Добрица Ћосић о "неољотићевском шабанизму"

Сви који мрзе српску митологију. Љотићевци, глобалисти, талибани, либерали по занимању, скинхедси, образовци, стројевци, напредњаци, дверјани, цр[к]вени кмери, вехабије, зилоти, фундаменталисти свих врста

Re: Добрица Ћосић о "неољотићевском шабанизму"

Порукаод Фундаменталиста » Пон Јул 06, 2015 6:06 pm

Суштина је да је Растко Немањић битно допринео формирању српске нације,

Како? Зар српска нација није старија од једног калуђера? Зар ми немамо националну историју пре Немањића?

потребан нови Свети Сава, модерни државник, који ће у складу са модерним временом направити национални програм

Да и Велимировић га је препознао у Хитлеру:

„Ipak se mora odati priznanje sadašnjem nemačkom Vođi, koji je kao prost zanatlija i čovek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo u 20-om veku on je došao na ideju Svetoga Save, i kao laik poduzeo je u svome narodu onaj najvažniji posao, koji priliči jedino svetitelju, geniju i heroju.“
Корисников грб
Фундаменталиста

Поруке: 1612
Придружен: Сре Јул 25, 2012 4:11 pm
Место: Градац Моравски

Порукаод Svetovid » Уто Јул 07, 2015 7:52 am

Намерно сам употребио израз нација, а не народ. Наравно да су Срби као народ постојали далеко пре Немањића, али од Немањића добијају неке елементе нације (кажем елементе, јер није то нација у 19. вековном смислу) попут: народне цркве, народних свештеника који нису ни Грци ни Латини, јаке државе са писаним законима са важењем на целој територији, све је то допринело да народ прерасте у нацију касније. За Велимировића: ноу комент.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Фундаменталиста » Уто Јул 07, 2015 10:30 am

Намерно сам употребио израз нација, а не народ. Наравно да су Срби као народ постојали далеко пре Немањића, али од Немањића добијају неке елементе нације (кажем елементе, јер није то нација у 19. вековном смислу) попут: народне цркве, народних свештеника који нису ни Грци ни Латини, јаке државе са писаним законима са важењем на целој територији, све је то допринело да народ прерасте у нацију касније.

Срби су били нација и пре Немањића, имали су своје државе, своје владаре чак и своју националну религију. Нису Срби добили своју народну цркву већ само изборили аутокефалност у оквиру интернационалне православне цркве. Такође та црква је заједно са тадашњом владајућом династијом прогонила и убијала Србе који нису припадали њој. А та српска држава је била само бледа копија Византије. Дакле илузорно је говорити о некој националној идеологији и националној држави у средњем веку.
Корисников грб
Фундаменталиста

Порукаод Svetovid » Уто Јул 07, 2015 10:46 am

Нације се формирају у 18-19 веку, а неки предуслови за то су стварани у средњем веку. Немањићи нису били идеални, али су донели неке зачетке модерне државе и модерне привреде. Значи, то је била једна озбиљна држава са законима, болницама, војском, рудницима... Све оно што чини да народ постепено постаје нација. Пази, чудног ми чуда, ја објашњавам присталици Двери о Немањићкој држави. :hoho
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Фундаменталиста » Сре Јул 08, 2015 11:56 am

Нације се формирају у 18-19 веку, а неки предуслови за то су стварани у средњем веку. Немањићи нису били идеални, али су донели неке зачетке модерне државе и модерне привреде. Значи, то је била једна озбиљна држава са законима, болницама, војском, рудницима... Све оно што чини да народ постепено постаје нација.

Држава и привреда не подразумеваају формирање нације, а тек не средњевековна сталешка држава.

Пази, чудног ми чуда, ја објашњавам присталици Двери о Немањићкој држа

Ја врло добро знам концепт немањићке државе и то што ја подржава покрет Двери нема никакве везе са тим!
Корисников грб
Фундаменталиста

Претходни

Повратак на ШТЕТОЧИНЕ - Але и аждаје

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост