И у средњем веку се писала реч СРПСКИ са словом П

Сви који мрзе српску митологију. Љотићевци, глобалисти, талибани, либерали по занимању, скинхедси, образовци, стројевци, напредњаци, дверјани, цр[к]вени кмери, вехабије, зилоти, фундаменталисти свих врста

Re: И у средњем веку се писала реч СРПСКИ са словом П

Порукаод Griz Lee » Чет Авг 22, 2013 11:37 am

Ок али зашто се ту неупотребљава правило једњачења по звучности? Као и у горе наведеним примерима као што је грб ,иде придев грбски а не грпски...
„Није страшно ако човек остане сам против свих”, говорио ми је Драгош, осмехнут. „Тачно је да историју пишу победници, али историју стварају идеје ,поражених’: најзначајнија учења и мисли у трезору Европљана исписали су велики губитници, од Платона и Јулијана Императора, преко Дантеа, Де Местра, Доносо Кортеса, Ничеа и Достојевског, до Еволе, Карла Шмита, Јингера, Хајдегера и Црњанског. Списи мислилаца и писаца победника су безнадежно плитки, безначајни и досадни.”

"Наше ће сјене ходати по Бечу,лутати по двору,плашити господу'' Гаврило Принцип
Корисников грб
Griz Lee

Поруке: 633
Придружен: Чет Јан 17, 2013 8:09 pm
Место: Србија

Порукаод Фундаменталиста » Чет Авг 22, 2013 12:09 pm

Правилно је "грпски".
Корисников грб
Фундаменталиста

Поруке: 1612
Придружен: Сре Јул 25, 2012 4:11 pm
Место: Градац Моравски

Порукаод Aнa » Чет Авг 22, 2013 12:10 pm

Griz Lee пише:Али понављам,што се онда за Уб каже убски а не упски?

u ovom slučaju ostaje ubski jer kada bi se izvšilo jednačenje po zvučnosti ne bi se znalo da je korijen Ub, odnosno odakle potiče riječ
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4090
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Порукаод Aнa » Чет Авг 22, 2013 12:15 pm

Griz Lee пише:Ок али зашто се ту неупотребљава правило једњачења по звучности? Као и у горе наведеним примерима као што је грб ,иде придев грбски а не грпски...

navedi neku rečenicu gdje je upotrijebljeno grbski...ili grpski, svejedno
Корисников грб
Aнa

Поруке: 4090
Придружен: Пет Нов 11, 2011 6:49 pm

Порукаод Svetovid » Чет Авг 22, 2013 3:15 pm

Griz Lee пише:ПАР РЕЧИ О СРБСТВУ И СИМВОЛУ

Дaклe, кaкo и зaштo смo ми Срби прoмeнили имe сoпствeнoм jeзикy? Oпeт сe врaћaмo нa Вyкa Стeфaнoвићa Kaрaџићa и њeгoвy рeфoрмy. Oпштe je пoзнaтo дa je Вyк живeo и рaдиo y Бeчy. У тo врeмe je Tyрскa импeриja билa вeћ y стaњy рaспaдaњa (нeкoликo дeцeниja кaсниje сe кoнaчнo и рaспaлa) a зa прeвлaст нa Бaлкaнy бoрилa сy сe двa цaрствa, Ayстрoyгaрскa и Рyсиja. Бaлкaн je тaдa биo y гeoпoлитичкoм пoглeдy нajбитниja тaчкa y свeтy, jeр би oнa силa кoja кoнтрoлишe Бaлкaн, кoнтрoлисaлa и кoридoр Истoк-Зaпaд. To ривaлствo Рyсиje и Ayстрoyгaрскe, oкo кoнтрoлe Бaлкaнa, дoвeлo je и дo Првoг свeтскoг рaтa, y кoмe сy нeстaлa oбa цaрствa. Срби сy тaдa били нajбрojниjи и нajснaжниjи нaрoд нa Бaлкaнy, a кao Слoвeни, и тo Прaвoслaвни Слoвeни, били сy врлo блиски Рyсимa. Бeч je тy вeзy пoкyшaвao дa yблaжи штo je мoгyћe вишe, пa je из тoг рaзлoгa финaнсирao и Вyкoвy рeфoрмy, кoja je y тaдaшњoj Србиjи, Црнoj Гoри, кao и Вojвoдствy Србиjи дoчeкaнa “нa нoж”. Измeђy oстaлoгa дoшлo je и дo инициjaтивe дa сe “срБски” мeњa y “срПски” jeр Нeмци нисy мoгли дрyкчиje дa изгoвoрe. O свeмy oвoмe мнoгo дeтaљниje пишe Mилoслaв Сaмaрџић y свojoj књизи »Tajнe “Вyкoвe Рeфoрмe”«, кojy прeпoрyчyjeмo oнимa кojи жeлe пoдрoбниje дa сe инфoрмишy.

Видимo дaклe дa oбa примeрa гoвoрe o стрaнoм yтицajy и дa сe oбa свoдe нa “oдрoђaвaњe” Србa oд Прaвoслaвних слoвeнских нaрoдa.

http://www.czipm.org/

СТЕФАНЬ УРОШЬ КРАЛЬ СРПСКИ

1282. година

Слика
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Svetovid » Чет Авг 22, 2013 3:23 pm

Фундаменталиста пише:... за време Милошевића је био дубоко антирежимски и пошто је после пада комунизма уследила национална обнова многи су ухватили за СПЦ (то је био случај и у Чачку) а перјаница тога су били "православни публицисти" Димитријевић и покојни Александар Сенић. То нема везе са Илићем, он је прагматичан човек који се повезао са истим таквим чачанским "црквеним вођама" због користи и узајамне подршке.

Нисам ни мислио да је Веља-Сеља некакав духовник, али помислио сам, можда је као градоначелник, у свеопштем СПО-овском антикомунизму, помагао такозваним православним публицистима? На пример, финансијски? Нпр. као што је Коштуница помагаo све могуће црквене НВО док је владао.
"Требало би да постоји наука о недаћама. Људима су потребна тешка времена и угњетавање да би развили своје психичке мишиће."
/ Из Сабраних изрека Муад' Диба' принцезе Ирулан / "ДИНА" - Френк Херберт
Корисников грб
Svetovid
Site Admin

Поруке: 10653
Придружен: Сре Сеп 23, 2009 12:09 pm
Место: Свет вила и змајева

Порукаод Фундаменталиста » Чет Авг 22, 2013 3:32 pm

Нисам ни мислио да је Веља-Сеља некакав духовник, али помислио сам, можда је као градоначелник, у свеопштем СПО-овском антикомунизму, помагао такозваним православним публицистима? На пример, финансијски? Нпр. као што је Коштуница помагаo све могуће црквене НВО док је владао.

Ma не, он је помагао номенклатуру СПЦ у Чачку али не Димитријевићу,Сенићу,Обрадовићу. Њима је једино простор давао покојни Мишула Петровић на својој ТВ Галаксија.
Корисников грб
Фундаменталиста

Порукаод Српски родољуб » Чет Авг 22, 2013 7:54 pm

Лично, ја пишем српски, а не србски. И лично сматрам да је српски правилније. Међутим и ови који тврде да је србски правилније имају (мора се то признати) доста добрих аргумената за своје тврдње:

Србија је вечна док су јој деца верна!

,,Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.

Нека се свак, ко је српски родољуб, пашти да задобије царство небеско, којим се једино може одржати царство земаљско на дуже време"- Свети Владика Николај Велимировић.

Вера, слога и поштење српско су спасење
Корисников грб
Српски родољуб

Поруке: 175
Придружен: Чет Авг 08, 2013 9:48 am
Место: Србска Србија

Порукаод Фундаменталиста » Чет Авг 22, 2013 8:09 pm

Српски родољуб пише:Лично, ја пишем српски, а не србски. И лично сматрам да је српски правилније. Међутим и ови који тврде да је србски правилније имају (мора се то признати) доста добрих аргумената за своје тврдње:

Ma тај клип је радио неки тупаљ из Прибоја, нема он везе са мозгом! Он наводи документе из 19 века кад почело писати реформисаним језиком, а пошто се пре тога писало Серби, Сербски онда под тим утицајем имамо "Србски Буквар", "Новине Србске".. касније је то исправљено.

Такође и Световид је изнео одличне доказе из средњег века за које многи не знају.
Корисников грб
Фундаменталиста

Порукаод Српски родољуб » Пет Авг 23, 2013 8:30 am

Фундаменталисто,

да вероватно си у праву. И ја такође мислим да је српски правилније него србски. Али, наишао сам на овај клип па сам решио да га поставим.
Србија је вечна док су јој деца верна!

,,Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.

Нека се свак, ко је српски родољуб, пашти да задобије царство небеско, којим се једино може одржати царство земаљско на дуже време"- Свети Владика Николај Велимировић.

Вера, слога и поштење српско су спасење
Корисников грб
Српски родољуб

Поруке: 175
Придружен: Чет Авг 08, 2013 9:48 am
Место: Србска Србија

ПретходниСледећа

Повратак на ШТЕТОЧИНЕ - Але и аждаје

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост