Најлепша српска (словенска) имена за децу?

брак, деца, везе, шеме, комбинације, љубав кроз историју и модерно схватање љубави...

Re: Најлепша српска (словенска) имена за децу?

Порукаод Elrond Smith » Уто Нов 19, 2013 3:20 pm

Onda si dobra imena podijelila ako su ovakva kao sto si navela ;)
The ring can not stay here Mr. Anderson
Корисников грб
Elrond Smith

Поруке: 5341
Придружен: Пет Јун 25, 2010 11:01 pm

Порукаод Elrond Smith » Уто Нов 19, 2013 3:21 pm

Onda si dobra imena podijelila ako su ovakva kao sto si navela ;)
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Elrond Smith » Уто Нов 19, 2013 3:22 pm

joj sto me nervira ovaj moj mis sa svojim double-clickom
moracu da pazarim neki novi :P
Корисников грб
Elrond Smith

Порукаод Aнa » Нед Нов 23, 2014 5:55 pm

VELIKA AKCIJA: Traže se svi mali Živojini u Srbiji! Evo i zašto

Autor: M. Milojević/ Foto: Privatna arhiva 28.10.2014. -

Da li poznajete mališana koji se zove baš ovako? Ako je vaš odgovor potvrdan, pročitajte zašto je ovo važno...

Kreće potraga! Svi mali Živojini sada su u centru pažnje, zahvaljujući njihovom starijem imenjaku i njegovoj akciji "Živeo Živojin".

- Ideja je da podstaknemo stara tradicionalna srpska imena, pa počinjem od onog koje i sam nosim. Primetio sam da se u poslednje vreme vraćaju u modu stara imena, Sava, Vuk, Stefan, ali Živojina nema - priča Živojin Petrović.

Stoga je Živojin pokrenuo potragu za svim osnovcima iz Srbije koji nose baš ovo ime.

Akciju je preko društvenih mreža počeo tokom vikenda, a za sada su se odazvali roditelji troje mališana.

- I sam sam kao mali bio okružen novim imenima, a kada se ja predstavim kao Živojin, oduvek su mi se čudili. Želim da ohrabrim mališane, ali i da motivišem buduće roditelje da deci daju ovo ime i očuvaju staru srpsku tradiciju i kulturu - dodaje Petrović.

Ko je Živojin Petrović?

Živojin Petrović je Beograđanin koji je tokom poplava u Obrenovcu doprineo akciji spasavanja ljudi kao - radio amater. Tada je zajedno sa svojim kolegom uspešno obaveštavao radio talasima ljude o opasnosti u poplavljenim područjima.
Jedan je od osnivača organizacije Komitet Znanja Srbije. Dugogodišnji radio-amater sa pozivnim znakom YU1PZ, preduzetnik koji spaja nauku i biznis.

Za male Živojine, "veliki" Živojin pripremio je prigodne poklone.

- Bilo bi lepo da se svi upoznamo i družimo, kao i da pokrenemo i druge, da eventualno podstaknemo - "izazovemo" još nekog Milutina, Obrena, Velibora odnosno Ljubicu, Jovanku i druge na sličnu akciju - objašnjava Petrović koji je svoje ime nasledio od dede, borca na Solunskom frontu i nosioca Albanske spomenice.

Iako je imao ideju da se za pomoć obrati i Ministarstvu prosvete, kaže da ovakav spisak nemaju te i da imaju ne bi bilo moguće iskoristiti ga zbog zaštite podataka.

Zato se i mi priključujemo potrazi za malim Živojinima.

Roditelji mališana Živojina iz osnovnih škola širom Srbije, javite se Živojinu Petroviću na mejl zika@zika.rs .

Poznati Živojini

- Staro srpsko ime Živojin u osnovi ima reč - živ, i asocira nas na život, živahnost...živost a takvi su i bili znameniti Srbi počev od političara i dopisnog člana SANU profesora beogradskog Univerziteta Živojina Perića, dirigenta beogradske filharmonije i profesora muzičke akademije Živojina Zdravkovića, čuvenog reditelja, književnika, slikara i profesora FDU u Beogradu Živojina Pavlovića, pa sve do najčuvenijeg Živojina - oličenja herojstva, hrabrosti i viteštva srpske vojske, vojvode Živojina Mišića - primećuje Živojin Petrović.
http://www.24sata.rs/vesti/aktuelno/ves ... 5454.phtml
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4089
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Порукаод Aнa » Уто Мај 10, 2016 6:15 pm

http://www.rts.rs/page/radio/ci/story/2 ... ekuda.html
audio

Село Доња Врбава близу Горњег Милановца јединствено је у Србији по томе што свако од око 200 домаћинстава има надимак по коме се препознаје. Осим породичних, већина становника има и личне надимке, који су углавном наденути по називима животина. Тако у једном сокаку зиве Гуштер, Пиле, Курјак и Прасе. Сви прихватају своје надимке, уредно се на њих одазивају и... нико се не љути.

Драгомир Антонић, етнолог, истраживао је и у обимној грађи забележио приче о надимцима у Доњој Врбави, а ова занимљива студија биће објављена крајем године. Причу о надимцима, који су некад важнији и од имена, испричао је и за слушаоце емисије Којекуда.
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4089
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Претходни

Повратак на Љубав, сексуалност и породица

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта