Pesma o Nibelunzima - germanski ep

Народна духовност обрађена кроз модерну уметност, филм, књижевност, музику...

Re: Pesma o Nibelunzima - germanski ep

Порукаод Elrond Smith » Чет Нов 28, 2013 4:44 pm

Ipak, moram dodati jos nesto, a sto je meni bilo nepoznato do sada.
Naime prevodilac ovog djela je profesor Dragutin Kostic, porijeklom Njemac, ali koji je citav svoj vijek proveo u Srbiji i zivio za nju. Bio je jedan od najboljih poznavalaca nase istorije, jezika i obicaja, borio se za Srbiju i prezivio golgotu preko Albanije jer je i sam bio u nasoj vojsci. Nakon toga bio je jedan od glavnih ljudi u Srpskoj Knjizevnoj Zadruzi :knjige :vitez4

Na kraju drugog sv. rata dozivio je da bude odbacen, jer je porijeklom Njemac. Sve sto je radio i uradio bilo je nevazno. Nakon toga prestao je da uzima hranu i umro.

Vise o tome mozete vidjeti na : http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%94%D1%80%D0%B0%D0%B3%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD_%D0%9A%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%9B

Nazalost, jos jedan primjer kako se divno ljudi cijene po njihovim zaslugama :tugica
The ring can not stay here Mr. Anderson
Корисников грб
Elrond Smith

Поруке: 5341
Придружен: Пет Јун 25, 2010 11:01 pm

Порукаод Aнa » Пет Нов 29, 2013 2:43 pm

и да неко није преко википедије уписао биографију о њему не бисмо знали ништа
просто невјероватно
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4089
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Порукаод Elrond Smith » Пет Нов 29, 2013 8:03 pm

Bas tako
Prepisan je dio iz knjige, ali zaista je sramota kako je taj covjek izdan od zemlje za koju je dao sve i na kraju prakticno zaboravljen. Zaista tuzno.
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Hildur » Пон Авг 04, 2014 12:07 pm

Elrond Smith пише:Konacno stigoh da knjigu privedem kraju.
Zaista zanimljivo djelo o ljubavi, odanosti, osveti i vitestvu.

Ono sto me je kopkalo od starta - cinjenica da film i ovo djelo i nemaju nesto previse dodirnih tacaka - dijelom je objasnjeno u pogovoru. Naime, postoje, koliko shvatam, odvojena djela koja su dosta starija od ovoga, koja odvojeno govore o Zigfridu i Brunhildi, kao i o osveti Krimhilde, a koja su na kraju spojena u ep "Pesma o Nibelunzima". U ovom potonjem, dosta toga je izbaceno ili izmenjeno kako bi moglo funkcionisati kao koliko toliko funkcionalna cjelina.

Volio bih kada bih mogao negdje naci i originalna djela, mada su sanse za to prilicno male, ali vidjecu vec ;)

Pa uvek možeš da baciš pogled na sagu o Volsunzima i drugi deo Poetske Ede koji govori o Sigurdu i ekipi. Onda uporedi sa prstenom Nibelunga tj. nemačko-austrijskom verzijom iste (nordijske) priče. Meni je ovaj ep najzanimljiviji zbog vremena u kome se sve dešava, tj. dobu Seobe naroda i svih tih istoriskih ličnosti koje se spominju, a od ličnosti iz epa mi je najzanimljivija Krimhilda. Podseća me na grčku Medeju ili kraljicu-vešticu Gunhildu, sve tri su snažne i moćne žene i čarobnice koje su zbog nekih svojih životnih odluka bile prilično nepopularne :neznam
SOL.VERITAS.LUX.
Корисников грб
Hildur

Поруке: 297
Придружен: Чет Дец 17, 2009 5:18 pm
Место: Beograd

Порукаод Elrond Smith » Суб Авг 09, 2014 7:07 am

Hildur пише:
Elrond Smith пише:Konacno stigoh da knjigu privedem kraju.
Zaista zanimljivo djelo o ljubavi, odanosti, osveti i vitestvu.

Ono sto me je kopkalo od starta - cinjenica da film i ovo djelo i nemaju nesto previse dodirnih tacaka - dijelom je objasnjeno u pogovoru. Naime, postoje, koliko shvatam, odvojena djela koja su dosta starija od ovoga, koja odvojeno govore o Zigfridu i Brunhildi, kao i o osveti Krimhilde, a koja su na kraju spojena u ep "Pesma o Nibelunzima". U ovom potonjem, dosta toga je izbaceno ili izmenjeno kako bi moglo funkcionisati kao koliko toliko funkcionalna cjelina.

Volio bih kada bih mogao negdje naci i originalna djela, mada su sanse za to prilicno male, ali vidjecu vec ;)

Pa uvek možeš da baciš pogled na sagu o Volsunzima i drugi deo Poetske Ede koji govori o Sigurdu i ekipi. Onda uporedi sa prstenom Nibelunga tj. nemačko-austrijskom verzijom iste (nordijske) priče. Meni je ovaj ep najzanimljiviji zbog vremena u kome se sve dešava, tj. dobu Seobe naroda i svih tih istoriskih ličnosti koje se spominju, a od ličnosti iz epa mi je najzanimljivija Krimhilda. Podseća me na grčku Medeju ili kraljicu-vešticu Gunhildu, sve tri su snažne i moćne žene i čarobnice koje su zbog nekih svojih životnih odluka bile prilično nepopularne :neznam

Hildur! :detel
Jesi li nam se to vratila ili si samo u prolazu?
Hvala na leadovima ;)
Imaš li ideju gdje bih mogao da kupim dotične epove tj da li postoje prevedeni kod nas?
Ukoliko nema i verzija na engleskom bi mi dobro došla ;)
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Elrond Smith » Суб Авг 09, 2014 7:08 am

Upravo nađoh na amazonu... i to se daje besplatno u kindle varijanti :zurka

"The Story of the Volsungs, (Volsunga Saga) With Excerpts from the Poetic Edda"
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Hildur » Суб Авг 16, 2014 11:18 am

Pa ja sam mislila da prevedem i taj drugi deo Poetske Ede (posto smo prvi deo prevele Aleksandra Bajic i ja), ali nisam sigurna da postoji neko veliko interesovanje za to:)
SOL.VERITAS.LUX.
Корисников грб
Hildur

Поруке: 297
Придружен: Чет Дец 17, 2009 5:18 pm
Место: Beograd

Порукаод Elrond Smith » Суб Авг 16, 2014 10:58 pm

Nisam znao sa kim imam cast :detel :detel :detel

Ne znam za druge, ali ja bih definitivno volio da to imam to... tvrdo izdanje ako je moguce... :detel :wub
I "Nibelunge" sam trazio godinama dok nisam nasao... i to sasvim slucajno, na sajmu prije par godina

Ukoliko se odlucis da prevedes imas bar mene ;)

Da li si radila jos neke prevode na slicnu temu?

PS: da li se dobro secam da si imala neke slike sa macem u ruci? ;)
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Elrond Smith » Пон Јан 05, 2015 10:06 pm

Слика
Корисников грб
Elrond Smith