Опишите идеалну девојку / идеалног момка (за везу/брак)

брак, деца, везе, шеме, комбинације, љубав кроз историју и модерно схватање љубави...

Re: Опишите идеалну девојку / идеалног момка (за везу/брак)

Порукаод Svetovid » Суб Нов 27, 2010 1:04 pm

:kafa

Концепт везе

Раширено је веровање да је сасвим довољно да неко пронађе особу са којом ће се снажно волети, па да са њом има веома срећан заједнички живот. Људи који верују да љубав има такву моћ не мењају мишљење ни онда када очигледно снажну љубав не прати срећан крај. Људи закључују да у том конкретном случају крај доказује да ни партнер ни љубав нису били прави. Настављају да верују да права љубав мора довести до срећне љубавне везе.

Људи који верују у моћ праве љубави да пару донесе срећан заједнички живот погрешно изједначују љубав са везом. Љубав и веза нису исто, то су две различите појаве. И зато је могуће да се двоје снажно воле, али да нису у стању да направе добру везу. Могуће је и обрнуто: имати веома добру везу упркос љубави која није снажна. И зато је за срећну љубавну везу потребно знати да је поред љубави важна и веза коју је са вољеном особом могуће остварити.

Веза постаје проблематична онда када двоје људи који се иначе снажно воле имају различите погледе на то како веза треба да изгледа. Свако од њих покушава да оног другог „угура” у властити концепт везе. Када то не успева тада је особа фрустрирана јер сматра да са везом или партнером нешто није у реду. Када оба партнера инсистирају на исправности свог концепта везе, конфликт око тога како веза треба да изгледа постаје хроничан. Тада веза постаје неквалитетна: нестабилна, пуна свађа, емоционалног изнуђивања, насиља и честих привремених раскида. А управо зато што се двоје у неквалитетној вези заиста воле, они због несклада снажно пате.

Заблуда је веровати да је велика љубав довољна да би љубавна веза била срећна, складна, стабилна и дуготрајна. Љубавна веза је састављена из две различите ствари, из љубави и из везе. Добра љубавна веза је она у којој постоји љубав и у којој постоји веза која добро функционише. За то сама љубав није довољна. Ко жели срећну љубавну везу, треба да процени да ли је са потенцијалним партнером могуће остварити управо такву везу. Прво је потребно знати каква се веза тражи. Када особа зна шта тражи, тада ће много лакше међу потенцијалним кандидатима разликовати оне који се могу уклопити у њен концепт везе од оних који се никако не могу уклопити. Већ и то да неко успе да међу особама које му се свиђају идентификује оне са којима не би могао да оствари задовољавајућу везу многе може поштедети љубавне патње. У многим случајевима се то може проценити на самом почетку, само не треба жмурити и надати се да ће љубав да одради своје, већ треба гледати.

Зоран Миливојевић
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Милица » Уто Дец 14, 2010 12:09 am

Што сте престали са описима својих идеалних партнера? Баш је занимљива тема... Тако ми и треба кад форуме ретко обилазим, па застаре занимљиве теме док ја не дођем, хаха!
Углавном, да се огласим и ја. :)

Опште особине: Да има навике, идеје, ставове и укусе са којима могу да се сложим или бар направим компромис. За 20 година кад прође страст и све остало, ово ће бити темељ односа. Колико год да је дечко леп и паметан и колико год да међу нама има "хемије", ако нам се нека мишљења, приоритети и навике не поклапају, нема будућности с њим. Што се нације тиче - ако и није Србин, онда да је из неке нације коју ја лично поштујем или која ми је ок. И да он исто мисли о мојој нацији.

Психичке особине: Да је искрен и да својим делима стоји иза својих речи, да стоји иза својих ставова страствено или, да тако кажем - фанатично, хахаха, и да ме његова личност сама по себи осваја. И још нешто, колико год ово звучало смешно као пожељна особина - да има тешку нарав. Не да буде насилан и да ме туче, али мора да буде "опаснији" од мене, хахаха. Да буде као нека дивља животиња, нпр. вук. :) Или, што би рекла Слађана Милошевић "неко од олује луђи". :)

Физичке особине: Немам посебне захтеве као што је висина, тежина, број ципела, и остало, хахаха. Да је нормално грађен и јак, да нема на њему ништа што ми се упадљиво не свиђа, да мени буде привлачан, да добро изгледамо заједно, и да има јак, упечатљив поглед. Углавном замишљам плавооког "принца на белом коњу", али и ако има смеђе очи, немам ништа против.

Особине наше везе: Metallica - "Nothing Else Matters" :) да испуњавамо једно друго, да смо најбољи пријатељи и најбољи љубавници једно другом, да се поштујемо, да смо искрени и блиски.
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод Милица » Уто Дец 14, 2010 12:11 am

Иначе, супер је овај текст "Концепт везе" :) Тако сам поносна на саму себе што сам управо такав став о вези и створила на основу веза које сам имала, хаха.
Корисников грб
Милица

Поруке: 340
Придружен: Чет Окт 29, 2009 2:08 pm

Порукаод Svetovid » Суб Дец 25, 2010 10:00 pm

:kafa

Како одабрати правог партнера

Један од разлога због којих је љубавни живот постао веома компликован јесте то што се најчешће препуштамо осећањима да одлучују уместо нас. Често верујемо да су осећања наше природне реакције, да су израз нашег правог, аутентичног ја. Верујемо да осећања исијавају истину. Истраживање емоција током последњих деценија показало је да су осећања последица наших уверења, вредности, односно процене одређених људи и ситуација. Та уверења и представе које стварају осећања могу бити погрешни. Управо због тога наше „срце” тако често греши.

Уместо да се ствари одвијају по сценарију у коме се двоје сретну и снажно заљубе једно у друго, те након тога „живе срећно до краја живота”, оне често након доброг почетка крену нежељеним током. Постаје нам јасно да за квалитетну везу или брак нису довољни ни снажна заљубљеност, ни велика сексуална привлачност, па ни интензивна љубав.

Ако емоције нису довољне, како онда одабрати довољно доброг партнера за животног сапутника, за оца или мајку своје деце?

Иако нису довољна, осећања су на првом месту. Већини људи је основно да им се потенцијални партнер свиђа, да их привлачи. На овом свиђању се гради емоционални однос. Поред видљивог, важан је и онај невидљиви део, личност потенцијалног партнера коју упознајемо током времена. Најбоље је ако се испостави да партнер има квалитете које високо ценимо, а нема мане које би нам пуно сметале.

Ако особа тражи партнера за везу, онда то мора бити неко ко је спреман за емоционално везивање и посвећивање партнеру. Постоји много дивних људи, привлачних и са пријатном и лепо изграђеном личношћу, али који једноставно, упркос својим годинама, нису спремни за озбиљну везу. Спремност за везу зависи од нечијег емоционалног развоја који више није повезан са узрастом, тако други људи не могу некога натерати да емоционално сазри.

Добар избор је олакшан оним људима који знају за шта бирају, који имају јасна очекивања од сопственог живота, јасан животни концепт или план. Када постоји такав концепт, тада постоје критеријуми на основу којих је могуће закључити да ли је потенцијални кандидат уклопљив или неуклопљив у тај концепт. Као код снимања филма: прво је потребно имати сценарио, знати какав је филм, па тек онда изабрати главног глумца или главну глумицу. Неки глумци су добри за акционе филмове, али нису добри за дечје филмове или за породичне филмове. Добро је сазнати у каквим је „филмовима” особа глумила до сада.

Добар избор партнера јесте веома добра основа за везу, али ту није крај. Сваку везу треба активно неговати, бранити и градити.
Зоран Миливојевић
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Ruzica » Суб Феб 12, 2011 4:04 pm

Да, сад сам тек погледала ову тему... занимљива и верујем да су људи искрено одговорили...( и ти си... али си опет свје казивање "поткрепио" З. М.!!!)
Опште особине:паметан - образован, хороскопски знак ( најидеалнији "дуплој девици" су - "лав" и "рибе"), српски националиста
Физичке особине: "мушка лепота"
Особина везе:искреност, поштовање ( јер без поштовања личности нема ни љубави), наравно љубав и сексуално слагање...па, нек траје докле траје!!!
Корисников грб
Ruzica

Поруке: 830
Придружен: Суб Мај 01, 2010 8:01 pm
Место: Београд

Порукаод Ognjena Omi » Чет Мар 17, 2011 12:41 am

Najbolji par :hoho

Слика
Ja sam ovde samo zbog spama :hoho
Корисников грб
Ognjena Omi

Поруке: 111
Придружен: Пет Мај 07, 2010 3:23 pm

Порукаод Svetovid » Чет Мар 17, 2011 4:03 pm

Не види се слика. :type
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод panda » Чет Мар 17, 2011 4:19 pm

Dobra kuvarica, prijatelj ( zajednicke teme i ostalo) i da je ne boli glava svako vece. :bedak :D
panda

Поруке: 116
Придружен: Уто Нов 23, 2010 12:40 am

Порукаод Ognjena Omi » Пет Мар 18, 2011 1:45 pm

A steta, bas je bila interesantna :hoho
Evo ista samo drugacija :hoho jel pogadjate o kome se radi :hoho
Слика
Ja sam ovde samo zbog spama :hoho
Корисников грб
Ognjena Omi

Поруке: 111
Придружен: Пет Мај 07, 2010 3:23 pm

Порукаод Svetovid » Пет Мар 18, 2011 1:51 pm

Да, Молдер Лисица (Фокс) и Скали.

Корисников грб
Svetovid
Site Admin

ПретходниСледећа

Повратак на Љубав, сексуалност и породица

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост