Славне личности о женама, мушкарцима, браку...

брак, деца, везе, шеме, комбинације, љубав кроз историју и модерно схватање љубави...

Славне личности о женама, мушкарцима, браку...

Порукаод Svetovid » Уто Јан 07, 2014 7:39 pm

:kafa12
Tajne Arhiva SANU: Nepoznata pisma Crnjanskog Andriću
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... og-Andricu

KUPUJTE ŽENE

U jednom pismu Crnjanski poručuje Andriću da se ne zaljubljuje:

- Ohol ste čovek, a te lako varaju. Primate za gotovo i što nije poznato. Nego kupujte žene. To je najbolje za zdravlje, kao dobar ručak i kakva bezbrižnost! Ne ženite se pak, nikako - to vam je kao kad imate malo dete. Briga. (Ovo svakako molim da ne ispričate nikako Vidi)

Слика

Crnjanski piše Andriću i o prvim godinama života sa Vidom Ružić (kasnije Crnjanski), koja je važila za jednu od najlepših žena Beograda. Oni koji su ih poznavali govorili su o njima u jednini, jer ih je neotuđiva ljubav spojila. U Andrićevoj zaostavštini sačuvana je pozivnica koju je 15. 8. 1921. Crnjanski poslao:

"Čast mi je javiti vam, da sam se verio sa gospođicom Vidom Ružić iz Beograda".

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Re: Славне личности о женама, мушкарцима, браку...

Порукаод Svetovid » Сре Јан 08, 2014 11:26 am

DUŠKO RADOVIĆ O BRAKU:

Слика

"Žene koje su se dobro udale, jutros idu kolima na posao. Voze ih muževi koji su se loše oženili."

"Zašto bi čovek trebalo da se razvede? Pre svega zato što je oženjen, a zatim i iz nekih drugih razloga."

DUŠKO RADOVIĆ O ŽENAMA:

Слика

"Žena je kao zima, ima dobre i loše strane. Dobre strane joj se vide, a loše osećaju."

"Ženama je potreban samo mali znak, nagoveštaj, jedan mig, nevidljiv detalj, sitan povod, a zatim sve rade same: vole, pate, nadaju se, maštaju i plaču."

"Samo kukavice vole po nekoliko žena. Hrabri muškarci ne plaše se rizika da vole samo jednu ženu."

"Ne trčite za ženama da se ne sudarite sa onima koji od njih beže."

"Obratite pažnju na to kako vas žena od jutros tužno i žalosno gleda. Setite se šta je to što imaju sve druge žene, a samo vaša žena nema."

DUŠKO RADOVIĆ O MUŠKARCIMA

Слика

"Nekada su ili zidovi bili mekši ili muškarci tvrđi. Danas je teško naći čoveka da vam ukuca ekser u zid."

"Danas je toliko teško biti muško da su mnogi odustali. Mnogi još uvek izgledaju prilično muškobanjasto za svoje namere."

"Muškarci ne mrze žene onoliko koliko viču na njih, niti žene vole muškarce onoliko koliko ih slušaju i trpe."

"Muškarci mogu da vole samo kada nađu malo slobodnog vremena i samo one žene koje im se u tom trenutku nađu pri ruci."
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Svetovid » Сре Јан 08, 2014 11:48 am

"Privlačna je samo ženidba iz ljubavi. Oženiti se devojkom samo zato što je ona simpatična isto je što i kupiti na tržnici nepotrebnu stvar samo zato što je ona lepa. U bračnom životu najvažniji šraf je ljubav, polna privlačnost, jedno telo, a sve drugo nesigurno je i dosadno ma kako smo pametno preračunavali. Dakle, nije reč o simpatičnoj devojci, nego o voljenoj."

A. P. Čehov

"Brak je u izvesnim slučajevima strahovita zabluda s jedne strane i strahovita prevara s druge strane."

Ivo Andrić

"Ženidba je prva glupost koju čovek načini kada postane zreo i razuman."

V. Šekspir
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Svetovid » Сре Јан 08, 2014 12:01 pm

Nikola Tesla ( 1856 - 1943)

"Ne mislim da bi pronalazač trebao da se ženi, zato što je takve prirode da se mora posvetiti poslu u potpunosti; bude li se posvetio ženi koju voli, onda će njoj dati sve što ima, ali će zato napustiti svoj posao. Mislim da ne možete nabrojati mnogo izuma oženjenih ljudi."

"Uvek sam mislio da žena ima one suptilne umne i duševne osobine koje su je činile nadmoćnijom u odnosu na muškarca... Ali, senzibilna žena koju obožavam je sada nestala i ustupila mesto ženi koja misli da je njen najveći cilj da što više liči na muškarca - u odevanju, glasu i delu... Svet je iskusio mnoge tragedije, ali, po meni, najveća tragedija je sadašnja ekonomska situacija koja je ženu okrenula protiv muškarca i one u mnogo slučajeva uspevaju da zauzmu njegovo mesto u poslu i industriji. Rastuća tendencija žene da zaseni muškarca znak je propadanja civilizacije."

"Mislim da književnik ili muzičar treba da se ožene. Oni tako dobivaju nadahnuće koje ih vodi većem uspehu. Ali pronalazač ima tako žestoku narav, sa toliko divlje, strašne osobenosti, da bi morao sve da napusti i da se tako odrekne svoje izabrane oblasti rada da bi se posvetio ženi. A i šteta je što je tako; ponekad se osjećamo tako usamljenim. U mojim studentskim danima upoznao sam šta znači provesti četrdeset i osam sati bez prekida za kartaškim stolom, doživljavajući pritom vrlo jaku emociju, onu o kojoj mnogi misle da je najjača za koju se zna, ali ona je mlaka i bljutava upoređena sa onim uzvišenim trenutkom kada vidite da vaš dugotrajni trud donosi plod u vidu nekog uspjelog ogleda koji potvrđuje vaše teorije…”

„Borba žene za ravnopravnost završiće se novim poretkom, u kome će žene biti nadmoćnije. Savremena žena neće istaći svoje pravo na jednakost, a docnije i nadmoćnost, podržavajući čoveka u plitkom fizičkom smislu, već će probuditi svoj um. U budućnosti će ona biti dobro obrazovana kao i muškarac, a potom i bolje, jer uspavane moći njenog duha biće podstaknute na rad, koji će biti utoliko veći ukoliko su one vekovima mirovale. Žena se neće obazirati na ono što je bilo, i zaprepastiće civilizaciju svojim napretkom. Ali, sticanje novih polja poduhvata za ženu, njihova uzurpiranja vodećih mesta zamagliće i na kraju izbrisati žensku senzibilnost, ugušiće materinski instinkt, brak i materinstvo prestaće postoje, a ljudska civilizacija približiti savršenoj civilizaciji pčela“.

"Moja majka je poticala iz jedne od najstarijih porodica u našem kraju i pripadala je lozi izumitelja. Njeni otac i deda su izumeli mnogobrojna oruđa za domaćinstvo, ratarstvo i druge svrhe. Ona je zaista bila velika žena, retke umešnosti, hrabrosti i moralne snage, koja se hrabro suprotstavljala životnim nevoljama i stekla mnoga teška iskustva. Kada joj je bilo šesnaest godina nekakva zarazna boleština harala je zemljom. Njenog oca su bili pozvali da obavi poslednju pričest bolesnika na umoru, a za vreme njegovog odsustva ona je sama otišla da pomogne jednoj porodici u susedstvu, koju je takođe napala ta strahovita bolest. Svi članovi porodice, njih petoro, brzo su podlegli jedno za drugim. Ona ih je sama okupala i obukla. Pošto ih je prema običajima svojih predaka ukrasila cvećem, položila ih je na odar. Kada se otac vratio, sve je bilo pripremljeno za hrišćansku sahranu. Moja majka je bila prvorazredni izumitelj i verujem da bi mnogo postigla da nije bila tako daleko od modernog života i njegovih mnogostrukih mogućnosti. Izumela je i konstruisala svakojake naprave i alatke, tkala je najlepše šare od vune koju je sama prela. Čak je sejala semenje, uzgajala biljke i sama razdvajala njihova vlakna. Neumorno je radila od rane zore do kasno u noć i bezmalo sva odeća i pokućstvo u kući bili su delo njenih ruku. I posle šezdesete, prsti su joj bili još toliko spretni da je mogla ono što očima vidi, rukama da stvori."
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Порукаод Aнa » Уто Мај 27, 2014 1:08 pm

Корисников грб
Aнa

Поруке: 4089
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Повратак на Љубав, сексуалност и породица

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта