можда рећи да је онда глупо да се Срби упућују у Толкинова дела, јер ми имамо веома богату митологију, али ја бих таквима одговорио да управо зато ми можемо дубље да их схватимо и да нам она буду ближа. Ми све то имамо већ вековима: и Дагорладску битку, и изгубљено краљевство, и Саруманову издају, и најезде Орка, и похарани Хобитон. Авај! Имали смо и имамо и велики број „Црвјезика“. Једина разлика је што је све то код нас стварно.

http://alas.matf.bg.ac.yu/~mr99164/tolkin.php

Matuška пише:Ovo nije ništa novo- poznato je da je Tolkina inspirisala razglednica koju je doneo iz skandinavskih zemalja za lik Gandalfa- naime tu na razglednici je predstavljen lik čarobnjaka sa sivim ogrtačem i šeširom. Kasnije je tu i tamo kraduckao i eto, sastavio knjigu. Svaka njemu čast- skidam čoveku kapu- još nam ostaje da drugima dokažemo koliko je pomažnjavao iz slovenske mitologije,
Još jedna zanimljiva paralela: Minas Tirt- Beli Grad . Zvuči poznato, eh ;)
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Re: Колико је Толкин украо из словенске митологије?

Порукаод Аврелије » Пон Окт 19, 2009 9:06 am

Највећи је проблем што ми сами довољно не познајемо нашу митологију. Нико се тим питањем, у последње време није озбиљније позабавио. Баш недавно, тражио сам било какву енциклопедију или монографију о словенској митологији - тако нешто је просто немогуће наћи. На крају сам узео Лексикон европске митологије... у коме је 90% словенске митологије изостављено.
Слика
Корисников грб
Аврелије

Поруке: 60
Придружен: Чет Окт 15, 2009 9:02 am

Порукаод Caliburn » Пон Окт 19, 2009 11:10 am

Аврелије пише:Највећи је проблем што ми сами довољно не познајемо нашу митологију. Нико се тим питањем, у последње време није озбиљније позабавио. Баш недавно, тражио сам било какву енциклопедију или монографију о словенској митологији - тако нешто је просто немогуће наћи. На крају сам узео Лексикон европске митологије... у коме је 90% словенске митологије изостављено.

Žalosno je to što ne samo što ne postoji interesovanje, nego se slovenska religija aktivno degradira, a njeno pominjanje suzbija, od strane netolerantnih avramskih religija.
Srbi ne znaju gotovo ništa o svom prethrišćanskom periodu istorije, istraživanja tog perioda se obeshrabruju, a za opis tog perioda se koriste hronike Germana i hrišćana, vekovnih neprijatelja Srba i Slovena uopšte.
Postali smo kao Irska u kojoj se u iz istorije izbačeni delovi koji se bave prethrišćanskom istorijom i građanskim ratom.
Dalje organizovano zaglupljivanje srpskog naroda će nam se svima obiti o glavu i Srbiju i Srbe gurnuti još dublje u krizu.

O slovenskoj religiji se može bliže informisati iz dela Sretena Petrovića, Luja Ležea, Čajkanovića, Elijadea, itd.
Caliburn

Поруке: 806
Придружен: Чет Окт 01, 2009 2:26 pm

Порукаод Аврелије » Пон Окт 19, 2009 11:37 pm

Caliburn пише:O slovenskoj religiji se može bliže informisati iz dela Sretena Petrovića, Luja Ležea, Čajkanovića, Elijadea, itd.

Па да, али тим књигама ће већ цео један век. Век је прошао, а нико није написао ишта озбиљније, а време, време тече... И тако нешто не можемо очекивати можда ни у следећих сто година.
Слика
Корисников грб
Аврелије

Поруке: 60
Придружен: Чет Окт 15, 2009 9:02 am

Порукаод Милица » Чет Нов 19, 2009 1:40 pm

Аврелије, није тачно да нико није написао ништа озбиљније.
Књига коју сам у неколико наврата спомињала овде, а спомињем је и сваком са ким причам на ову тему је "Богови старих Словена" Александре Бајић, издали су је Пешићи пре пар година.
То је један јако озбиљан подухват, систематичан и логичан. И баца једно сасвим ново, и то јако, светло на нашу митологију. Ауторка открива трагове богова и митологије тамо где их најмање очекујемо, а да притом не можемо никако да се успротивимо њеном излагању јер је изузетно логично и концизно.
Тренутно читам, од исте ауторке, "Велику богињу Словена" и за сад могу и за ту књигу да кажем све то исто, али не бих да дајем коначно мишљење док је не завршим.

А не бих рекла да су криве монотеистичке религије за то што не знамо довољно о својој митологији. Православље је, да тако кажемо, "грчко" а католичанство "римско", а опет о грчкој и римској политеистичкој религији сви знају бар по нешто, и то на свим крајевима света, прожимају и сликарство, књижевност, па чак и општу културу. Са нордијском и келтском митологијом је слична прича.
Ко је крив? МИ.
Да, криви су и историчари који су наметнули тзв. германску школу, по којој Словени баш и нису битан фактор, криви су политичари на власти који се не занимају баш превише за нашу културу, министри просвете, професори у школама, бла бла... Али криви смо и ми, "обичан народ".
Ако високу политику и не можемо да променимо, себе можемо. Чувајући сећање на своју културу.

А што се теме тиче, "украо", "мазнуо", "дрпио" итд. су груби термини.
Једноставно, као што га је инспирисало нешто из германске, тако га је инспирисало и нешто из словенске митологије. Нико није ни рекао да је то све плод искључиво његове маште који са већ постојећим митовима нема ништа, сви који знају за Толкина, знају да му је инспирација била митологија целе Европе.
Не видим зашто бисмо се због тога вређали. Онда су нам и браћа Грим дрпила бајке.

Не бих много коментарисала о Толкину, јер га никад нисам читала (без обзира на митолошки садржај који волим, никад ме његова дела нису посебно привлачила).
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод Caliburn » Пон Нов 23, 2009 12:17 pm

Na ovogodišnjem Sajmu knjiga sam kupio knjige Aleksandre Bajić, ali još uvek nisam stigao da ih iščitam. :oops:
Caliburn

Порукаод varda » Суб Сеп 25, 2010 9:27 pm

Ova tema je bas stara, i vidim da se prilicno udaljila od samog Tolkina, ali ja bih da je obnovim jer mislim da o njemu ima 'more than an eye can see' i da se o ovome ima jos svasta ispricati. I mislim da on nije krao, nego je hteo da isprica svoje vidjenje istorije, ali je pricu, za svaki slucaj, umotao u deset marama da bi sto duze opstala, a na nama je da je desifrujemo. Naravno, dao je nekoliko smernica nama entuzijastima.
Takodje sam primetila da je opste prihvaceno misljenje da Tolkin zasniva pricu na skandinavskoj mitologiji. Ali u samom delu, Skandinavci, mozda i Vikinzi, zbog ratnickog umeca, su ocigledno ljudi iz Rohana. A oni su samo pridoslice na teritoriji koju od davnina naseljavaju Sloveni, ljudi iz Belog grada, neka od njihovih imena su Boromir i Faramir. Ovi im rado dozvoljavaju da se tu nasele u zamenu za vojno saveznistvo. A Sloveni i Skandinavci jesu ziveli jedni pored drugih i Vikinzi su u to vreme bili nesto poput placenicke vojske. Vrlo je upecatljiva simbolika Kule Sunca i Kule Meseca, kao podsecanje na stari solarni i lunarni princip, pogotovo sto su Kulu Meseca, tj. lunarni princip zauzele zle sile. Opet, Boromirov i Faramirov narod su samo dalji rodjaci stare loze kraljeva, naroda koji polako izumire, a uz to ih 'moderni' stanovnici Srednje zemlje smatraju divljacima i potencujalno opasnima.
Drevna prestonica Ozgilijat.. o ovome bi se dalo raspravljati - Arkona, Vineta, nesto trece?
Carobnjaci neodoljivo podsecaju na zrece. Ili druide.
Vilenjaci su verovatno stari, predhriscanski bogovi. Obitavaju uglavnom u sumama, od drveca prave prirodne hramove i svet oko sebe cine lepim. Ljudi Srednje zemlje ili ne veruju da oni postoje ili ih se plase. Kao sto i stare bogove nazivaju paganskim.
Gandalf je samo jedno od carobnjakovih imena, ustvari ime po kojem ga vecina protagonista zna. Njegovo starije ime je Mitra(ndir).
Nadam se da nisam jedini zaludjenik po pitanju 'Gospodara prstenova' na ovom forumu i da ima jos vas koji imate svoje teorije o Tolkinovom svetu.
varda

Поруке: 49
Придружен: Суб Сеп 18, 2010 1:06 am

Порукаод Svetovid » Нед Сеп 26, 2010 10:00 am

Имам утисак да је аутора прилично инспирисао Други светски рат.
Што се тиче Словена, опсада Стаљинграда, односно Хелмовог понора.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод varda » Нед Сеп 26, 2010 2:41 pm

Helm je stari naziv za Balkan.
varda

Поруке: 49
Придружен: Суб Сеп 18, 2010 1:06 am

Порукаод Caliburn » Нед Сеп 26, 2010 10:53 pm

Caliburn пише:Na ovogodišnjem Sajmu knjiga sam kupio knjige Aleksandre Bajić, ali još uvek nisam stigao da ih iščitam. :oops:

Iščitao sam ih i mogu da ih toplo preporučim. Na mnogim mestima se ne slažem sa autorkom i smatram da suviše preteruje sa neosnovanim pretpostavkama, no bitno je da uvodi pristup slovenskoj religiji nalik Frejzerovom ili Grejvsom te je stoga u stanju da dešifruje deo narodnog predanja i odatle izvuče dragocene informacije.

Svetovid пише:Имам утисак да је аутора прилично инспирисао Други светски рат.
Што се тиче Словена, опсада Стаљинграда, односно Хелмовог понора.

Nije. U jednom intervjuu Tolkin to decidno opovrgava. Nemam taj intervju pri ruci, ali pokušaću da ga iskopam.
Inače, najbolja referenca koju sam ja našao u vezi uticaja Prvog svetskog rata na Tolkinovo pisanje je:
Tolkien and the Great War: The Threshold of Middle-earth, John Garth

varda пише:Nadam se da nisam jedini zaludjenik po pitanju 'Gospodara prstenova' na ovom forumu i da ima jos vas koji imate svoje teorije o Tolkinovom svetu.

+1 ;)
Caliburn

Следећа

Повратак на Уметност и митологија

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Google Feedfetcher и 3 госта