Добрица Ћосић о "неољотићевском шабанизму"

Сви који мрзе српску митологију. Љотићевци, глобалисти, талибани, либерали по занимању, скинхедси, образовци, стројевци, напредњаци, дверјани, цр[к]вени кмери, вехабије, зилоти, фундаменталисти свих врста

Re: Добрица Ћосић о "неољотићевском шабанизму"

Порукаод Aнa » Нед Јул 05, 2015 6:09 pm

Који је то систем вредности и које су то "смернице"?

Свети Сава нам је дао смјернице да волимо своју отаџбину, своју цркву, и научио нас добрим обичајима да би на тај начин повезао српски народ..
а то што је данас поремећен систем вриједности и што морамо изнова да доказујемо своје право на државу је друга прича
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4087
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Порукаод Фундаменталиста » Пон Јул 06, 2015 12:02 am

Свети Сава нам је дао смјернице да волимо своју отаџбину, своју цркву, и научио нас добрим обичајима да би на тај начин повезао српски народ..

Где се могу пронаћи те смернице? Који су то добри обичаји који су повезали српски народ?
Корисников грб
Фундаменталиста

Поруке: 1612
Придружен: Сре Јул 25, 2012 4:11 pm
Место: Градац Моравски

Порукаод Svetovid » Пон Јул 06, 2015 10:06 am

Некакви обичаји су нас повезивали, јер смо једини народ на Балкану који се сопственим снагама ослободио од Турака. А опет Турци су спалили мошти Светог Саве као одмазду за један од већих српских устанака, што значи да су и они перципирали Светог Саву као неког ко даје смернице Србима.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Фундаменталиста » Пон Јул 06, 2015 10:14 am

Некакви обичаји су нас повезивали

Па који су то обичаји, што не кажете већ једном?

што значи да су и они перципирали Светог Саву као неког ко даје смернице Србима.

Јест сад испаде Сава први српски смерничар. Турци су спалили мошти јер је се народ окупљао око њих, али не због тамо некакве светосавске идеологије.
Корисников грб
Фундаменталиста

Порукаод Aнa » Пон Јул 06, 2015 10:31 am

обичаји као што су Божић, ложење бадњака, породична слава...
али ти си се прескочио на Јахвину страну, и отуд стално нешто добацујеш, и све ти нешто није јасно, и све тумачиш са позиције Јевреја, па и светосавље, па ти још и Николај Велимировић не одговара, сигурно да опет нешто са Јеврејима има везе

и да се разумијемо против Јевреја немам ништа, тај ми је народ далек и непознат, у Црној Гори Јевреја немамо, мислим сигурно да постоји неколицина, али то је занемарљиво...
тако да кад ти помињеш Јахву и Јевреје, ја не знам ни шта причаш ни о коме причаш, али стварно немам појма
све ми је то толико страно да ја тебе све у чуду гледам'
Корисников грб
Aнa

Порукаод Фундаменталиста » Пон Јул 06, 2015 2:39 pm

обичаји као што су Божић, ложење бадњака, породична слава...

Зар то нису обичају који су били и пре Саве? И какве то везе има са идеологијом?

и све ти нешто није јасно, и све тумачиш са позиције Јевреја, па и светосавље, па ти још и Николај Велимировић не одговара, сигурно да опет нешто са Јеврејима има везе

Ја сам веру примио о Јевреја и тако морамо резоновати, а и Сава и Николај су примили веру од Јевреја само што су они направили неке компромисе. И да појасним ИДЕОЛОГИЈУ СВЕТОСАВЉА је конципирао Николај Велимировић у 20том веку.

тако да кад ти помињеш Јахву и Јевреје, ја не знам ни шта причаш ни о коме причаш

Како бре не знаш? Па зар у твојој цркви не верују у Јахвеа и Његовог јединородног Сина, јеврејског Месију који је умро на крсту пре 2000 година?
Корисников грб
Фундаменталиста

Порукаод Aнa » Пон Јул 06, 2015 4:23 pm

наравно да вјерују, као што вјерује остатак хришћанског свијета, јер да људи вјерују да са смрћу све завршава ко зна шта би било, људи подсвјесно не прихватају смрт као појаву

али дозволићеш да постоји и српско православље и да као такво има своје особености: светосавље, народну религију, обичаје и да због тога је, код вјерујућег народа мало скрајнут Јахва
не зато што се има нешто против њега, већ зато што га не промишљају, не доживљавају, не виде као свог
па, кад ја наиђем на неког као што си ти који је сав у томе, ја се зачудим и запитам: зашто му је све то потребно? зар му није довољна наша вјера
очито да није, као и другима сличним њему
Корисников грб
Aнa

Порукаод Фундаменталиста » Пон Јул 06, 2015 4:26 pm

Aнa пише:наравно да вјерују, као што вјерује остатак хришћанског свијета, јер да људи вјерују да са смрћу све завршава ко зна шта би било, људи подсвјесно не прихватају смрт као појаву

али дозволићеш да постоји и српско православље и да као такво има своје особености: светосавље, народну религију, обичаје и да због тога је, код вјерујућег народа мало скрајнут Јахва
не зато што се има нешто против њега, већ зато што га не промишљају, не доживљавају, не виде као свог
па, кад ја наиђем на неког као што си ти који је сав у томе, ја се зачудим и запитам: зашто му је све то потребно? зар му није довољна наша вјера
очито да није, као и другима сличним њему

Ствар је једноставна или си хришћанин или ниси.. нема ту много филозофирања.
Корисников грб
Фундаменталиста

Порукаод Tatzelwurm » Пон Јул 06, 2015 4:30 pm

Не мало Ана , него мало више. Цркве причају само лепе ствари из Библије ,а да причају онако како јесте сви Срби би спалили исту ту књигу на ломачи. Оно што наш народ на лукав начин од стране Цркве одржава јесу славе и све оно што СПЦ разликује од осталих. Да нема тога...били би већи неверници од Чеха... :opaki

Овако , ми смо верници зарад "моде" , "зато што тако треба" и "традиције"... :hoho
There comes a time when you look into the mirror and what you see is all you will ever see. And you accept it, or your kill yourself. Or you stop looking in mirrors."
LIBERUM VEL I MORTE
"There is no conflict between the ideal of religion and the ideal of science, but science is opposed to theological dogmas because science is founded on fact." -Nikola Tesla
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety"-Benjamin Franklin
.˙. .˙. .˙. .˙. .˙. 爻 .˙. .˙. .˙. .˙. .˙.
THE SOURCE OF MY MAGICK IS LOVE. WHO IS THE SOURCE OF LOVE?
Корисников грб
Tatzelwurm

Поруке: 1549
Придружен: Пон Мај 16, 2011 11:39 am
Место: Обилазим свет и гледам шта се ради...

Порукаод Svetovid » Пон Јул 06, 2015 5:12 pm

А да се вратимо на тему.... :kafa Суштина је да је Растко Немањић битно допринео формирању српске нације, а да је у 21 веку. потребан нови Свети Сава, модерни државник, који ће у складу са модерним временом направити национални програм, мислим да је Добрица Ћосић то хтео да каже.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

ПретходниСледећа

Повратак на ШТЕТОЧИНЕ - Але и аждаје

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта